שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

ביתן ימכור סניפים לאישור המיזוג - רובם של מגה

בעלי רשת יינות ביתן בחר להיפרד בעיקר מסניפי מגה באזורים שבהם הורתה לו רשות ההגבלים למכור סניפים כתנאי לאישור המיזוג. זו רשימת הסניפים שיימכרו

נורית קדוש 07:3522.06.16

רשות ההגבלים צפויה לפרסם ביממה הקרובה את את התנאים למיזוג בין רשת יינות ביתן של נחום ביתן לבין רשת מגה, ארבעה שבועות לאחר שהצעתו של ביתן זכתה לתמיכת נושי רשת המזון שנקלעה להקפאת הליכים. לידי "כלכליסט" הגיעה רשימת תשעת האזורים שבהם דרשה רשות ההגבלים העסקיים מבית למכור סניפים כתנאי למיזוג ורשימת 10 החנויות שהרשת החליטה למכור.

 

לפני כשבועיים עדכנה הרשות את בית המשפט המחוזי בלוד כי בקשת המיזוג תאושר תחת שני תנאים מרכזיים: מכירת ופירוק סניפים שבהם הרשת המאוחדת יינות ביתן־מגה היא בעלת ריכוזיות גבוהה מהמותר לפי פרק התחרות הגיאוגרפית בחוק המזון. ופירוק השותפות של הרשת בתחום סיטונאות הירקות עם ביכורי שדה. מגה צפויה לעבור לידיו של ביתן כשבוע לאחר שיעמוד בתנאי המיזוג שתפרסם רשות ההגבלים. בימים הקרובים צפויות להסתיים ספירות המלאי שעורכים העובדים בסניפים ובמרכז הלוגיסטי של מגה.

 

ביתן בחר לוותר על סניפי מגה באזורים שבהם הורתה לו רשות ההגבלים למכור סניפים, ככל הנראה על רקע שכר הדירה הגבוה שמשלמת מגה ומצבן הפיזי של החנויות. לפי ההערכות בענף, שכר הדירה בחנויות מגה שיימכרו הוא 130–50 למ"ר לפני דמי ניהול בחנויות בשטח של 3,000–700 מ"ר. נוסף על כך, בשנים האחרונות השקיע ביתן עשרות מיליוני שקלים בשיפוץ חנויות שקנה במסגרת המיזוג עם מחסני כמעט חינם, בעוד שחנויות מגה הוזנחו ומצבן מחייב שיפוץ בהשקעה של מיליוני שקלים לחנות.

 

עיקר ההגבלות על אחזקת סניפים היו באזור השרון, שבו מחזיק ביתן פעילות ענפה. בעיר רעננה, שבה מפעילה יינות ביתן סניף גדול ומגה מחזיקה בשישה סניפים, נדרש ביתן למכור שני סניפים — והוא ימכור את סניפי מגה בפארק ומגה ברחוב אחוזה. בהרצליה, שבה מחזיקה יינות ביתן בשני סניפים, יימכר סניף מגה בקניון שבעת הכוכבים ששכר הדירה עבורו מוערך במאות אלפי שקלים בחודש. כמו כן ייפרד ביתן מסניף מגה בתל מונד, שבו מפעילה יינות ביתן חנות שנרכשה לפני כשלוש שנים ממחסני כמעט חינם, וכן מסניף מגה בקדימה. באזור הצפון נדרש ביתן למכור סניפים בקריית שמונה, קריית אתא ומגדל העמק. כמו כן הוא נדרש למכור סניפים בשהם ובאילת, שבה הוא מפעיל שני סניפים. בכל המקרים בחר ביתן לוותר על סניף מגה במקום.

 

החלק המורכב יותר באישור המיזוג נוגע לפעילות ביתן בתחום הירקות. כבר לפני שבועיים הבהירה רשות ההגבלים לביתן כי היא שוקלת להתנות את אישור המיזוג בפירוק השותפות בין יינון ביתן לביכורי שדה והפסקת הישיבה של החברה המשותפת ביכורי ביתן במתחם שבו יושבת ביכורי שדה. מאז ערכה הרשות שימוש לביתן שניסה לרכך עמדה זו.

 

סניף מגה בקניון איילון (ארכיון). רוב הסניפים שיימכרו יהיו של מגה סניף מגה בקניון איילון (ארכיון). רוב הסניפים שיימכרו יהיו של מגה צילום: יריב כץ

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x