שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

האחים ויליגר במגעים לרכישה של 126 סניפי מגה בעיר

אחרי שנפטר מרוב סניפי You, יו"ר מגה מנהל מגעים למכירת יתרת נכסי הרשת ודורש 250 מיליון שקל. השבוע הוא נפגש עם האחים יוסי וצבי ויליגר, לשעבר בעלי וילי פוד, ובעלי הרשת שוק העיר עמיקם בן צבי. גם בעל השליטה בנטו דודי עזרא הביע עניין

גולן חזני 06:5913.12.15

אביגדור קפלן, מנכ"ל קבוצת אלון ויו"ר ריבוע כחול שמחזיקה במגה, מנהל מגעים למכירה של כ־126 סניפי מגה בעיר תמורת 250 מיליון שקל. זאת לאחר שרשת מגה מכרה בשבוע שעבר 20 מ־22 סניפי You תמורת 120 מיליון שקל. ל"כלכליסט" נודע כי שלושה גורמים קיימו בשבוע האחרון פגישות עם קפלן למגעים ראשונים לרכישת הרשת: האחים יוסי וצבי ויליגר, שמכרו את חברת וילי פוד, ועמיקם בן צבי, שמחזיק ברשת שוק העיר. כמו כן פנה לריבוע כחול גורם נוסף שמזוהה בענף עם דודי עזרא, בעל השליטה בנטו (53%).

 

המגעים מתנהלים לגבי כמה אפשרויות, ובהן השקעה תמורת שליטה (51%), רכישת הרשת כולה, או רכישת מספר מהותי של סניפים. כל המתעניינים מציעים סכומים נמוכים משמעותית, שנעים סביב 100 מיליון שקל, אך לחברה יש חובות של 250 מיליון שקל ועוד כ־700 מיליון שקל לספקים. עובדי החברה מחזיקים ב־33% מהמניות, כך שריבוע כחול מעוניינת למכור 66% מהמניות הנותרות.

 

האחים צבי ויוסי ויליגר נפרדו בחודש שעבר מחברת ויליפוד, שעוסקת ביבוא ובשיווק של יותר מ־600 מוצרי מזון לרשתות השיווק בישראל ובחו"ל. לפי פרסומי החברה, יש לה קשרים עם כ־200 ספקי מזון בעולם ויותר מ־1,500 לקוחות בישראל ובעולם.

 

לשניים יש הון נזיל של כחצי מיליארד שקל, לאחר שני אקזיטים שעשו בחברה שהונפקה ב־1994. הם גרפו שכר, מענקים ודיבידנדים בסכום מצטבר של יותר מ־120 מיליון שקל מאז החלו לנהל את החברה. ב־2007 מכרו האחים את השליטה בוויליפוד לאוליגרך ארקדי גאידמק ב־171 מיליון שקל. שנה לאחר מכן נקלעו עסקיו של גאידמק לקשיים, והוא נאלץ ליטול הלוואה של 76 מיליון שקל מהאחים ויליגר ושיעבד לטובת ההלוואה מחצית מהחזקותיו בחברות אמריס, וילי פוד וגילאון. לאחר שלא עמד בתנאי ההלוואה, מימשו האחים את השיעבוד והשיבו לעצמם את השליטה בחברה, עם רווח של 100 מיליון שקל.

 

מגה בעיר מגה בעיר צילום: אוראל כהן

כ־280 מיליון שקל נוספים רשמו השניים לפני שנה, באקזיט שבו מכרו את השליטה לאלכסנדר גרנובסקי ב־280 מיליון שקל. גרנובסקי נקלע לקשיים ונפרד מהחברה, אך האחים ויליגר נשארו בה כמנהלים ויצאו מהחברה רק לאחר דרישתו של גרגורי גורטבוי, שרכש את השליטה מגרנובסקי. האחים עמדו לחבור לפני שנתיים וחצי לנוחי דנקנר בקבוצה שניסתה לרכוש את אידיבי מידי מחזיקי האג"ח, אבל יצאו מהקבוצה בטרם הפסידה.

 

דודי עזרא שמחזיק בשליטה בחברת נטו ייתקל בקשיים אם ירצה להוציא לפועל את העסקה, שכן היא תיבחן בשבע עיניים ע"י רשות ההגבלים העסקיים. נטו מחזיקה בשליטה בביכורי שדה, ספקית ירקות ופירות, ומנוהלת בבעלות משותפת של נטו ושל האחים ששון ואילן שבע, שעשוי לחבור לעזרא בעסקה. על פי הערכות מגה רוכשת מנטו סחורה בהיקף של 150 מיליון שקל בשנה – 9% בלבד ממכירות נטו.

 

בן צבי, שהיה מנכ"ל המשביר לצרכן, רכש בעבר בראש קבוצת משקיעים 40% מחברת האוטובוסים דן. זו רכשה את רשת מחסני להב מידי אלי להב ב־100 מיליון שקל. הוא מכר את חלקו בדן, וב־2014 השיק את רשת שוק העיר כשרכש ממגה 8 סניפים של מגה בול – במודיעין, בירושלים, בחולון, באשדוד, באשקלון וברחובות. במקרה שלו מדובר ככל הנראה ברכישה חלקית של סניפים.

 

ויליגר לא העביר תגובה. בן צבי הכחיש, וכך גם דוברו של עזרא.

 

ממגה נמסר: "מאז ההחלטה למכור את You, כמה גורמים הביעו עניין באפשרות להשקיע במגה. אנו ממשיכים בתוכנית ההבראה תוך מיקוד ופיתוח פורמט החנויות השכונתיות שלנו". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x