$
פרסום ושיווק

עזריאלי מתרחבת להשכרה וירטואלית

קבוצת הנדל"ן המניב שילמה 75 מיליון שקל על פלטפורמת המסחר האלקטרוני שפיתחה Buy2, שסיימה את השנתיים האחרונות בהפסד של 14 מיליון שקל

אורן פרוינד ונורית קדוש 06:5804.05.16

קבוצת עזריאליהודיעה אתמול על כניסתה לעולם המסחר האלקטרוני (eCommerce) עם רכישת פלטפורמת המסחר המקוון נקסט ניו מדיה שפיתחה Buy2 נטוורקס. מדובר בעסקה ראשונה שקבוצת הנדל"ן מבצעת מחוץ לליבת העסקים שלה. עזריאלי רכשה את הפעילות תמורת 65 מיליון שקל. נוסף על סכום הרכישה, עזריאלי תשלם ל־Buy2 סכום של 10 מיליון שקל עבור שנתיים של שירותי ניהול. עם השלמת העסקה צפויה Buy2 לרשום רווח הון לפני מס המוערך ב־52 מיליון שקל. על רקע הודעת המכירה נסגר המסחר במניית Buy2 בעלייה של 7.93%, שהביאו אותה את שווי החברה ל־71 מיליון שקל.

בעזריאלי הסבירו כי בהתאם לאסטרטגיית בחינת הזדמנויות עסקיות להרחבת הפעילות החליטה החברה להשתלב בעולם המסחר הדיגיטלי התופס תאוצה בארץ ובעולם. בקבוצה ביקשו להמתין עם חשיפת תוכניותיה לזרוע המסחר האלקטרוני עד להשלמת העסקה, אולם גם אם הקבוצה לא תמהר לייצר אינטגרציה בין הפעילות הפיזית של הרשתות השוכרות חנויות בקניוניה לבין פלטפורמת המסחר האלקטרוני שרכשה, הרכישה הזו משקפת שהחברה הפנימה את התמורות שעובר ענף הקמעונאות בישראל ובעולם.

אתר Buy2. החברה תמשיך לספק שירותי ניהול אתר Buy2. החברה תמשיך לספק שירותי ניהול צילום: צילום מסך

 

תימור גורדון, מנהל מסחר דיגיטלי רב־ערוצי בעזריאלי, מסר כי מדובר במנוע צמיחה חדש בעבור החברה. אמנם לרשתות הגדולות הפועלות בקניוני עזריאלי יש אתרי מכירות עצמאיים, אולם Buy2 עשוי לתת מענה לרשתות ולחנויות קטנות ובינוניות שאינן מפעילות אתרים כאלה.

 

עוד הוסכם כי במשך ארבע שנים ממועד השלמת העסקה החברה לא תתחרה בתחום פעילות המסחר המקוון. כמו כן נקבע כי אם תמכור קבוצת עזריאלי רישיונות או זכויות שימוש במערכות הטכנולוגיות עליהן מבוססת פעילות החברה, לגורם בחו"ל, תהיה Buy2 נטוורקס זכאית לתמלוגים מדורגים מההכנסות שינבעו מכך לקבוצת עזריאלי למשך שבע שנים. אביב רפואה, מייסד Buy2, ימשיך לכהן כמנכ"ל החברה.

 

פלטפורמת המסחר של Buy2 מעסיקה היום כ־60 עובדים, ומציגה למכירה און ליין יותר מ־20 אלף מוצרים בקטגוריות שונות. הכנסות Buy2 רשמו ב־2015 עלייה של 24.4% והסתכמו ב־15.3 מיליון שקל. עם זאת, הרווח הגולמי של החברה ירד ב־5.6% והסתכם ב־7.4 מיליון שקל. עלייה בהוצאות הובילה את החברה להפסד תפעולי בגובה 6.3 מיליון שקל, והחברה חתמה את השנה עם הפסד נקי של 7 מיליון שקל, בדומה ל־2014.

 

דנה עזריאלי, יו"ר עזריאלי, ואביב רפואה, מייסד Buy2. ארבע שנים ללא תחרות דנה עזריאלי, יו"ר עזריאלי, ואביב רפואה, מייסד Buy2. ארבע שנים ללא תחרות צילומים: אייל אישר, יוסי אלוני

 

עזריאלי היא חברת הנדל"ן הגדולה ביותר בישראל שנסחרת בבורסת תל אביב, ושווייה עומד על 18 מיליארד שקל. את 2015 סיימה עזריאלי עם התוצאות הטובות ביותר מבין חברות הנדל"ן הישראליות. הכנסותיה משכירות עלו ב־9% והסתכמו ב־1.23 מיליארד שקל. שיעור המינוף שלה עומד של 23%, בעוד המינוף של מליסרון ואמות עומד על 55% ו־52% בהתאמה.

 

האיש מאחורי המיזם

ילד הפלא ששרד את התפוצצות בועת ההייטק

 

אביב רפואה (35) נחשב לאחד מהיזמים הוותיקים בסצנת הסטארט־אפים הישראלית, והחל את דרכו בסוף המאה הקודמת עם הקמת אתר נטקס (Netex), פורטל ומנוע חיפוש מוקדם בשפה העברית כשהיה בן 16 בלבד. בניגוד לרבים מהמיזמים שקמו באותה תקופה, נטקס הצליח לשרוד את התפוצצות בועת ההייטק והאתר ממשיך לפעול עד היום, אם כי במתכונת מצומצת וללא השאיפות הגדולות שליוו אותו בשנים קודמות.

 

ב־2010, עם עליית טרנד אתרי הקופונים, היה רפואה בין הגורמים המקומיים הראשונים שמיהרו להיכנס לתחום ובשיתוף עם קשת (שהשקיעה בעבר בנטקס) הקים את אתר הקופונים Buy2. האתר הפך במהרה לאחד הדומיננטיים בתחום, והצליח לשרוד את דעיכת הטרנד וסגירת האתרים הבאים שבאה בעקבותיה באמצעות שינוי מיקוד מהנחות וקופונים לפעילות של סחר מקוון מסורתי יותר.

 

לפני כשנתיים רכש רפואה את אחזקות קשת באתר, שכללו 40% ממניותיו, לפי שווי של 15 מיליון שקל והפך לבעל השליטה היחידי בו. כעת, עם המכירה לעזריאלי, רושם רפואה אקזיט נאה — אולי המשמעותי ביותר בקריירה ארוכת השנים שלו.

עומר כביר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x