$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

משרד הבריאות לא חידש את רישיון היצרן של סלטי שמיר

החברה נדרשת לתקן עד סוף יולי ליקויי תברואה שנחשפו במפעל שלה, אחרת תעמוד לפני הליכים שעשויים להוביל לעצירת הייצור

אורנה יפת 08:3129.06.16

משרד הבריאות לא חידש את רישיון היצרן לחברת סלטי שמיר, וזאת בעקבות ליקויים תברואתיים שנמצאו בביקורת שנערכה במפעל החברה בברקן ב־30 במאי, כך נודע ל"כלכליסט". בעקבות הבדיקה, הוחלט שלא להאריך את רישיון היצרן עד לתיקון הליקויים בקווי הייצור. משרד הבריאות לא הוציא צו סגירה מיידי למפעל, וזאת מכיוון שסלטי שמיר משתפת פעולה עם המשרד והסכימה לתקן את הליקויים שנמצאו.

 

במשרד הבריאות אומרים כי במפעל נערכו כמה ביקורות, האחרונה שבהן כאמור ב־30 במאי. "תוקף רישיון היצרן של המפעל פג ב־31 במאי ולא חודש”, מסרו במשרד, אולם הבהירו כי “לפי חוק רישוי עסקים, המפעל יכול להמשיך לעבוד 60 יום עד להסדרת הרישיון ועל כן הוא ממשיך לפעול".

 

לדברי גורמים במשרד הבריאות, ליקויים שהיו סכנה מיידית לבריאות הציבור טופלו על ידי המפעל בצורה שמבטיחה שמוצרים נגועים לא ישווקו לציבור. "במסגרת הטיפולים הללו נעשו על ידי המפעל כמה פעולות המחייבות הגשת תוכנית חדשה עם אישור של הרשות המקומית, דבר זה לא נעשה למרות דרישותינו", הוסיפו במשרד. "בנוסף, נמצאו ליקויים תברואתיים נוספים כגון חצר לא נקייה, פינת עישון בקרבת מכלי חומוס, הצלבה בין מזון גולמי למזון מבושל, טמפרטורה לא מבוקרת בחדר מסוים ופתח ביוב ללא רשת, שטופלו לכאורה על ידי המפעל אך טרם נבדקו על ידינו. בשלב זה לא ניתן לחדש את רישיון היצרן עד להגשת תוכנית מאושרת וביצוע ביקורת של המשרד. במידה שלא יעמדו בתנאי זה, ננקוט צעדים נוספים העומדים לרשותנו, בין היתר פתיחת הליך משפטי".

 

מנכ"ל סלטי שמיר עמי גיא במפעל החברה. "תהליך שאורך זמן" מנכ"ל סלטי שמיר עמי גיא במפעל החברה. "תהליך שאורך זמן" צילום: אוראל כהן

 

סלטי שמיר היא השחקנית השלישית בגודלה בשוק הסלטים המצוננים, שמחזיקה בנתח שוק של כ־10%–12%, אחרי השחקניות המובילות סלטי אחלה מקבוצת שטראוס וצבר מקבוצת אסם (נתח שוק משותף של כ־70%). שמיר היא גם יצרנית של סלטים מוכנים במותג פרטי לרשת שופרסל. החברה עלתה לכותרות בפעם האחרונה לאחר שבתחקיר של ערוץ 10 שהתבסס על בדיקות מעבדה שביצעה חברת אמינולאב, נמצאו חומרים אסורים למאכל בארבעה סוגי סלטים מוכנים של סלטי שמיר. בעקבות התחקיר הודיע השף ישראל אהרוני, ששימש פרזנטור של החברה ופיתח לה סדרת סלטי פרימיום, כי הוא מפסיק את שיתוף הפעולה עם החברה.

 

זו אינה הפעם הראשונה ששמה של סלטי שמיר עולה בהקשר לזיהומים במפעל. בינואר 2013 פרסם משרד הבריאות שלוש אזהרות לזיהום בסלטי שמיר, בתוך שבועיים ימים. בעקבוות הימצאות חיידק ליסטריה מונוציטוגנס במוצרי החברה בוצע איסוף יזום מהמדפים של סלטי ביצים וטחינה ירוקה מתוצרת החברה. באוקטובר אותה שנה שוב התבצע ריקול של שלושה סוגי סלטים בעקבות הימצאות חיידקי ליסטריה ובאפריל 2014 הזהיר משרד הבריאות מהימצאות של אותם חיידקים בטחינה ירוקה של סלטי שמיר ושוב נעשה ריקול של המוצר.

 

סלטי שמיר נמצאת בבעלות עמי גיא, המשמש כמנכ"לה, ויעקב גינצבורג, לשעבר מנכ"ל רשת קלאב מרקט שקרסה. גיא רכש את מפעל הסלטים מכונס נכסים ב־2006 תמורת 3.7 מיליון שקל. קטגוריית הסלטים ברשתות השיווק מגלגלת כ־750 מיליון שקל בשנה ושמיר נחשבת בה לשחקנית של מחיר. ב־2013 רכשה סלטי שמיר את מפעל פל, המתמחה בייצור דגים ונכנס להקפאת הליכים, ב־2.2 מיליון שקל.

 

המנכ"ל גיא מסר בתגובה: "ליקויים יש בכל מפעל ומשרד הבריאות העיר את הערותיו. אנחנו תיקנו כבר את כל הליקויים, ונמצאים בתהליך של חידוש הרישיון. לצערי, מנהלת מחוז בריאות הציבור במשרד הבריאות, אילנה רויכמן, נמצאת בחופשה בחו"ל כבר כמה שבועות. היא צפויה לחזור ביום ראשון הקרוב ונמשיך בתהליך שאורך זמן. משרד הבריאות מתיר לעסקים לפעול 60 יום ללא רישיון יצרן, כך שאין פה בעיה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x