$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

לאחר עיכובים וסירובים: מגה אישרה דירקטור מטעם הספקים

כחודשיים מאז נחתם הסדר החוב בין רשת המזון לנושיה, אישר אתמול יו"ר רבוע כחול אביגדור קפלן את מינויו לדירקטור של קובי מויסה, לשעבר מנכ"ל אייס, שקרסה שנתיים לאחר עזיבתו

נורית קדוש 08:4303.09.15

כחודשיים עברו עד שמגה מילאה את התחייבותה להעניק נציגות לספקים בדירקטוריון החברה, כפי שדרש ממנה הסדר החוב עם נושיה. ל"כלכליסט" נודע כי שלשום מינתה מגה לדירקטור את קובי מויסה, לשעבר מנכ"ל אייס, הרשת שקרסה שנתיים אחרי עזיבתו. דירקטור מטעם הבנקים, לעומת זאת, מינתה מגה מיד עם אישור הסדר החוב.

 

העיכוב במינוי נציג מטעם הספקים נבע מחילוקי דעות בין התאחדות התעשיינים לבין הנהלת מגה. בשלב הראשון הציעה ההתאחדות את יורם דר, לשעבר מנכ״ל רבוע כחול, והיום יו״ר דירקטוריון זוגלובק. אלא שדר התלבט במשך מספר שבועות ולבסוף סירב לקחת על עצמו את התפקיד. בעקבות זאת הציעה ההתאחדות את אלי גידור, לשעבר מנכ״ל הום סנטר וסמנכ״ל הסחר של שופרסל, אלא שלמרות ניסיונו הרב והידע שלו בקמעונאות, סירב אביגדור קפלן, יו"ר החברה־האם אלון רבוע כחול, לאשר את מינויו, ככל הנראה על רקע הרשעתו בעבירות הגבלים עסקיים, שבגינה ירצה עבודות שירות.

 

לפני שבוע וחצי העבירה התאחדות התעשיינים לקפלן רשימה בת חמישה מועמדים לתפקיד הדירקטור, ובהם אמנון דיק, מנכ"ל בזק ומנכ"ל עלית לשעבר, אורי פלח, לשעבר משנה למנכ"ל מגה, אלי מרון, שכיהן כסמנכ"ל שיווק בקוקה קולה ובשופרסל, גידור ומויסה. אף שגם לספקים היה חלק בעיכוב מינוי נציג מטעמם, הם טענו נגד מגה: ״העובדה שעד כה לא מונה דירקטור מטעם הספקים פוגעת במאזן הכוחות בדירקטוריון כפי שאמור היה להיווצר על פי החלטת בית המשפט שנבעה מתוך רצון להפוך הדירקטוריון אובייקטיבי הרבה יותר בניהול הרשת".

  

אביגדור קפלן, יו"ר רבוע כחול. פסל את מועמדותו של אלי גידור אביגדור קפלן, יו"ר רבוע כחול. פסל את מועמדותו של אלי גידור צילום: הילה ספאק

 

מכירת הסניפים ההפסדיים מתעכבת

 

בתוך כך מכירת 32 הסניפים ההפסדיים של מגה טרם הושלמה, כשרק ל־15 מהם נמצאו קונים: רמי לוי, ויקטורי ומחסני השוק. בדיווח לבורסה ציין רמי לוי כי רכישת שבעת הסניפים ממגה תושלם ב־31 באוגוסט, אלא שהעסקה רחוקה מסיום.

 

ל"כלכליסט" נודע כי העיכוב נובע מניסיונותיו להוריד את גובה השכירות המשולמת לבעלי הנכסים. לוי גם טרם הגיש בקשה לממונה על הגבלים עסקים, מאחר שלפי חוות דעת משפטית שיש לו, חמישה מתוך שבעת הסניפים אינם טעונים את אישור הממונה, שכן הם נמצאים באזורים שבהם אין לרמי לוי סניף פעיל. לוי דחה טענות מצד גורמים בענף שלפיהן הוא חזר בו מכוונתו לרכוש את הסניפים, ומסר כי בחוזה עם מגה יש סעיף המאריך אוטומטית בחודש את המועד האחרון להשלמת העסקה, אם התקיים לפחות אחד מהתנאים המתלים. לטענתו, ייתור אישור הממונה על הגבלים עסקיים הוא על תקן קיום אחד התנאים.

 

עוד הוסיף לוי: "העברנו לנאמנות 18 מיליון שקל, מחצית מגובה העסקה, ואנחנו פועלים להשלמת רכישת כל שבע החנויות". ממגה נמסר כי השלמת העסקה עם לוי מתנהלת כסדרה. בנוגע לשתי החנויות הנותרות, הסביר לוי כי הבקשה לרשות ההגבלים תוגש רק לאחר שייחתם ההסכם בינו ובין בעלי הנכסים. גם מכירת הסניפים בבאר שבע, אשדוד ופסגת זאב לשלום נעמן מרשת מחסני השוק לא הושלמה, כיוון שעדיין לא התקבל אישור הממונה על הגבלים עסקיים.

 

אייל רביד, בעלי ויקטורי אייל רביד, בעלי ויקטורי צילום: צפריר אביוב

 

משלמים שכירות על סניפים סגורים

 

לדברי רביב ברוקמאייר, מנכ"ל מגה, בכוונת הרשת לממש את הזכות שניתנה לה במסגרת הסדר החוב להגיש לבית המשפט בקשות מיוחדות לסגירת סניפים הפסדיים שלא נמצא להם קונה. סניפים אלו כבר נסגרו על ידי מגה, אך היא מחויבת בחוזים ארוכי טווח לתשלומי השכירות והמסים, מהם תנסה להשתחרר דרך בית המשפט. כמו כן לא מן הנמנע שמגה תסגור בהמשך חנויות נוספות. בחצי השנה הקרובה תנסה מגה להבריא חנויות הפסדיות שלא הוחלט על סגירתן,

אך אם בתוך חודשים אחדים המהלך לא יצלח, היא תפעל לסגירתם.

 

ויקטורי מתקרבת לסניפי מגה

 

המשא ומתן בין ויקטורי למגה הגיע לישורת האחרונה, והסכם צפוי להיחתם בשבוע הבא. חמשת הסניפים ההפסדיים שאייל רביד, בעלי ויקטורי, צפוי לרכוש ממגה נמצאים בעפולה, קריית ים, עכו, ראשון לציון ובתחנה המרכזית בתל אביב.

 

רכישת הסניף בתחנה המרכזית בתל אביב תייצר לרביד פעילות משמעותית של שישה סניפים בעיר: הרשת כבר מפעילה חנויות ברמת אביב, ברחוב לינקולן, באחד העם ובפלורנטין, ובשבוע שעבר חתם רביד על רכישת סניף PM:AM בדיזנגוף, שאליו תחובר חנות צמודה ששכר, כך שהחנות תשתרע על על 650 מ"ר.

 

ויקטורי החלה את דרכה ב־1996 כרשת מקומית בקריית גת, ובתום מסע הרכישות הנוכחי תגדיל הרשת את מספר סניפיה מ־30 ל־36.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x