$
פרסום ושיווק

יינות ביתן כנראה תידרש לדלל סניפים

כשמחזור המכירות של קמעונאי עולה על 50% באזור הרלוונטי, והקמעונאי מחזיק לפחות בשלוש חנויות באותו אזור, הממונה יכול לפנות לבית הדין להגבלים עסקיים בדרישה לחייב אותו למכור חנויות, אם יסבור כי הדבר דרוש להגברת התחרות האזורית

נורית קדוש ותומר גנון 08:3611.05.16

אף שטרם ברור לחלוטין כיצד תנהג רשות ההגבלים העסקיים אם תובא לאישורה עסקת המכירה של מגה ליינות ביתן, ניתן להעריך כי ביתן תידרש למכור חלק מסניפיה או מסניפי מגה. בפרק התחרות הגיאוגרפית בחוק המזון, שנכנס לתוקף בשנה שעברה, הגדירה רשות ההגבלים את אזורי התחרות במדינה, וקבעה שבמקרה שמחזור המכירות של הקמעונאי עולה על 30% מכלל המכירות באזור תחרותי, הוא יצטרך לקבל את אישור הממונה לפתיחת חנויות חדשות באזור זה. כשמחזור המכירות של קמעונאי עולה על 50% באזור הרלוונטי, והקמעונאי מחזיק לפחות בשלוש חנויות באותו אזור, הממונה יכול לפנות לבית הדין להגבלים עסקיים בדרישה לחייב אותו למכור חנויות, אם יסבור כי הדבר דרוש להגברת התחרות האזורית. המטרה היא למנוע מצב שבו רשת שיווק ממלאה אזור בסניפים שלה באופן שמרתיע קמעונאים מתחרים להיכנס לאותו אזור ולהתחרות על הצרכנים.

 

עשרה מתוך 71 סניפי ביתן נמצאים באזור שבו חולשת הרשת על יותר מ־30% מכלל המכירות, ורכישת חנויות מגה עלולה בהחלט להוביל לכך שבחלק מהאזורים תחלוש ביתן על יותר מ־50% מהמכירות.

 

מיכל הלפרין ממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין ממונה על ההגבלים העסקיים צילום: תומריקו

 

ברשות ההגבלים, לפחות נכון לאתמול, עדיין לא התחילו לגבש עמדה בדבר הצעתו של נחום ביתן לרכוש את רשת מגה – גם לא עמדה מקדמית. זאת בניגוד למשל לרמי לוי, שברגע שהודיע שבכוונתו להגיש הצעה כבר היה ברור ברשות שהוא לא יכול לרכוש את הרשת בשלמותה. הרשות אף פנתה לנאמני מגה ומסרה להם במפורש שהרשות תתנגד לכך שלוי ירכוש את מגה בשלמותה.

 

מדוע במקרה של הצעת ביתן עוד מוקדם לדעת מה תהיה עמדת הרשות? התשובה לכך טמונה בפריסת הסניפים. במקרה של לוי, עוד בטרם ערכה הרשות בדיקה מקיפה, היה ידוע שיש כמות גדולה של סניפים באזור ירושלים, שממנו החלה הרשת שלו החלה לצמוח. אצל ביתן, כך גורסים ברשות, ריכוזיות הסניפים אינה מובהקת.

 

הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין מנועה מלעסוק ביינות ביתן, לפי הסכם ניגוד העניינים שלה, שכן היא ייצגה בעבר את ביתן. לפי ההסכם שאישר היועץ המשפטי בעת כניסתה לתפקיד, מי שאמור להכריע במצבים אלו הוא המשנה לממונה על ההגבלים העסקיים, אולם המשנה הנוכחי אסף אילת פורש מתפקידו ועומד להתמנות בקרוב ליו"ר רשות החשמל, וראש הממשלה בנימין נתניהו טרם מינה מישהו במקומו.

 

אגב, לביתן עצמו יש היסטוריה לא נעימה מול רשות ההגבלים. בעבר הוא נחקר באזהרה ברשות על כך שלא הגיש בקשות מיזוג כנדרש בחוק לגבי עשרה סופרים שרכש. התיק הפלילי נגדו נסגר במסגרת הסדר פשרה שאישר בית הדין להגבלים, ובמסגרתו הוא שילם קנס של 600 אלף שקל, והודה שבעסקאות שביצע הוא לא הגיש בקשות מיזוג כנדרש בחוק. הרשות ויתרה על הגשת כתב אישום משתי סיבות: ראשית, בסופו של דבר קבוצת ביתן פנתה מיוזמתה לרשות ודיווחה על העסקאות; שנית, לאחר בחינה התברר שהמיזוגים לא העלו חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x