$
פרסום ושיווק

שוק הבשר משנה את פניו: נחתם הסכם הפיצוי בין מגדלי הבקר לבשר למשרד החקלאות

טיוטת ההסכם שנחשפה ב"כלכליסט" אושרה באופן סופי והמגדלים המקומיים יקבלו תמיכה ממשלתית כפיצוי על המהלכים להרחבת היבוא והפחתת המכסים על בשר טרי

נורית קדוש 10:0325.09.16

שוק הבשר נערך לשנות את פניו. בהמשך לחשיפת "כלכליסט" בשבוע שעבר את טיוטת ההסכם שנרקם בין משרד החקלאות למגדלי הבקר לבשר, נחתם הסכם הפיצוי המעניק למגדלים המקומיים תמיכה ממשלתית כנגד פתיתת השוק ליבוא בשר טרי לישראל.

 

ההסכם עם מגדלי הבקר לבשר הינו חלק ממהלך רחב להרחבת היבוא הפטור ממכס של בשר טרי ולהפחתת מכס על יתרת יבוא הבשר.

 

ביום חמישי האחרון, תם פרק הזמן שהקציבה רשות המיסים לציבור להעיר על מתווה חדש שמשרד האוצר מבקש לקדם ועל פיו עד 2019 תגדל מכסת היבוא הפטור ממכס של בשר טרי לכ-17.5 אלף טון המהווים כ-87% מסך צריכת הבשר הטרי הכשר בישראל. כיוון שלמהלך זה צפויות להיות השלכות קריטיות על מגדלי הבקר המקומיים, נרקם במקביל הסכם בין משרד החקלאות למגדלי הבקר לבשר, המבטיח להם פיצוי.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", ההסכם קובע כי בשנת 2017 היקף התמיכה השנתית במגדלי הבקר במרעה, אשר נקבע בהסכם משנת 2014 על 23 מיליון שקל, יעלה ב-12 מיליון שקל ובכל שנה עד שלאחר מכן יעלה במיליון שקל נוספים עד ל-39 מיליון שקל החל משנת 2021. עוד נקבע בהסכם כי תוקצה תוספת של עד מיליון שקל לענף הצאן וכי החל מהרבעון הראשון של שנת 2018 ובכל שנה משנות ההסכם יבחן צוות ההיגוי את היקף ההכנסות, כולל התמיכות של הבוקרים הישראלים בשנים האחרונות. הצוות יבחן האם ישנה הרעה משמעותית בהיקף ההכנסות ואת הנסיבות המובילות לשינוי זה ככל שאירע.

 

פרות ברפת (ארכיון) פרות ברפת (ארכיון) צילום: צביקה טישלר

 

ההסכם נוגע למגדלי הבקר המקומיים (בוקרים) ולא ליבואני העגלים החיים ולא לחקלאים המפעילים מפטמות. אלה צפויים למצוא עצמם בבעיה, שכן אם המהלך יאושר, החל מעוד כשנתיים, ניתן יהיה לייבא לישראל כמעט את כל תצרוכת הבשר כחומר גלם (נתחי בשר) וספק אם עדיין יהיה צורך בייבוא עגלים, פיטומם ושחיטתם בישראל.

 

בענף יש הטוענים כי מראש לא היה מקום למתן פטור ממכס ליבוא עגלים צעירים, אשר גרם לעליה בהיקפים היבוא שלהם ועם פתיחת השוק ליבוא בשר טרי ללא מכס, ישוב היקף יבוא העגלים החיים לזה שמלכתחילה היה אמור להיות בו ועיקר הבשר יגיע מחו"ל או מעגלים מקומיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x