$
פרסום ושיווק

אחוה מסתירה מהעולם את המפעל באריאל

כך מתמודדת יצרנית הטחינה והעוגות, שמייצאת רבים ממוצריה לאירופה ואפריקה, עם החרם על מוצרים שמיוצרים מעבר לקו הירוק: היא רושמת עליהם את כתובת משרדה בנס ציונה. מנהל השיווק יובל מלאך: "מעדיפים שמכתבים יופנו לשם"

נורית קדוש 08:0309.11.16

יצרנית הטחינה, החלווה והעוגות אחוה, שמפעלה ממוקם באריאל, מצאה דרך יצירתית להתמודד עם החשש מחרם על מוצרים המיוצרים מעבר לקו הירוק. אחוה מציינת על גב מוצריה כתובת בעיר נס ציונה, שם נמצא משרדה, ולא מזכירה את ייצורם באריאל, כך עולה מבדיקת "כלכליסט".

 

הצלחתה של אחוה בשוק הבינלאומי הפכה אותה למושא לחרם על רקע מיקומו של המפעל מעבר לקו הירוק. רק לפני שלושה חודשים נחשף כי חברת התעופה הבלגית בריסל איירליינס הסירה ממטוסי החברה חטיף חלווה של חברת אחוה בעקבות דרישה של תנועת הסולידריות הפלסטינית, שטענה כי המוצר מיוצר בשטח כבוש בגדה המערבית. בריסל איירליינס הסבירה אז כי נוסע הפנה את תשומת לב החברה שמדובר במוצר שנוי במחלוקת, וכי כחברת תעופה המשרתת ציבור בינלאומי של אנשים בעל רקע ותרבות שונים, באחריותה להציע מוצרים שיעריכו כולם. בתוך ימים ספורים חזרה בה החברה והשיבה את המוצר לתפריט, זאת בעקבות לחץ שהפעילו ארגונים יהודיים בעולם.

 

מפעל אחוה באזור התעשייה באריאל מפעל אחוה באזור התעשייה באריאל צילום: שאול גולן

 

ראשיתה של חברת אחוה בקבוצת עולים חדשים מטורקיה, פולין, יון ורוסיה, שהתקבצו בבית דירות קטן בדרום תל אביב. בעקבות הירידה במכירות למגזר הערבי בתקופת האינתיפאדה הראשונה, החלה החברה להשקיע משאבים ביצוא תוצרת המפעל, המייצא כיום את תוצרתו למדינות רבות באירופה, לאוסטרליה וניו זילנד, דרום אפריקה וצפון אמריקה. בעקבות הרחבת פעילותה לתחומי העוגות, חטיפי האנרגיה ועוד, העתיקה החברה בשנה שעברה את כל אתרי הייצור שלה לאזור התעשייה באריאל, שם הקימה מפעל בהשקעה של 25 מיליון שקל.

 

באתר האינטרנט של החברה, שמגולל את כל תולדותיה, מוזכר המעבר למפעל חדיש אך לא מוזכר היכן הוא הוקם. "המפעל, ששכן בדרום תל אביב וביהוד, מעביר את משכנו למבנה מרווח... המפעל רכש שטח אדמה שעליו נבנה אחד ממפעלי המזון הגדולים והמודרניים בישראל".

 

אריזת חלווה שמייצרת החברה לשופרסל נוקבת בנס ציונה ככתובת היצרן אריזת חלווה שמייצרת החברה לשופרסל נוקבת בנס ציונה ככתובת היצרן צילום: אוראל כהן

 

יובל מלאך, מנהל השיווק של החברה שבבעלות משפחת מלאך, הסביר כי ההחלטה לציין כתובת בנס ציונה נובעת ממיקומו של משרד החברה בעיר. "עד לפני שנה מפעלי החברה פעלו בכמה אתרים. לפני כשנה אוחדו המפעלים לאתר ייצור אחד באריאל. על כל מוצרינו ללא יוצא מן הכלל כתוב באופן בולט כי המוצר בהשגחת הרבנות אריאל. בנס ציונה יש לנו משרד ואנו מעדיפים כי מכתבים יופנו לשם. ישנן דוגמאות רבות שבהן יש שוני בין כתובת הדואר לכתובת הייצור".

x