$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

החוק הפולני שמאיים על הצמיחה של סופר־פארם

הצעת חוק שמקדמת ראש ממשלת פולין מבקשת לקבוע כי רשתות בתי מרקחת לא יוכלו להתרחב וזאת כדי להגן על הרוקחים הפרטיים. החוק עלול להוריד את שווי סופר־פארם, שלה עשרות סניפים במדינה, ולפגוע במגעי דיסקונט ולאומי למכירת חלקם בה

גולן חזני 06:5617.01.17

הצעת חוק שצפויה לעבור בפרלמנט הפולני בשבועות הקרובים מאיימת על צמיחת סופר־פארם הישראלית. ההצעה, המקודמת על ידי ראש ממשלת פולין ביאטה שידלו, מבקשת לקבוע כי רשתות בתי מרקחת חדשות לא יחזיקו יותר מארבעה סניפים וכי רשתות קיימות לא יוכלו להתרחב. ל”כלכליסט” נודע כי סופר־פארם, המחזיקה 68 סניפים במדינה, פנתה למשרד הכלכלה הישראלי בבקשה להפעיל אמנות סחר בינלאומיות נגד החוק.

 

סופר־פארם היא אחת מחמש רשתות בתי המרקחת הגדולות בפולין. סניפיה מרוכזים בעיקר בוורשה ובקרקוב, ובכוונתה לפתוח בשנים הקרובות עשרות סניפים נוספים בערים קטנות יותר, המונות פחות מ־100 אלף תושבים. לכן, הצעת החוק שסיכוייה לעבור נחשבים גבוהים, מאיימת לפגוע בחברה שעבורה פולין נתפסת כמנוע צמיחה עיקרי. בנוסף, החוק עלול לפגוע גם בשווי החברה, זאת בתקופה שבה בנק לאומי - המחזיק 15% מהרשת - ובנק דיסקונט - המחזיק ב־10% ממנה - מנהלים מגעים למכירת אחזקותם. ביתר החברה (75%) מחזיק המייסד ליאון קופלר.

הרשת, שלה 220 סניפים בישראל ועוד סניף בודד שנפתח לאחרונה בסין, נכנסה לפולין בשנת 2011. הכנסותיה מהפעילות בפולין עמדו בשנת 2015 על כ־800 מיליון שקל, מתוך הכנסות של 5.4 מיליארד שקל בכלל הרשת. הרווחיות של סופר־פארם בפולין גבוהה יותר מאשר בישראל, וכך, על פי הערכות, 40-50 מיליון שקל מתוך שורת רווח של 130-150 מיליון שקל הגיעו ב־2015 מפולין.

 

 

2015 הייתה שנת שיא מבחינת פעילות החברה בפולין גם מבחינת מבקרים וחברים במועדון הלקוחות. בחנויותיה ביקרו באותה השנה 20 מיליון איש ומועדון הלייף־סטייל המקומי שלה הגיע אז ל־1.3 מיליון חברים. במהלך שנת 2016 החברה פתחה ארבעה חדשים במדינה, ובכך הגיעה ל־68 סניפים.

 

הרוקחים המקומיים התלוננו, המדינה הקימה ועדה

 

אף שהצעת החוק היא תוצאה של ועדה פרלמנטרית מיוחדת שהוקמה על מנת להטיל מגבלות על בתי מרקחת שאינם בבעלות רוקחים מוסמכים ומקומיים, החוק המדובר יהיה תקף הן על רשתות זרות והן על רשתות מקומיות. פולין, כמו מדינות אירופיות אחרות, עוברת תהליך של לאומנות וכך הקמת הוועדה משתלבת במדיניות הממשלה המקומית. ההצעה נמצאת עכשיו בשלב של טיוטה ראשונית, ועליה לעבור דיון בוועדה הפרלמנטרית, דיון בסנאט ודיון בפרלמנט.

 

ראש ממשלת פולין ביאטה שידלו ובעל השליטה בסופר פארם ליאון קופלר ראש ממשלת פולין ביאטה שידלו ובעל השליטה בסופר פארם ליאון קופלר צילום: אוראל כהן, איי אף פי

 

הצעת החוק מעוררת כעס גם בקרב רשתות בתי המרקחת הזרות הנוספות שפועלות בפולין, וחלקן כבר פנו למדינות האם שלהן כדי להפעיל צעדים משפטיים ואמנות בינלאומיות. סופר־פארם היא כאמור אחת מחמש הרשתות הגדולות במדינה, ולצדה פועלות רשת יורו אפטקה הליטאית, דוקטור מקס הצ’כית, ג’מני שבבעלות קרן ההשקעות האמריקאנית ורבורג פינקוס ו־DOZ וקוסט מדיקה המקומיות. קוסט מדיקה מנוהל על ידי הישראלי רון דרורי, ואילו DOZ היא הרשת הגדולה במדינה עם 690 סניפים.

 

 

השוק הפולני ככלל מונה 15 אלף בתי מרקחת, כש־66% מהם שייכים לרוקחיים פרטיים המחזיקים בפחות מחמישה סניפים כל אחד. יתר השוק מוחזק על ידי רשתות: 13% מהשוק שייכים לרשתות בעלות 5-14 סניפים; 5% מהשוק מוחזקים על ידי רשתות של עד 29 חנויות; 4% ממנו מוחזקים על ידי רשתות של עד 49 סניפים; ו־12% מהשוק שייכים לרשתות של 50 סניפים ומעלה, הקטגוריה שבה מצויה סופר־פארם.

 

"עוקבים אחרי המתרחש. לחוק יש השלכות"

מסופר־פארם נמסר בתגובה: “בפולין אכן נדונה בימים אלו הצעת חוק לפיה, בין היתר, רשת זרה או מקומית לא תוכל להחזיק ביותר מארבעה בתי מרקחת. אם ההצעה תעבור, עלולות להיות לה השלכות על פעילות של רשת בתי מרקחת בפולין ובכלל זה על סופר־פארם בפולין. אנו עוקבים אחר ההתרחשויות”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x