$
פרסום ושיווק

המועצה לכבלים ולוויין תאסור על yes ו־HOT להעלות מחירים

חברי המועצה לכבלים ולוויין יתכנסו במהלך דצמבר כדי לדון בהעלאת המחירים של החברות והם צפויים לאסור על ביצוע המהלך. בעקבות פנייתה של יו"ר המועצה לממונה על הגבלים עסקיים, הרשות הודיעה אתמול כי הנושא לא נמצא בסמכותה

אלירן מלכי ותומר גנון 08:1230.11.15

בסביבת המועצה לשידורי כבלים ולוויין מעריכים כי בכינוסה הקרוב בדצמבר, בו היא תדון בהעלאת המחירים של yes ו־HOT, היא תאסור על החברות להעלות מחירים כפי שהן הודיעו שבכוונתן לעשות החל מה־1 בדצמבר. עד להתכנסות המועצה, חברות הכבלים והלוויין לא יכולות לבצע את העלאת המחירים עליה הצהירו לאחרונה.

 

yes הודיעה שבכוונתה להעלות ב־20% את המחירים בשירותי ה־V.O.D שלה, בהם משתמשים כ־40% מ־639 אלף לקוחותיה, שישלמו עוד כ־60 שקל בשנה בעקבות המהלך. HOT הכריזה על העלאת מחירים של 5% על מספר שירותים, שזהותם אינה ידועה, לכל 828 אלף לקוחותיה. הודעת העלאת המחירים של החברה נעשתה בסמוך להודעתה של yes.

 

 צילומים: עמית שעל, ערן יופי כהן, עומר מסינגר

 

לפי החוק, לשר התקשורת בנימין נתניהו יש את המנדט לעצור את העלאת המחירים בחברות הכבלים והלוויין במידה והפעולה פוגעת בתחרות. לפי שעה, המועצה לכבלים ולוויין לא פנתה לשר וביקשה ממנו להתערב בנושא.

 

משרד התקשורת מסר כי הסמכות בנושא היא של המועצה לכבלים ולוויין. מהמועצה נמסר כי "במהלך חודש דצמבר תקיים המועצה דיון בנושא התמחור של החברות HOT ו־yes, כשחוות דעתו של הממונה להגבלים עסקיים בנושא סמיכות ההודעות על העלאת המחיר היא רק היבט אחד מכלל ההיבטים שיונחו על שולחן המועצה. הרישיונות לשידורים של HOT ו-yes קובעים כי ליו"ר המועצה ניתנה הסמכות לבטל שינוי בלוח המחירים אם היא מצאה כי השינוי אינו מתיישב עם מדיניות המועצה, הוראות החוק או הרישיונות לשידורים של החברות, או אם יש בשינוי כדי לגרום להטעיית הציבור או לאפליה בין לקוחותיו".

 

בשבוע שעבר, לאחר שנודע כי החברות מתכוונות להעלות מחירים, המועצה הורתה להן להקפיא את המהלך ופנתה לרשות להגבלים עסקיים כדי לקבל את חוות דעתו של הממונה. חוות דעתו של הממונה נדרשה משום שסמיכות ההודעות של החברות עלולה לעמוד בגדר הפרה של חוק ההגבלים.

 

אלא שרשות ההגבלים הודיעה אתמול שאין בכוונתה להתערב בנושא המחיר. "אישור העלאת המחירים על ידי yes ו־HOT נמצא בסמכותה של מועצת הכבלים והלוויין ולא של הרשות. המועצה פנתה לרשות בטענה שהחברות מפרות את החוק, אבל לא הציגה שום בסיס לטענה. עצם העלאת המחירים בסמיכות לא מהווה הפרה של החוק", נאמר ברשות. כלומר, סמיכות הזמנים אולי מעצבנת, אך היא אינה מהווה עבירה פלילית כל זמן שלא נמצאה ראייה לכך שהחברות דיברו זו עם זו או החליפו מידע זו עם זו.

 

לפי החוק, הרשות יכולה להתערב בנושא המחיר רק בדיעבד. HOT למשל היא מונופול מוכרז בתחום שידורי הטלוויזיה הרב־ערוצית. בסמכותה של הרשות להטיל קנסות של עד 24 מיליון שקל על מונופול שייגבה מחיר מופרז (פער של למעלה מ־20% בין עלות הייצור למחיר לצרכן). כלומר, הרשות יכולה לבקש מ־HOT נתונים כדי לבדוק את הפער הזה לאחר ההעלאה, ואם הוא יהיה מופרז אז היא תוכל לקנוס אותה.

 

עקרונית בידי הרשות ישנו כלי נוסף. היא יכולה להכריז על קבוצת חברות שפועלות בשוק מסוים כקבוצת ריכוז ואז בסמכותה לומר להן מה לעשות. אך ביצוע הדבר הוא מורכב וגם עוקף את הרגולטור הישיר, מה שהופך ביצוע של פעולה כזאת לפחות סביר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x