$
פרסום ושיווק

רשות ההגבלים העסקיים אישרה את המיזוג בין ההוצאות כתר ומודן

העסקה בהיקף של 26.5 מיליון שקל במסגרתה מודן רכשה את כתר נחתמה כבר בחודש מרץ, אך המתינה עד כה לאישור הרשות. המסקנה לאחר בדיקה מקיפה: "המהלך לא יפגע בתחרות בשוק הספרים"

נורית קדוש 13:1714.08.16

רשות הגבלים עסקיים הודיעה היום (א') על אישור המיזוג בין הוצאות לאור כתר ומודן, לאחר שבדיקת הרשות העלתה כי המיזוג אינו פוגע בתחרות. מדובר בבדיקה המקיפה ביותר שעשתה הרשות מאז שחוק הספרים נכנס לתוקף בשנת 2012 (כהוראת שעה שבוטלה לאחרונה), אשר כללה בדיקת רוחב וניתוח הנתונים הפיננסיים של כל החברות הקשורות לענף על פי מקטעים שונים. הבדיקה התמקדה בשני מגזרים עיקריים: המגזר הקמעונאי ומגזר ההוצאה לאור. המסקנה העיקרית של הרשות היא שקיימת תחרות ערה בין חנויות הספרים, תחרות אשר מתגלגלת לצרכן ומועילה לו.

 

אחת השאלות שבחנה הרשות במסגרת בדיקת המיזוג היתה, האם התוספת של הוצאת כתר למבנה הבעלות הקיים (כאמור, כיום כנרת ומודן מחזיקות כבר כ-2/3 מצומת ספרים) תפגע בתחרות ובציבור. מסקנת הרשות היא כי התוספת של כתר אינה משמעותית לתחרות ואינה פוגעת בה.

 

כזכור, בחודש מרץ חתמו הוצאת מודן שבבעלות עודד מודן ובניהולה של רוני מודן, על הסכם לרכישת הוצאת כתר של חברת ארלדן שבשליטת משפחת רשף בתמורה ל- 26.5 מיליון שקל. כתר ומודן שתיהן הוצאות לאור ותיקות הפועלות בתחום המו"לות עשרות שנים. כוחה של כתר הוא בעיקר בספרות מקורית ובספרי עיון, ואילו מודן מתמחה בספרות מתורגמת, ספרי נוער ובישול.

 

במסגרת העסקה רכשה מודן מכתר את חברת הבת "כתר ספרים" שעוסקת במו"לות ואת פעילות ספריית מעריב. במודן צייינו כי חברת האם, כתר הוצאה לאור, תמשיך לפעול בתחום הדפוס והכריכה של ספרים, ותמשיך לתת שירותים לכלל המוציאים לאור בישראל, ובתוכם לכתר ספרים ולמודן עצמה.

 

עודד ורוני מודן אמרו לאחר חתימת הסכם, כי רכישת כתר תאפשר למודן וכתר ביחד להיות גורם מוביל בתחום ההוצאה לאור בישראל. "בדעת משפחת מודן לשמר את כתר ספרים כמו"ל עצמאי ולהבטיח את המשך פעילות המערכת שלה. בידי החברות ביחד היכולת לתרום משמעותית לתרבות בישראל ולהמשיך להוציא לאור נכסי ספרות, מקור ותרגום".

 

צלי רשף, יו"ר כתר הוצאה לאור, אמר כי המיזוג בין חברת הבת כתר ספרים למודן הוא הכרח בשוק הספרים של היום, ויאפשר את המשך שגשוגה של כתר ספרים".

 

 

עודד מודן. נשמור על כתר כמו"ל עצמאי עודד מודן. נשמור על כתר כמו"ל עצמאי צילום: עמית שעל

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x