שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

ניתוח כלכליסט

כמה תוכל אלון רבוע כחול לתמוך במגה מבלי ליפול?

אלון רבוע כחול עצרה את הדימום של מגה כשהפסדיה היו עלולים להוביל לאי־עמידה בהתחייבויות. אם היתה מגיעה להסדר לפני שנה וחצי, יכלה לתרום יותר

אורי טל־טנא ואלי שמעוני 08:1714.07.15
הספקים של מגה דורשים מאלון רבוע כחול לבצע הזרמה גדולה יותר לרשת מאשר ההתחייבות שלה למתן קו אשראי בהיקף של 220 מיליון שקל - השאלה היא עד כמה מסוגלת אלון רבוע כחול לתמוך ברשת הקורסת. במהלך השנה וחצי האחרונות, שבהן אלון רבוע כחול "הצניעה" את הקשיים במגה באמצעות יצירת עמימות בדו"חות שלה, סחבו הפסדי הרשת את חברת אלון רבוע כחול כלפי מטה.

 

במטרה לשרוד ולשרת את ההוצאות השוטפות של חברת האחזקה, נאלצה אלון רבוע כחול למכור בבורסה חלק מהאחזקות הסחירות שלה. היא מכרה כ־13.5% ממניות רבוע נדל"ן ועוד 7.2% ממניות דור אלון ובכך הקטינה את היקף נכסיה, ובמקביל הערבות שלה לחובות מגה תפחה ל־470 מיליון שקל.

 

הנכס העיקרי של אלון רבוע כחול הוא 61.19% ממניות רבוע נדל"ן, שעיקר הנכסים שלה הם הסניפים המושכרים למגה. שווי השוק של מניות אלו הוא 820 מיליון שקל. בנוסף מחזיקה אלון רבוע כחול ב־71.17% מדור אלון המפעילה תחנות דלק, חנויות נוחות ואת רשת החנויות am:pm - שווי מניות אלו נאמד ב־345 מיליון שקל; ב־36.75% מחברת כרטיסי האשראי דיינרס (לדור אלון אחזקה של 12.5% נוספים בדיינרס) שערכן נאמד ב־180 מיליון שקל (חברה לא נסחרת); וב־77.5% מחברת נעמן - שווי מניות אלו בבורסה הוא 38 מיליון שקל.

 

 

 

מול נכסים אלו לאלון רבוע כחול חוב של כ־700 מיליון שקל. תחת ההנחה שהערך של מגה כעת הוא אפס ושאלון רבוע כחול תצטרך לשלם את החוב שהיא ערבה לו, השווי הנכסי הנקי של אלון רבוע כחול שווה לכ־213 מיליון שקל - בדומה להיקף קו האשראי שהיא התחייבה לגביו. את המימון לקו אשראי זה אלון רבוע כחול צפויה לבצע באמצעות הנפקת זכויות בהיקף של 150 מיליון שקל. אם החברה תגדיל את ההתחייבות שלה בניסיון להציל את מגה, היא תתקשה גם ליישם את הנפקת הזכויות בגלל הצניחה הצפויה בערך המניות של עצמה.

 

אלון רבוע כחול עצרה את הדימום של מגה בנקודה שבה הפסדי מגה עלולים היו להוביל לאי־עמידה של החברה בהתחייבויות שלה. אם אלון רבוע כחול היתה מבצעת את מהלך הסדר החוב עם הספקים לפני שנה וחצי, היא יכלה לתרום הרבה יותר להסדר המוצע. כעת לאלון רבוע כחול אין המשאבים כדי לתת תרומה מהותית להסדר מבלי להיקלע להסדר חוב משל עצמה.

 

סימן נוסף למצוקה של אלון רבוע כחול ניתן לראות באג"ח שלה, שנסחרות בימים האחרונים בתשואה של כ־10% - תשואה גבוהה המשקפת את חשש המשקיעים מפני קשיים בפירעון החוב. לפי שנה בדיוק נסחרו האג"ח בתשואה של 2.6% בלבד.

 

מי שלוטש עיניים ומקווה שהסיוע למגה יבוא מראש הפירמידה, צריך להבין את מבנה הבעלויות בקבוצה. מי ששולטת באלון רבוע כחול היא אלון חברת הדלק (או בשמה הנפוץ קבוצת אלון, להבדיל מדור אלון - החברה־הבת - שמפעילה את תחנות הדלק), שגם נאלצה להגיע באחרונה להסדר חובות מול מחזיקי האג"ח. זו חברת האחזקות שבה מחזיקים ביילסול של שרגא בירן ודודי ויסמן וארגון הקיבוצים, והחוב הכולל שלה נאמד ב־1.9 מיליארד שקל.

 

הצמד שרגא בירן ודודי ויסמן, בעלי השליטה בחברת ביילסול, זכור בשוק ההון כמי שהזרים כספים לחברת הנדל"ן רוזבאד על מנת למנוע ממנה להגיע להסדר חובות ולעשות תספורת לבעלי האג"ח.

 

נשאלת השאלה מדוע בירן וויסמן הסכימו להזרים כספים לרוזבאד ללא ביצוע תספורת לשאר הנושים, כאשר במגה הם דורשים השתתפות של הספקים והבנקים. התשובה טמונה בהיקף החובות ואופי הפעילות. רוזבאד היא חברת נדל"ן קטנה והזרמה של 250 מיליון שקל פתרה חלק גדול מבעיותיה עד כה (כעת מדובר על צורך בהעמדת מסגרת אשראי נוספת לרוזבאד). הבור במגה גדול בהרבה, אלון רבוע כחול כבר ערבה לחוב של מגה בהיקף של 470 מיליון שקל ובנוסף הודיעה על הזרמה של 220 מיליון שקל - שעדיין לא יפתרו לה את הבעיות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x