$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

רמי לוי ורשת ויקטורי יתמודדו על רכישת 19 סניפים של מגה

ל"כלכליסט" נודע כי יש התקדמות במגעים בין יו"ר מגה אביגדור קפלן לקונים פוטנציאליים של סניפי הרשת. גם שלום נעמן בעלי מחסני השוק במגעים

נורית קדוש 06:4715.07.15

אמש אישר בית המשפט המחוזי בלוד את ההסדר החוב עם מגה, לפיו תזרים רבוע כחול 320 מיליון שקל למגה וגם תיקח על עצמה חוב של 200 מיליון שקל מתוך חובות הרשת לבנקים. בעקבות ההסכם נמנע הצורך בהקפאת הליכים לרשת והיא תפעל כרגיל.

 

לצד ההליך המשפטי, פועלת מגה בחזית צמצום הפעילות ההפסדית של הרשת. ל"כלכליסט" נודע כי בימים האחרונים נרשמה התקדמות במגעים בין יו"ר מגה אביגדור קפלן לקונים פוטנציאליים של סניפי הרשת.  

 

 

המשא ומתן מתקיים עם כמה קונים במקביל, ובהם רמי לוי, אייל רביד (הבעלים והמנכ"ל של רשת ויקטורי) ושלום נעמן (הבעלים של רשת מחסני השוק), הצפויים לקנות כ־19 מתוך 32 החנויות המיועדות למכירה או לסגירה.

 

חנויות אלה מהוות כ־20% ממחזור מכירות מגה, שהסתכם ב־5.7 מיליארד שקל בשנת 2014. על פי הערכות, עבור כל חנות תקבל מגה 3–8 מיליון שקל, בהתאם לגודלה ולביקוש מצד המתמודדים.

 

אם קפלן ישלים את מכירת כל 32 החנויות, תזכה קופת מגה בהכנסה של כ־100 מיליון שקל. זו תשמש אותה כדי להשלים את הסכומים הנדרשים לפיצויי הפיטורים של כ־1,000 עובדים בהסכם הקיבוצי ועוד כ־185 עובדי מטה. עם זאת, ההערכות הן כי לא לכל הסניפים יימצא קונה ולכן חלק מהחנויות ייסגרו ולא יימכרו. מגה כבר סגרה את החנות בזכרון יעקב ואת חנות עדן באשדוד, כיוון שההפסד בהן גבוה מעלות שכר הדירה ללא המשך הוצאות ההפעלה.

 

הממונה על הגבלים צריך לאשר את הרכישות

 

גם אם העסקאות למכירת החנויות יושלמו, יחלוף זמן עד שהכסף יגיע לקופת מגה, שכן דרוש אישור של הממונה על הגבלים לרכישת חנויות מגה בידי מתחריה, ואישור כזה יוענק לאחר בדיקה האורכת זמן.

 

נעמן, המחזיק ברשת מחסני השוק, מעוניין לקנות ארבעה סניפים בדרום הארץ, ובהם סניפי You באשדוד, אשקלון, פסגת זאב ובאר שבע. ההערכות הן כי ספק אם הממונה על הגבלים עסקיים יאשר לנעמן לרכוש את החנות של מגה בבאר שבע, שעליה מתמודד גם רמי לוי. זאת משום שנעמן, שהחל את פעילותו בבאר שבע, כבר מחזיק בכמה סניפים בעיר.

 

המשא ומתן עם לוי נוגע לתשעה סניפים נוספים ברחבי הארץ, ובהם You בתחנה המרכזית בתל אביב, ביקנעם, בחיפה, בחדרה, בנתיבות, בנצרת עילית ובצומת סגולה ושני סניפי זול בשפע בבני ברק.

 

על הסניף ביקנעם מתמודד גם אייל רביד מרשת ויקטורי, המבקש לקנות גם את סניפי You בכפר סבא, בכרמיאל ובעפולה ואת סניפי מגה בעיר בראשון לציון ובקריית ים. מגעים נוספים מתקיימים עם רשתות המזון מהמגזר הערבי קינג סטור ומיימיסטרמרקט, המעוניינות בחנויות You בעכו ובמתחם אדמירלטי וכן בחנויות העירוניות בעכו, קריית אתא, קריית מוצקין וקריית ביאליק. ניתן להעריך כי גם לחנויות בערד, בנתניה, בפתח תקווה ובאור יהודה תמצא הרשת קונים.

 

המכירות יצנחו בכמיליארד שקל בעקבות המכירות

 

לצד מכירה וסגירה של החנויות נדרשת מגה להשלים פיטורי כ־1,000 איש שחלקם עובדים בסניפים שמיועדים לסגירה ולצמצם את מטה מגה בחצי. אמנם פיטורי העובדים כרוכים בהוצאות בטווח הקצר על רקע השלמת הסכומים הנדרשים לקרנות הפיצויים, אולם בהמשך מדובר במהלך שיצמצם את הוצאותיה של מגה, אשר מכירותיה יצנחו בכמיליארד שקל עם מכירת 32 החנויות ההפסדיות.

 

רמי לוי אמר: "נושא רכישת הסניפים האמורים נבדק". שלום נעמן מסר: "אנחנו בקשר עם מגה ומעוניינים בסניפים, בתנאי שבעלי הנכסים יתגמשו בנוגע לדמי השכירות". אייל רביד סירב להגיב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x