$
פרסום ושיווק

החלב הגולמי יתייקר, מחיר מוצריו לא ישתנה

מחיר המטרה של החלב צפוי לעלות ב־6–9 אג' לליטר, אך השינוי לא ישפיע על מחירי המוצרים. עדכון נוסף באפריל עשוי להביא להעלאת מחירים

נורית קדוש 09:1722.12.16

בעוד שבוע צפויה מועצת החלב לעדכן את מחיר החלב הגולמי (מחיר המטרה), והמחלבות הגדולות ממתינות לכך בדריכות. להערכת בכירים בענף החלב, מחיר המטרה צפוי להתייקר ב־6–9 אגורות לליטר, כך שיעמוד על 1.91–1.94 לליטר, אך אינו צפוי להשפיע על מחירי מוצרי החלב המצויים תחת צו הפיקוח על המחירים דוגמת חלב לשתייה, גבינה לבנה וגבינה צהובה.

 

מחיר המטרה נבחן אחת לרבעון באמצעות נוסחה המשקללת את העלויות שיש לרפתנים, ובהן מזון לבהמות, חשמל ושכר עבודה. העדכון הבא במחיר יתרחש באפריל, ואם גם אז תירשם עלייה במחיר המטרה, הוא כן עלול להוביל להתייקרות מחירי מוצרי החלב שבפיקוח, ובעקבותיהם מוצרי חלב נוספים שאינם בפיקוח.

ההתייקרות הצפויה במחיר החלב נחשפה ב"כלכליסט" בספטמבר, עם החלטת משרד האוצר להביא לירידת מחיר הבשר הטרי באמצעות פתיחת השוק ליבוא ללא מכס, כיוון שבישראל קיימת השפעה צולבת בין מחיר הבשר למחיר המטרה של החלב. על פי התקנות לקביעת מחיר המטרה, ההכנסות מבשר מנוכות מההוצאות לייצור חלב, ולכן ככל שהתמורות מבשר יהיו גבוהות יותר, מחיר המטרה יהיה נמוך יותר ולהפך.

 

קרטוני חלב שמחיריהם בפיקוח. המחיר מושפע גם ממחיר הבשר קרטוני חלב שמחיריהם בפיקוח. המחיר מושפע גם ממחיר הבשר צילום: אריאל בשור

 

גורמים במועצת החלב העריכו כבר אז כי פתיחת מכסות יבוא פטורות ממכס בהיקפים של כ־20 אלף טון בשנה היא שוות ערך לכ־80 אלף ראשי בקר מקומיים, ותביא לצמצום התמורה שהחקלאים מקבלים על מכירת פרות לשחיטה בתעשיית הבשר.

 

כדי להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח, נדרשת המלצה של ועדת המחירים המורכבת מנציגי משרד האוצר, החקלאות והכלכלה. התייקרות של מחיר המטרה בשיעורים החדים אותם צופים בכירים בתחום הבקר, עלולה להשית נטל נוסף על הצרכנים, שישלמו על מוצרי חלב 60–120 מיליון שקל יותר בשנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x