$
פרסום ושיווק

לראשונה: כללים לתוכן שיווקי בשידורי טלוויזיה בישראל

מועצת הכבלים והלוויין אישרה כללים לערוצים ייעודיים שלה, שייכנסו לתוקף תוך חודשיים, הדורשים יידוע הצופה ואוסרים על הפרסום בתוכניות חדשות וילדים. יו"ר המועצה: "עוגת הפרסום ההולכת ומידלדלת תגדל - והצופה ירוויח"

אלירן מלכי 11:5121.12.16

מועצת הכבלים והלוויין הודיעה הבוקר (ד') כי היא מאשרת תוכן שיווקי בערוצים היעודיים הנמצאים תחת פיקוחה – ערוץ 9 בשפה הרוסית, ערוץ המוזיקה 24, ערוץ 20, מורשת והערוץ בשפה הערבית "הלא TV". כללי המועצה, שיכנסו לתוקף בעוד חודשיים, מאפשרים לערוצים לעשות פרסום סמוי ובכך ליצור לעצמם הכנסה נוספת. במועצה אומרים כי ההחלטה התקבלה לאחר שבמועצה ביצעו שימוע נרחב שבו דנו בעמדות כל הגורמים השונים ורובם הגדול בירך על ההחלטה להסדרת התוכן השיווקי.

 

במועצה אומרים כי בכל מדינות המערב הרגולטורים הסדירו בכללים תוכן שיווקי בשידורי טלוויזיה, כשהמדינה האחרונה לעשות כן הייתה בריטניה בשנת 2013. הכללים שאישרה המועצה דורשים יידוע של הצופה על קיומו של תוכן שיווקי, ואוסרים פרסום סמוי בתכניות חדשות ואקטואליה, תוכניות ילדים ונוער, תוכניות וסרטי תעודה וכן בתכניות צרכנות וייעוץ. הכללים גם קובעים רשימה של מוצרים האסורים בתוכן שיווקי, כגון מוצרי טבק, אלכוהול ומזונות מזיקים.

 

בוועדת פילבר להסדר הרגולציה בשידורים בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, דנה הוועדה בהסדרת התוכן השיווקי גם בערוצים המסחריים 2 ו-10. הוועדה המליצה להסדיר את התוכן השיווקי בדומה להמלצות של מועצת הכבלים והלוויין, אך עם זאת המלצות הוועדה טרם אומצו על ידי השר הממונה צחי הנגבי. הנגבי אמר כי השבוע הוא מתכוון להמשיך לעסוק בנושא המלצות הוועדה.

 

טלוויזיה טלוויזיה

 

יו"ר המועצה, יפעת בן חי שגב, אמרה בתגובה כי "העובדה שהיום תוכן שיווקי אסור לחלוטין הוביל למכירתו כ'סחורה גנובה', בשווי הנמוך מערך השוק שלו. זה יצר הטעייה של הצופה שלא זיהה פרסומות ככאלה, הטעייה של הרגולטור שלא ראה את השוק בכללותו והמשך מגמת הדשדוש והסטגנציה בשוק הפרסום בטלוויזיה. תוכן שיווקי מוסדר משמעו הכנסת מפרסמים חדשים לשוק הטלוויזיה המסחרית, הגדלת עוגת הפרסום ההולכת ומידלדלת ובעיקר – הצופה ירוויח, כי הוא יקבל כלים ומיומנויות כיצד לזהות פרסום סמוי. למדנו מהניסיון של מדינות אחרות בעולם, ואנו תקווה כי הכללים שקבענו יהוו מתווה לכל שוק השידורים בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x