שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בנק הפועלים מתנגד רשמית להסדר הנושים במגה: "אינו נותן מענה של ממש"

ההתנצחות בין מגה לבנקים מסלים - לאחר שביהמ"ש התייצב לצד הפועלים ודרש משרגא בירן להתייצב מחר לדיון במתווה הנושים, הסיר מנכ"ל הקבוצה את הכפפות ויצא נגד הנהלת הבנק: "אתם מדברים על בעלי הממון? שנים גרפתם מיליונים ממגה"; גורם בנקאי בכיר: "ההצעה של מגה לבנקים היתה מחפירה"

נורית קדוש וגולן חזני 21:0713.07.15

בנק הפועלים מתנגד באופן רשמי להסדר הנושים במגה. מהבנק נמסר הערב (ב'): "לצערו של הבנק הסדר הנושים המוצע במגה במתכונתו הנוכחית אינו נותן מענה של ממש לצרכי מגה, עובדיה ונושיה. אין בהסדר מענה כספי מתאים לצרכיה של מגה והחשש כי מדובר בטיפול חלקי וקצר מועד בצרכי מגה. על בעלת השליטה להתחייב להזרים למגה את הכספים הנדרשים באמת להבראתה לרבות ההון החוזר הנדרש לחידוש מלאי בחנויות ולהזרים למגה ונושיה את מלוא הסכום שהיא ערבה לו או חייבת בו במשותף עם מגה. בהתקיים התנאי של הזרמת הבעלים ובתנאים אלו בלבד והיא הבנק נכון לתמוך בהסדר הנושים בנוסח האחרון". כפי שניתן ללמוד מהצבעת קוקה קולה בעד ההסדר תחת תנאים, צפויה להיחשב הצבעה זו של בנק הפועלים כהתנגדות להסדר.

 

 

מוקדם יותר הערב חלה הסלמה ביחסי הפועלים מול מגה כאשר הבנק הגיש בקשה דחופה לבית המשפט המחוזי מרכז לזימון שרגא בירן לדיון מחר בבוקר באישור הסדר הנושים. דרישת הבנק לזמן את בירן מוסברת ברצון הבנק שבירן יתייצב בפני נושי החברה ויספק הסברים "האם הוא מוכן לעשות את הנדרש על מנת לתמוך בחברה ולתת לה את הסיוע לו היא נדרשת. בין היתר על רקע רצונו לעכב בהסדר מימוש ערבויות של חברות בשליטתו לחובות החברה בהיקף של מעל 500 מיליון שקל ולהזרים רק חלק קטן ממנו במסגרת ההסדר". שופט בית המשפט המחוזי בלוד אילן שילה קיבל את בקשת בנק הפועלים וזימן את שרגא בירן לדיון. השופט כתב בהחלטתו כי נראה כי יש מקום להתייצבות מר בירן לדיון מחר ואני מורה על התייצבותו. באי כוח החברה ידאגו לאלתר לזמנו.

 


 

 

הגשת הבקשה לביהמ"ש התרחשה לאחר פיצוץ אסיפת הנושים הפיננסיים ללא הצבעה על רקע חילוקי דעות. הבנקים, בהם הפועלים, לאומי ומזרחי-טפחות, עמדו על דרישתם להזרמת הון נוסף על ידי בעלי השליטה וסרבו לחתום על המתווה כפי שהוגש.

 

קפלן: כלום לא נהנה הבנק במשך שנים וגרף רווחים רבים מ"מגה" בגלגוליה השונים?

 

מנכ"ל אלון רבוע כחול, אביגדור קפלן, הגיב להתנהלות הבנק במכתב ששלח להנהלה: אנו מצרים על כך שערב הכרעה גורלית שמשמעותה עבורנו היא "לחיות או למות", אתם בוחרים לשלוח הודעות לתקשורת בחתימת עורכי הדין", כתב קפלן.

 

קפלן מודה במכתב כי אולי נעשו שגיאות בהתנהלות מגה, אך ציין כי כעת "נתונים כל מעייננו להצלת החברה".

 

בנוסף, קפלן הסיר את הכפפות ועקץ את הנהלת הפועלים: "הטון העולה ממכתבכם, בדבריכם על "בעלי הממון" הוא מקומם, במיוחד נוכח העובדה שהוא בא מהנהלת הבנק. כלום לא נהנה הבנק במשך שנים וגרף רווחים רבים מ"מגה" בגלגוליה השונים? כשמדובר על בנק כמו בנק הפועלים, הגורף לבעליו מידי רבעון רווחים גבוהים מעמלות הנגבות מחברות ומציבור עובדים- היינו מצפים ממנו להתנהגות אחרת ובמקום זאת אתם מגיעים אל סף הוצאת הדיבה על אחרים".

 

לבסוף קורא קפלן להנהלת הבנק להחזיר את הדיון לחדר הדיונים ולהוריד אותו מהתקשורת לטובת 6,000 עובדי מגה ומשפחותיהם.

 

מנגד, גורם בנקאי בכיר המעורב בנסיונות להסדר מול מגה מסר כי: "ההצעה של מגה לבנקים היתה מחפירה. הם השאירוט את הבנקים לסוף וניסו להעמיד אותם בפני עובדה. זה לא יעלה על הדעת. חשבנו שזו עמדת פתיחה שלהם, אבל לאט לאט התברר שהם לא מוכנים לזוז ממנה".

 

עוד הוסיף אותו גורם כי "הם (בעלי השליטה במגה), הירשו לעצמם לפרוע את ההלוואה שנתנו למגה, הלוואות הבעלים, עוד לפני שמחזירים את החוב לבנקים. ישבנו איתם וניסינו להגיע להבנות, אבל הם שברו את הכלים. ההאשמות הקשות שהם נקטו כלפי בנק הפועלים מראות שאביגדור קפלן לא יכול להביא את הסחורה".

גורם בכיר במגה: "הפועלים מנצל כוחו לשיפור עמדותיו בהלוואות ללא קשר למגה"

 

גורם בכיר בקבוצת אלון האשים את בנק הפועלים בהכשלת המאמצים להגיע להסדר ברשת מגה. "מה שעומד לנגד עיניו של בנק הפועלים אינו הצלת רשת מגה או הבראתה, אלא רק האינטרס הצר של הבנק לנסות ולשפר את מעמדו כנושה של רבוע כחול, מגה ושל קבוצת אלון בכלל", אמר הבכיר.

 

לדבריו, "בנק הפועלים מנצל את כוחו במטרה לנסות לשפר את עמדותיו בכל הקשור להלוואות ולערבויות שאין להן קשר למגה, וזאת כתנאי לתמיכתו במתווה ההבראה של מגה. הבנק מפנה אצבע מאשימה כנגד הבעלים, תוך כדי שהוא מסכן את המאמצים הבלתי נלאים של ראשי הקבוצה לנסות ולהציל את מגה". את דבריו חתם אותו גורם בכך ש"במדיניותו זו, בנק הפועלים מהמר על עתידם של כ-6,000 עובדי מגה ואת כל זה יצטרך הבנק להסביר בבית המשפט".

 

קודם לאסיפה נדחתה דרישת הפועלים כי הבעלים יזרימו 500 מיליון שקל כתנאי להסכמתו להסדר מול הבנקים הבנקים. מגה חייבת לפועלים את החלק הארי- כ-300 מיליון שקל. עורכי הדין המייצגים את הבנקים ביקשו הפסקה כדי להתייעץ עם ראשי הבנקים ביחס להחלטה הסופית. 

 

בתוך כך, מגה עדיין לא השיגה גם את הסכמת משכירי הנכסים להסדר שהציעה ותצטרך להעביר את ההכרעה בנושא לשופט בית המשפט המחוזי אילן שילה בדיון שיקיים מחר. משכירי הנכסים נדרשו להצביע על מספר שינויים בהסכמים עימם ובהם: מעבר לתשלום חודשי במקום רבעוני, הפחתת 5% בשכר הדירה או ויתור על חודש וחצי שכר דירה וכן, הסכמה לסגירת סניפים הפסדיים לפני תום החוזה.

 

כל הנושים מתחום הנדל"ן סירבו לקיזוז חודש וחצי משכר הדירה שמגה משלמת להם. להפחתת שכר הדירה התנגדו 74% ממשכירי הנכסים בנטרול הצבעת רבוע כחול נדל"ן המוטלת בספק, נוכח בקשה שהגישה חברת הנדל"ן אמות לבית המשפט בשבוע שעבר שלא לכלול את תוצאות ההצבעה של רבוע כחול נדל"ן בשל היותה חברה אחות של מגה בה מכהנים בכירים במגה כדירקטורים.

 

גם עם קולות רבוע כחול נדלן, לא השיגה מגה את הרוב הנדרש (75%), אלא 65% בלבד.

 

שרגא בירן, מבעלי מגה שרגא בירן, מבעלי מגה צילום: עמית שעל

 

גם לסעיף המעבר לתשלום חודשי אין למגה רוב נדרש (75%) ללא הסכמת רבוע כחול נדל"ן המשכירה 80 חנויות למגה אלא רק 65% הצבעה בעד. קולות רבוע כחול נדל"ן הובילו לרוב של 85% בסעיף זה.

 

31 מהמצביעים התייחסו בהצבעתם לבקשתה של מגה מבית המשפט לאפשר לה לסגור סניפים הפסדיים לפני המועד הקבוע בחוזי השכירות. אלא שבמגה לא כללו את הצבעות אלו. לטענת עורכי הדין של מגה, נושא סגירת הסניפים אינו חלק מההסדר והוא יבחן בנפרד.

 

נוכח התוצאות, צפויה מגה לבקש מבית המשפט לכלול את קולות רבוע כחול נדלן ואם בקשתה לא תתקבל ובהנחה והבנקים יאשרו את הסדר הנושים הפיננסיים, תבקש מגה לכפות את ההסדר על בעלי הנכסים נוכח רוב הנושים הכולל שהצביע בעד.

  

המדפים הריקים במגה המדפים הריקים במגה צילום אוראל כהן

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x