שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

אושר הסדר החוב עם מגה; הרשת תמשיך לפעול כרגיל

ביהמ"ש אישר את ההסדר לפיו תזרים רבוע כחול 320 מיליון שקל למגה וגם תיקח על עצמה חוב של 200 מיליון שקל מתוך חובות מגה לבנקים. בעקבות ההסכם נמנע הצורך בהקפאת הליכים לרשת והיא תפעל כרגיל

נורית קדוש 21:3914.07.15
לאחר 12 שעות של דיונים בבית המשפט בהסדרי הנושים של מגה, אישר הערב (ג') שופט בית המשפט המחוזי בלוד אילן שילה את ההסדר עם הבנקים ומשכירי הנכסים. זאת בהמשך להסדר לו הסכימו הספקים
.

במסגרת המגעים בין הצדדים הסכימה אלון רבוע כחול לתמוך במגה בסכום של 520 מיליון שקל, באופן הבא: 200 מיליון שקל כמימוש ערבות לבנקים (למעשה, אלון רבוע כחול לוקחת על עצמה חוב של 200 מיליון שקל מתוך חובות של מגה לבנקים), 240 מיליון שקל נוספים יוזרמו למגה בהנפקת זכויות ועוד 80 מיליון שקל ממקורותיה של אלון. במקור הסכימה אלון להזרים 240 מיליון שקל, והיום הסכימה להגדיל את ההזרמה בעוד 80 מיליון שקל, כלומר להגדילה ל-320 מיליון שקל בסך הכל. 

 

הערבות לחובות מגה לבנקים בסך 200 מיליון שקל שלוקחת אלון על עצמה, תבוצע מיידית, פעולה שתקטין את החוב של מגה לבנקים מ־500 ל־300 מיליון שקל, ותחסוך למגה תשלום ריבית של כ־7 מיליון שקל בשנה, שבהם תוכל הרשת להשתמש כתשלום לספקים.

 

בעלי השליטה יהיו במיעוט בדירקטוריון

בדיון סוכם גם על מבנה הדירקטוריון של מגה, כך שבעלי השליטה יהיה במיעוט. במסגרת השינוי יהיו 3 דירקטורים שתמנה בעלת השליטה, אלון רבוע כחול, 2 דירקטורים מטעם העובדים, דירקטור מטעם הספקים, בהתאם להסדר עם הספקים ובכפוף לאישור רשות ההגבלים העסקיים (שהביעה התנגדות למינוי. ראו בהמשך) ודירקטור אחד בהמלצת בית המשפט. כך, יהיו לראשונה 4 דירקטורים שלא ימונו על ידי בעלת השליטה.

 

בין הצדדים נותרו שתי סוגיות פתוחות, ואם לא יגיעו בהן להסכמה, עליהם להתייצב מחר בבוקר שוב בפני השופט: האחת, שאלת הדילול בשעבוד על מניות הרבוע שנובע מהנפקת הזכויות המתוכננת. מדובר בהזרמת 240 מיליון שקל מרבוע כחול למגה, בדרך של הנפקת זכויות במניות רבוע כחול. המניות המוחזקות כיום על ידי הקבוצה (כ־70%) משועבדות לבנק הפועלים בלבד. סוכם עם הבנקים כי גם במידה שיונפקו מניות נוספות כפי שמתוכנן עכשיו, גם הן ישועבדו לבנקים. הנקודה השנייה נוגעת לדרישת רבוע כחול שהעובדה שהערבות שלה לחובות מגה לבנקים ממומשת כבר עכשיו תקנה לרבוע מעמד שווה לחוב הבנקאי שנותר במגה. בבנקים הגדירו את הדרישה הזו כחצופה, כי לדבריהם מדובר למעשה בחיזוק ההון של מגה ו"לא ייתכן שזה יהיה במעמד שווה לנו".

 

 

עוד בטרם הסתיים הדיון והתקבלה ההחלטה, עזב שרגא בירן, מבעלי השליטה בקבוצת אלון, את אולם בית המשפט. בירן סירב להתייחס למצבה של מגה או להסדר ונותר בפנים חתומות לאורך כל הדיון. בכניסה לבית המשפט התקבל בירן בצעקות וגידופים על ידי העובדים. לצד בירן, שזומן לדיון על ידי השופט שילה, התייצב גם עמית בן יצחק, יו"ר אלון רבוע כחול המייצג את הקיבוצים, שמחזיקים ב־43% בחברה. דודי ויסמן, שניהל את החברה עד לפני 3 חודשים, לא הגיע לדיון.

 

אביגדור קפלן. איים להתפטר אביגדור קפלן. איים להתפטר צילום: אלכס קולומויסקי

 

בעניין משכירי הנכסים אישר השופט את ההסדר באופן שהתשלומים בתקופת ההסדר יהיו חודשיים במקום רבעוניים למשך שנתיים. השופט הוסיף כי "המלצתי למשכירים לתרום תרומה שולית נוספת לטובת ההסדר ולדחות 5% מתשלום שכר הדירה לשנה אחת". רבוע כחול נדלן הודיעה שתביא הנושא לאישור האסיפה הכללית, לצורך אישור הדירקטוריון את המלצת בית המשפט, וזאת תוך שבוע. השופט אישר למגה להגיש בקשות להשתחרר מנכסים מכבידים, בקשה לה התנגדו מרבית המשכירים. בנוסף, ימנה מחר השופט דירקטור חיצוני מבין שמות שהעלה הכנ"ר ובהם גבי טרבלסי, ורדה אלשיך ועוד.

 

אלון חוסכת למגה את תשלומי הריבית השנתית

השופט שילה קיים בתחילת היום דיון סגור בהשתתפות הבנקים ובעלי השליטה במגה. שאר הנושים וגם נציגי התקשורת לא הורשו להשתתף בדיון. לפי גורמים שהשתתפו בדיון, בתום דיון סגור של שעה, שבמהלכו פרס בנק הפועלים את הערכתו ביחס לנכסי חברת אלון ישראל ולפיהם יש לחברה 220 מיליון דולר שאינם משועבדים, אמר השופט כי על הבעלים להביע אמון בחברה שבשליטתו, אם ברצונו שהנושים יביעו אמון אף הם. עם זאת הוסיף השופט כי זכותו של בעל הבית להחליט איך ברצונו לנהוג. בשלב זה יצא השופט מהאולם והותיר את שרגא בירן, עמית בן יצחק ועורכי הדין של הבנקים להתדיין בינם לבין עצמם.

 

למרות ההישגים המשמעותיים שהושגו כתוצאה מלחץ בנק הפועלים, הבנקים הפעילו לחץ שבירן יזרים כסף למגה מכיסו. לצורך כך היו מוכנים הבנקים לגבש במשותף העמדת אשראי פרטי לבירן דרכו יוכל לממן הזרמה, גם בהיקף סמלי של כ־30 מיליון שקל.

 

הבנקים רצו למנות משקיף, קפלן איים להתפטר

לצד ההתקדמות במו"מ בין הצדדים, המשיכו המחלוקות בין בעלי השליטה ברבוע כחול לנציגי הבנקים. זאת על רקע דרישת הבנקים למינוי משקיף. השופט חשב שיהיה נכון למנות משקיף, אולם יו"ר מגה, אביגדור קפלן, אמר שבמקרה כזה הוא יתפטר ובמקום זאת הוסכם על דעת הבעלים שימונה לחברה דירקטור חיצוני נוסף.

 

ביחס לכוונתה של מגה למנות דירקטור מטעם הספקים, העבירה רשות ההגבלים העסקיים מסר לנציגי מגה ולפיו מינוי דירקטור כזה, על פני הדברים, הוא הסדר כובל. מן הרשות נמסר כי "ככל שרבוע הכחול מבקשת להגיע להסדר האמור עם ספקי מגה, עליה לתת דעתה לאמור לעיל ולבחון את הצורך בקבלת היתר מתאים ממערך הפיקוח על ההגבלים העסקיים. נעיר עם זאת כי על פני הדברים מדובר בהסדר לכאורה שאין זה מובן מאליו שניתן כלל לקבל היתר לגביו".

 

סניף של מגה בעיר סניף של מגה בעיר צילום: דורון גולן

 

בנק הפועלים בירך על השיפור המשמעותי בהסדר החוב של מגה ועל הסכמתם של בעלי השליטה להעמיד ערבויות נוספות ולהזרים סכומים נוספים, ש"יבטיחו את המשך קיומה של הרשת ואת פרנסתם של אלפי עובדיה. רק מחויבות אישית של בעלי השליטה המבוססים, שבמשך שנים נהנו מפירותיה של הרשת, יכולה להבטיח את המשך קיומה של הרשת. אנו מצפים מבעלי השליטה להמשיך את התמיכה ברשת גם בעתיד, כדי להבטיח את קיומה והמשך צמיחתה, דבר שהוא בעל חשיבות חברתית וכלכלית".

  

הוארכה הקפאת ההליכים בעדן טבע מרקט

מוקדם יותר החליט שילה לאשר את בקשת הנאמנת של עדן טבע מרקט להארכת הקפאת הליכים בחודש נוסף. הדיון בנוגע לעדן טבע מרקט התקיים היום לפני שהחל הדיון בעניינה של מגה. הנאמנת שמונתה לרשת, עו"ד דורית לוי טילר, ביקשה לקבל ארכה של 30 יום להליך הקפאת ההליכים כדי לנסות להציל את עדן טבע מרקט מקריסה ולמצוא לה קונה. "לא יכול להיות ש־640 עובדים יתאדו. יש מתעניינים ברשת", אמרה. לוי טילר ביקשה עוד כי כשמגה תגיע להסכם עם הנושים היא תזרים כסף לעדן טבע מרקט.

 

 

 

השופט שילה קיבל, כאמור, את בקשתה, וקבע כי הבנקים יאריכו את הערבויות למשכירי הנכסים של עדן ונושים נוספים שלה, ואלה יסתיימו ב־45 הימים הקרובים ב־90 ימים נוספים.

 

החובות של רשת עדן טבע מרקט מסתכמים בכ־155 מיליון שקל, 74 מיליון שקל מהם לבנקים. 25 מיליון שקל מהחובות הם בדין קדימה (כלומר בעדיפות על חובות אחרים), ובהם חובות לעובדים, לקופת הגמל של העובדים, לביטוח לאומי, למס הכנסה ולרשויות מקומיות. לרשת יש גם חובות של 56 מיליון שקל לנושים לא מובטחים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x