$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

החיבור המוגבל של Unlimited: מיזם הסיבים לא רוצה לחבר בתים פרטיים

מיזם תשתית האינטרנט של חברת החשמל Ulimited, שיצא לדרך בספטמבר 2014, נמנע מחיבור בתים פרטיים חד־קומתיים. ב־Unlimited רוצים להשתמש בתעלות של בזק ו־HOT אך אומרים כי טרם קיבלו את האישורים הרגולטוריים

אופיר דור 08:1816.07.15

תושבים המתגוררים בבתים פרטיים חד־קומתיים אינם יכולים בשלב הזה להתחבר לתשתית האינטרנט של Unlimited, מיזם הסיבים של חברת החשמל. בשיחה שקיים "כלכליסט" עם מוקד השירות הטלפוני של Unlimited נמסר כי בשלב זה החיבור מתבצע רק לבנייני מגורים משותפים, בהתאם לבקשת הדיירים, ורק בשלב מאוחר יותר יחוברו בתים פרטיים חד־קומתיים. במוקד לא ידעו לנקוב בתאריך יעד לתחילת חיבור הבתים הפרטיים או להסביר מדוע לא נעשה החיבור כבר בשלב זה.

על פניו נראה כי המיזם מעדיף משיקולים כלכליים לחבר בנייני מגורים רבי־קומות, שעשויים להניב החזר מהיר יותר על השקעת התשתית הנדרשת לחיבור המבנה, אולם אנשי המיזם דוחים הסבר אפשרי זה. לטענתם, חיבור בתים פרטיים הוא דווקא בעל יתרונות: היעדר צורך לקבל את אישור ועד הבית, שהוא אחד הגורמים המאטים את פריסת רשת הסיבים של Unlimited.

 

 

במיזם טוענים כי קשיים רגולטוריים וטכנולוגיים הם שמונעים מהם לחבר בתים פרטיים. עוד נטען כי המיזם כבר ערך ניסויים בטכנולוגיה המאפשרת חיבור בתים פרטיים לתשתית, והיא אמורה להתחיל להיכנס לשימוש. במיזם אומרים כי הם ממתינים לקבלת אישור ממשרד התקשורת לשימוש בתעלות התת־קרקעיות של בזק ו־HOT לצורך הנחת הסיבים האופטיים כדי לחסוך ביצוע חפירות חדשות להנחת התשתית, כולל חפירה בחצרות בתים פרטיים. מכשול נוסף לפריסה הוא הקושי לקבל מהעיריות אישור לביצוע חפירות.

 

בימים אלה מבצע Unlimited פריסה ברמת השרון וברעננה, שתי ערים בעלות שיעור גבוה יחסית של בתים פרטיים. בנוסף מבוצעת פריסת תשתיות בבאר ששבע, רמת גן ובצפון תל אביב גן. הלקוחות הראשונים בתשלום חוברו בספטמבר 2014.

 

עם זאת, קצב הפריסה של המיזם נמוך יחסית ולפי הערכות התחברו אליו מאות לקוחות בלבד עד כה. גורמים בענף טוענים כי הסיבה היא היעדר מימון מספיק מצד בעלי המניות ודרישות תשלום גבוהות מצד חברת החשמל, שמשמשת כקבלן עבודות של המיזם.

 

מיזם הסיבים — שותפות בין חברת החשמל הממשלתית לקבוצת משקיעים בראשות חברת ויה אירופה השבדית — אמור להקים רשת תקשורת קווית בפריסה ארצית מלאה בתוך 20 שנה, שתאפשר קצב הורדה והעלאה סימטרי של 1 ג'יגה־ביט.

 

מ־Unlimited נמסר: "אנו מקבלים פניות רבות לחיבור בתים פרטיים ברמת השרון, המעוניינים בכך בין השאר כפתרון משלים ליצירת בית חכם. בימים אלה Unlimited חזרה לחבר את אותם לקוחות לסיבים האופטיים, לאחר שהוסדרו ההיתרים הרלבנטיים מול הרשות המקומית".

 

חיבור בתים לסיבים אופטיים חיבור בתים לסיבים אופטיים צילום: יח"צ

  

המענק מתעכב: משרד האוצר מודאג מקצב הפריסה

 

משרד האוצר מעכב כבר כמה חודשים העברת 75 מיליון שקל למיזם Unlimited. מדובר בחלק השני של המענק שהמדינה התחייבה לתת למיזם. החלק הראשון, אף הוא בהיקף 75 מיליון שקל, הועבר למיזם בדצמבר 2013.

 

לדברי גורמים באוצר, המשרד רוצה לוודא שכל כספי המענק יגיעו להשקעות בתשתית, ולא ילכו להוצאות אחרות של המיזם. ככל הנראה ינסה האוצר לגבש מנגנון שיעביר את הכסף תחת תנאים.

 

כמו כן באוצר מודאגים מקצב הפריסה של Unlimited, שמפגר משמעותית אחרי התכנון המקורי, בין השאר בשל סירוב עובדי חברת החשמל לבצע עבודות למיזם עד שלא יובטח להם תגמול כלשהו.

 

עם זאת, נקודת הבדיקה הרשמית הראשונה של הפריסה שאליה הגיע המיזם היא רק אחרי שש שנים, והתנאי היחיד לתשלום חלקו השני של המענק על ידי המדינה הוא הזרמת סכום דומה על ידי בעלי המניות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x