$
פרסום ושיווק

תאגיד השידור: שיפוץ של 4 מיליון שקל עבור 6 חודשי שידורים

התעקשות הח"כים להקדים את מעבר תאגיד השידור לירושלים תעלה למדינה בהשקעה כספית שתרד לטימיון

אלירן מלכי 08:3908.08.16

תאגיד השידור הציבורי כאן השקיע 4 מיליון שקל בשיפוץ האולפנים הזמניים במודיעין, שבעקבות סיכום מול ועדת הכלכלה של הכנסת צפויים לשמש אותו למשך תקופה של חצי שנה לכל היותר. בנוסף, הנהלת התאגיד עשויה למצוא עצמה נתבעת על הפרת חוזה מול בעלי האולפנים ערוץ 9, לאחר שכבר חתמה על חוזה לשכירת המתחם לתקופה בת שנתיים. בתאגיד מעריכים את עלות שכירת האולפנים במודיעין למשך חצי שנה ב־4 מיליון שקל נוספים.

 

חוק השידור הציבורי קובע כי על התאגיד לשדר מבירת ישראל, כפי שרשות השידור משדרת משכונת רוממה בירושלים. עיריית ירושלים הציעה לתאגיד מספר אפשרויות להקמת אולפנים, אך אף אחת מהן לא עמדה בדרישות התאגיד. לאחר חיפוש עצמאי איתרה הנהלת התאגיד מבנה מתאים ברחוב כנפי נשרים, אך לטענתה התאמתו היתה צפויה לערוך כשנתיים ולכן היא החלה במציאת פיתרון זמני שיאפשר לה להתחיל בשידורים עוד ב־2016.

 

מימין: אלדד קובלנץ וגיל עומר מימין: אלדד קובלנץ וגיל עומר צילום: אוהד צויגנברג

 

הנהלת התאגיד גיבשה חוזה מול ערוץ 9 לשכירת אולפני הערוץ במודיעין ופנתה לקבלת חוות דעת מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט. חוות הדעת קבעה כי התאגיד יוכל לפעול באופן זמני ממודיעין בתנאי שמשכן הקבע שלו יהיה בירושלים. ואכן, במאי האחרון חתמה הנהלת התאגיד על חוזה השכירות מול ערוץ 9 והחלה בביצוע התאמות נדרשות להפעלתו, בעלות של 4 מיליון שקל.

משכן הקבע של התאגיד ברחוב כנפי הנשרים בירושלים משכן הקבע של התאגיד ברחוב כנפי הנשרים בירושלים צילום: אוהד צויגנברג

 

כוונת התאגיד לשדר זמנית ממודיעין העלתה את חמתו של ראש עיירית ירושלים ניר ברקת, שעתר לבג"ץ נגד חוקיות המעבר. לעתירה הצטרפו מספר חברי כנסת, בהם רועי פולקמן (כולנו) ונחמן שי (המחנה הציוני). אלא שמאז החליט ראש הממשלה ושר התקשורת לדחות את תחילת שידורי התאגיד מאוקטובר הקרוב לינואר 2018, החלטה שהובילה למחול שדים פוליטי ולמציאת מועד מוסכם חדש לתחילת השידורים.

 

לבסוף נמצאה נוסחת פשרה בין משרד האוצר לבין משרד התקשורת שאפשרה להתחיל את השידורים בסוף אפריל 2017, עם אפשרות להקדמתם לינואר הקרוב. לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה ועם העברתו לדיונים בוועדת הכלכלה העלו חברי הכנסת את הדרישה כי התאגיד ישדר מירושלים כבר מיומו הראשון. הפשרה שגובשה לבסוף בין הנהלת התאגיד לבין חברי ועדת הכלכלה היא כי התאגיד יורשה להתחיל את שידוריו ממודיעין, אך החל מה־1 ביולי עליו לקיים את מרבית שידוריו מירושלים.

 

סעיף בחוזה עם בעלי הנכס ברחוב כנפי נשרים בירושלים מאפשר לתאגיד להקדים את כניסתו למבנה, אך במקרה זה אנשיו ייקלטו בקומות חלופיות שאינן אלה שרכשו מלכתחילה. בנוסף, השקעת התאגיד על התאמת האולפנים במודיעין תשרת את שידוריו לחצי שנה בלבד.

 

בערוץ 9 מתעקשים כי החוזה שעליו חתום מולם התאגיד מחייב אותו לשכירת האולפני במודיעין לתקופה של שנתיים, מאוקטובר 2016 ועד לאוקטובר 2018. כדי שיוכל לקיים את ההסכם פינתה מערכת ערוץ 9 את האולפנים ועברה לאולפנים קטנים יותר במתחם נוה אילן. גורמים בתאגיד אומרים כי בחוזה קיים סעיף המאפשר לשבור את החוזה בהתראה של חצי שנה. מערוץ 9 נמסר כי "הערוץ מחויב לחוזה כפי שנחתם מול תאגיד השידור החדש, ויפעל למלא אותו במלואו וכלשונו". ממשרד האוצר, משרד התקשורת והתאגיד לא התקבלה תגובה עד למועד סגירת העיתון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x