$
פרסום ושיווק

רשות ההגבלים העסקיים: "איננו נוהגים לפתוח בחקירות בגלל הורדת מחירים"

תגובה זו מגיעה על רקע תלונות לרשות ההגבלים כי תנובה נוקטת במבצעי הוזלות חריגים על מגוון מוצריה המשקפים הוזלה של עשרות אחוזים במחיר לצרכן

נורית קדוש 17:1724.07.16

מבצעי ההוזלות החריגים שיזמה תנובה נוכח הירידה החדה במכירותיה כפי שנחשפו בכלכליסט בשבוע שעבר, מלחיצים את המתחרים. על רקע זה, התקבלה ברשות ההגבלים תלונה לפיה מדובר בשימוש במחיר טורפני. בשבוע שעבר מסרה רשות ההגבלים: "ככלל הורדת מחירים היא תופעה רצויה ומבורכת ורשות ההגבלים העסקיים אינה נוהגת לפתוח בחקירות בגלל מעשים כאלה".

אייל מליס, מנכ"ל תנובה אייל מליס, מנכ"ל תנובה צילום: עטא עוויסאת

 

כזכור, בשבוע האחרון יזמה תנובה מבצעי הוזלות על מגוון מוצריה ובהם קוטג', חלב, מעדני יולו, יוגורט יופלה ועוד, המשקפים הוזלה של עשרות אחוזים במחיר לצרכן. מהלך ההוזלות החריג, יצא לדרך בעקבות צניחה חדה בנתחי השוק של תנובה בקטגוריות השונות, אשר הובילו אותה במחצית הראשונה של יוני לשפל של 50.3% בנתח שוק בשוק החלב. זאת לעומת 57.2% בשנת 2011 במהלכה התקיימה מחאת הקוטג'.

 

במסגרת חוק המזון שנכנס לתוקף לפני שנה וחצי, נאסר על הספקים לבצע תמחור אסור ו"קשירה טורפנית". זאת בכדי להגבילם מלהתנות מכירה של מוצר מוביל בקניית מוצר פחות נמכר, או מכירה של מוצר במחיר נמוך מעלות אספקת המוצר לקמעונאי. הערכות בקרב בכירים בשוק המזון, ממבצעי ההוזלות על הקוטג' המשקפים לו מחיר של 3.9 שקלים לצרכן, מעורר ספק ביחס ליכולתה של תנובה להרוויח במכירת מוצר זה לקמעונאי.

 

מנגד, טוענים בענף כי אם תנובה לא מפסידה על מכירת המוצרים בהנחה החדה שקבעה, הרי שלא מן הנמנע כי המחיר שהיא גובה עבורם בימי שגרה, מקנה לה רווחיות חריגה. רווחיות זו הוגדרה על ידי דיוויד גילה, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקים, אשר קבע כי רווחיות של עד 20% נחשבת לנמל מבטחים ומעבר לה מדובר בחשש לרווחיות חריגה. מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, שעד כניסתה לתפקיד נתנה ייעוץ משפטי לתנובה ולכן מנועה מלעסוק בנושאים הקשורים לחברה, ניסתה עם כניסתה לתפקיד לבטל עמדה זו. אלא ששופט בית המשפט העליון, חנן מלצר, הורה לרשות ההגבלים העסקיים להמשיך לאכוף את האיסור על מונופולים לגבות מחיר מופרז מצרכנים, וזאת עד החלטה בעתירה שהוגשה בנושא לבג"ץ. מדובר בהחלטה דרמטית של בית המשפט העליון שמתח ביקורת על החלטתה של הלפרין, להקפיא את פעולות האכיפה עד סיומו של השימוע הציבורי בנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x