$
פרסום ושיווק

yes תוקפת: "לא נממן את ערוץ הספורט"

חברת הלוויין מסרבת לבקשת בעלת ערוץ הספורט RGE להגדיל לה את התשלום לאחר שרכשה זכויות שידור נוספות. RGE תאפשר שידורים כרגיל עד התכנסות מועצת הכבלים והלוויין בחמישי הקרוב

אלירן מלכי 07:0221.11.16

הפיצוץ בין בעלת ערוץ הספורט קבוצת RGE לבין חברת הלוויין yes, שגרם לשיבושים בשידור משחק מכבי ת"א בכדורסל ביורוליג ביום חמישי האחרון, עולה מדרגה: בדיון חירום שנערך אתמול במועצת הכבלים והלוויין סוכם כי RGE תאפשר שידורים כרגיל עד התכנסות המועצה ביום חמישי. עם זאת המבחן האמיתי יהיה בערב חמישי הקרוב, אז אמור להתקיים משחק נוסף של מכבי ת"א וטרם ידוע אם הוא ישודר כרגיל ב־yes וב־HOT.

 צילום: אורן אהרוני

 

 

עילת הסכסוך היא בקשה שהעביר ערוץ הספורט ל־yes בספטמבר האחרון, ובו ביקש לפתוח במשא ומתן מול חברת הלוויין על הגדלת התשלומים. הבקשה נסמכת על הסכמה מוקדמת בחוזה שחתמו הצדדים בדצמבר 2012, לפיה במקרה של עלייה משמעותית בעלות זכויות השידור yes תשלם תמורה נוספת שתיקבע במשא ומתן.

מפעילת ערוץ הספורט RGE דורשת מ־yes תוספת של כ־60 מיליון שקל בטענה כי העלויות על זכויות השידור זינקו. זאת לאחר שרכשה זכויות שידור בין היתר למשחקי ליגת העל בכדורגל ולמשחקי מכבי ת"א בכדורסל ביורוליג. במכתב ששיגר מנכ"ל RGE מודי פרידמן למנכ"ל yes רון אילון בתחילת ספטמבר כתב כי "מדובר בזכויות חדשות שעלות רכישתן עולה על 120 מיליון שקל לעונה".

 

HOT הצליחה להגיע להסדר כספי מול ערוץ הספורט בנושא, אך נגררה לקרב הנוכחי לאחר שביום שישי הוציאה yes צו ביניים בבית המשפט המחוזי בת"א האוסר אפלייה בשידורים. צו זה מחייב את ערוץ הספורט לשדר ב־yes את מה שמשודר גם ב־HOT.

 

מימין: מבעלי RGE אביב גלעדי ומנכ"ל yes רון אילון מימין: מבעלי RGE אביב גלעדי ומנכ"ל yes רון אילון צילום: שי ויליץ

 

במכתב תשובה ששלח לאחרונה אילון לפרידמן כתב כי yes לא צריכה לשלם תמורה נוספת. "yes לא הפכה להיות ערבה בפועל לכל רכישת זכויות המתבצעת על ידי ערוץ הספורט (ללא שליטה וממילא ללא הסכמתה), ולא ייתכן כי כל אימת שערוץ הספורט יחליט — משיקוליו שלו — לרכוש זכויות כלשהן, יהיה על yes לכסות עבור הערוץ את מלוא הוצאותיו", נכתב.

 

ב־RGE פועלים נגד השעון: אודי רקנאטי, מבעלי הקבוצה, מחזיק ב־29% ממכבי ת"א בכדורסל. בהסכמי החסויות של מכבי ת"א הקבוצה מתמחרת את החסויות בין היתר לפי חשיפת נותני החסויות לצופים, ויש לה אינטרס לסיים את הסכסוך מול yes כמה שיותר מהר.

 

בימים אלה מקודם במסגרת חוק ההסדרים סעיף שיוכל לפתור בעיות כאלה בעתיד: בשבוע הבא תדון ועדת הכלכלה של הכנסת בחובת המכירה (must sell), לפיה כל שחקן בשוק הטלוויזיה יוכל לרכוש ערוץ ספורט ולשלם לבעלת התכנים מחיר קבוע לפי מספר מנויים, שיורכב מעלות תוכן השידור ורווח מסוים שיהיה תחת פיקוח. עם זאת חובת המכירה לא תפתור רכישות שמבצע הערוץ לאחר חתימה על חוזה ספציפי.

 

מ־yes נמסר: "ערוץ הספורט מבקש לעשות את מלחמתו על חשבון ציבור המנויים ב־HOT ו־yes ולנהוג בהם כבני ערובה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x