$
פרסום ושיווק

הרפורמה שמבקשת להגביר תחרות בענף התמרוקים אושרה בוועדת העבודה והבריאות

במסגרת הרפורמה מבקש משרד הבריאות לצמצם את הבירוקרטיה המסורבלת על יבואנים ויצרנים העוסקים בשיווק תמרוקים. בתום דיון ארוך בוועדה הוחלט גם לבטל עמלה על בשמים וסבונים מוצקים למשך שנתיים, אך להותיר את העמלה על חידוש רישיון שיווק תמרוקים

אורנה יפת 12:5411.12.16

הרפורמה בענף התמרוקים אושרה היום (א') ללא מתנגדים במסגרת חוק ההסדרים בוועדת העבודה הרווחה והבריאות.

 

תכליתה של הרפורמה היא צמצום הבירוקרטיה הממושכת הנדרשת כיום מיבואנים ויצרנים העוסקים בשיווק תמרוקים, ובכך לעודד ולהגביר את התחרות בענף. כיום, שיווק, יבוא וייצור תמרוקים מחייב קבלת רשיונות ממשרד הבריאות בתהליך ארוך וממושך שיכול להימשך עד חצי שנה, וכעת, בדומה לרפורמת הקורנפלקס, מבקש משרד הבריאות לאמץ רגולציה אירופית המקצרת משמעותית את קבלת האישורים.

 

לאחר דיון ממושך במהלכו התקבלה הצעתו של ח"כ רועי פולקמן הוחלט לבטל את האגרה על בשמים וסבונים מוצקים למשך שנתיים. מדובר באגרה חדשה שהיתה אמורה לחול על 2,000 מוצרים (בשמים וסבונים מוצקים) בנוסף לאגרות הקיימות ושהוחלט לדון בה בעוד שנתיים מיום כניסת החוק לתוקף. בנוסף, האגרה על שיווק מוצרים בטכנולוגיית ננו שעומדת על 6,000 שקל תידון בנפרד. על משרד הבריאות להגיש תקנות בנושא זה לוועדת העבודה והבריאות של הכנסת בתוך שלושה חודשים.

 

החוק מבקש ליצור שינוי באופן הפיקוח והבקרה על ייצור, יבוא ושיווק תמרוקים בישראל, וצפוי לקצר משמעותית את לוחות הזמנים הקיימים כיום לקבלת אישור למכירת תמרוקים בישראל, וכן להתאים את הרגולציה בתחום התמרוקים לרגולציה האירופאית.

 

 צילום: שוקה כהן

 

עם זאת, למרות ההקלה באגרות, הבקשה לביטולן לחלוטין ולביטול אגרות על יבואנים המבקשים להכנס לשוק התמרוקים בישראל, אותה הוביל ח"כ רועי פולקמן המשמש גם כיו"ר ועדת המשנה לעסקים קטנים ובינוניים, לא התקבלה.

 

לחוק סעיף הקובע את גובה האגרות שיוטלו על היבואנים והמשווקים. כך למשל, אגרה על חידוש רשיון תמרוקים כללי תעמוד על 1,723 שקל, אגרת מסירת הודעה על שיווק תמרוק תעמוד 1,313 שקל, אגרה על הוספת גוון למוצר תעמוד על 161 שקל. מדובר בתעריפי עמלות דומים לאלו הנהוגים עד כה. האגרה על שינוי שם של תמרוק הופחתה מ-312 שקל ל-161 שקל.

 

הוועדה לא קיבלה את בקשת נציגי התעשיינים, עדי שאולי, מהתאחדות התעשיינים ונורית הראל, מחברת ד"ר פישר, שביקשו להפחית את אגרת הרשיונות על סך

 1,723 שקל ליצרנים מקומיים בטענה כי החוק עלול להביא לסגירת מפעלים קטנים. רכז תעשייה ומסחר באגף התקציבים במשרד האוצר אמר כי בשנת 2016 הכנסות המדינה מאגרות עמדו על 16 מיליון שקל וצפויות לכסות רק מחצית מעלות התהליך של הכנסת הרפורמה שמוערך בכ-30 מיליון שקל. לפני מספר שבועות החליט האוצר לבטל את אגרת הייצוא של המפעלים המקומיים - מדובר בהקלה נוספת שקיבלה התעשייה המקומית.

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר בעקבות אישור הרפורמה: "התעשייה כחול-לבן המפוארת שלנו נשכחה היום מאחור. לצד הצורך לעודד תחרות מבורכת שתוביל להקלה ביוקר המחיה, לא מאפשרים לתעשייה המקומית תנאים הוגנים להתחרות בחו"ל ומטילים עליה מגבלות בלתי אפשריות. ההחלטה היום לפטור רק את היבואנים מאגרות לשנתיים אינה שוויונית ומטילה עול כבד נוסף שעלול להוביל לסגירת מפעלים קטנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x