שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

ג'יימס ריצ'רדסון דחתה תשלום תמלוגים לרשות שדות התעופה

זכיינית הדיוטי פרי קיבלה אישור חריג לדחות את תשלומי דצמבר 2015 לתוך 2016 ואף לפרוס אותם. בעקבות כך יזכו לאותם תנאים עוד שוכרים בנתב"ג. משלחת מטעם הרשות תצא לאוסטרליה לפגישה עם הבעלים. ג'יימס ריצ'רדסון: "עומדים בהתחייבויות"

ליאור גוטמן ואורנה יפת 06:4704.01.16

בצעד חריג אישרה רשות שדות התעופה לזכיינית הדיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון לדחות את תשלום התמלוגים של דצמבר 2015 ולפרוס אותם לכמה תשלומים במהלך 2016.

מנכ"ל רשות שדות התעופה יעקב גנות הסביר בשיחה עם "כלכליסט" שכמה שוכרי חנויות בדיוטי פרי פנו אליו בסוף השנה שעברה בבקשה לדחות את תשלום התמלוגים, אך סירב לפרט את הסיבות לכך. כמו כן, משלחת מטעם רשות שדות התעופה תצא בקרוב למלבורן, אוסטרליה, לפגישה עם בעלי הרשת ג'יימס ריצ'רדסון.

 

גנות אמר שהבקשה של ג'יימס ריצ'רדסון הטרידה את עובדי הרשות, ואף כי בסוף השבוע הכחיש שנסיעה כזאת מתוכננת לצאת לפועל — הרי שאתמול כבר אישר את הדברים. המשלחת תכלול את היועץ המשפטי של הרשות אריה שחם ואת סמנכ"ל המסחר יורם שפירא.

 

ג'יימס ריצ'רדסון משלמת תמלוגים של 170 מיליון דולר בשנה לרשות שדות התעופה, בהתאם לתנאי המכרז שבו זכתה. כעת, משנקטה הרשות צעד כה נדיר ואישרה לה וכפי הנראה לשוכרים נוספים לדחות את התשלום — הרי שאין לה ברירה אלא לאפשר לכל יתר השוכרים תנאים זהים.

 

ג'יימס ריצ'רדסון ג'יימס ריצ'רדסון צילום: יריב כץ

 

מה קרה למשכורות

 

חלק מעובדי ג'יימס ריצ'רדסון קיבלו את משכורתם האחרונה באיחור. בחברה אישרו שאכן עוכבו תשלומי משכורות, אולם דחו כל ניסיון לייחס זאת לקושי כלכלי כזה או אחר. "נושא משכורות העובדים העולה מתוך שאלתך אינו נכון ומטעה. עובדי ג'יימס ריצ'רדסון מקבלים משכורתם בזמן ובמדויק. בשל בעיה טכנית נקודתית באחת החברות הקשורות לחברה, הכוללת מספר מצומצם של עובדים, המשכורת הועברה לחשבון הבנק של העובדים ב־10 בחודש במקום ב־9, כפי שמתבצע באופן קבוע", כך נמסר מהחברה.

 

לגבי דחיית תשלומי התמלוגים וקבלת המשלחת של רשות שדות התעופה כדי לדון על מערכת יחסי המסחר בין הגופים, עונים בג'יימס ריצ'רדסון כי "חברת ג'יימס ריצ'רדסון אינה דנה אודות מערך יחסיה עם שותפיה העסקיים, לרבות רשות שדות התעופה, מעל גבי ערוצי התקשורת, אך נדגיש כי ג'יימס ריצ'רדסון עומדת בכל התחייבויותיה מול רש"ת".

 

למרות כל ההסברים על כך שמצב העסקים כרגיל ושאף חברה לא הפרה אף התחייבות, ברשות שדות התעופה החליטו בכל זאת לשלוח את היועץ המשפטי ואת סמנכ"ל המסחר לסבב פגישות עם בעל החברה במלבורן, אוסטרליה.

 

ברשות שדות התעופה אישרו את קיומה של הטיסה ומסרו בתגובה ש"נסיעת סמנכ"ל המסחר והיועמ"ש מבוצעת על פי כללי הרשות ואינה קשורה לפנייתך בנושא ג'יימס ריצ'רדסון. המפגש המקצועי עם החברה הוא חלק ממפגשים שאנו מקיימים עם כלל הגורמים הנמצאים בקשרים מקצועים עם רש"ת. ולמען הסר ספק חברת ג'יימס ריצ'רדסון עומדת בכלל התחייבויותיה לרש"ת".

 

יעקב גנות, מנכ"ל רשות שדות התעופה יעקב גנות, מנכ"ל רשות שדות התעופה צילום: אלכס קולומויסקי

 

ממה חוששים העובדים

 

בחצי השנה האחרונה עברו על החברה שני אירועים בולטים במיוחד. הראשון היה השלמת שיפוץ המתחם בדיוטי פרי נתב"ג שמשתרע על 3,200 מ"ר, עם תוספת של 35% למספר הקופות הפתוחות שם — מ־44 לפני השיפוץ לכ־60 כעת. השיפוץ לא הוביל לעליית מחירים בחנות, והמוצרים נמכרים פחות או יותר באותם מחירים כפי שהיו לפני כן.

 

האירוע השני התרחש באוקטובר האחרון, אז התאגדו עובדי החברה במסגרת ההסתדרות הכללית. יו"ר ההסתדרות במרחב לוד־רמלה משה ארבלי אמר בשיחה עם "כלכליסט" שמנכ"ל החברה אורי גלבוע אישר אתמול את ההתאגדות, אך זאת רק לאחר איום בשביתה. לדברי ארבלי, חלק מהעובדים הוותיקים בחברה חוששים למעמדם ותנאי עבודתם. "ננהל מו"מ בתום לב ונחתור להגיע להסכם קיבוצי, כך שלא יווצר מצב שבו עובדים שונים מועסקים בתנאים שונים", אמר.

 

חברת ג'יימס ריצ'רדסון מפעילה רשת חנויות פטורות ממכס בנמל התעופה בן־גוריון, במטה החברה באיירפורט סיטי, במעברי הגבול השונים ובנמלי הים. החברה זכתה במכרז להפעלת החנות הראשית של הדיוטי פרי ביולי 2013 למשך שבע שנים, עם אפשרות להארכת הזיכיון בשלוש שנים נוספות. מערך החנויות של ג'יימס ריצ'רדסון כולל קוסמטיקה, משקאות אלכוהוליים, מוצרי טבק, שוקולד וממתקים, ספורט, אופנה ודראגסטור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x