$
פרסום ושיווק

קריסת מגה, הזירה המשפטית: הרשת לא רוצה לתת לאף אחד להתערב לה בניהול השוטף

במסגרת הבקשה שהגישה להסדר נושים דורשת רשת הקמעונאות הקורסת להותיר אצלה את סמכויות הניהול ולא למנות לה נאמן חיצוני, שהדו"חות שלה יישארו חסויים, ואפשרות להשתחרר מהסכמי שכירות של סניפים הפסדיים

ענת רואה 08:1330.06.15

בסביבת הנהלת מגה היה חשוב מאוד אתמול להעביר מסר אחד מרכזי: לדבריהם הרשת לא פנתה למסלול של הקפאת הליכים כי אם למסלול אחר לגמרי, של הבראה ופריסת חובות מחודשת לנושים.

 

אלא שמעבר לשוני בכותרת הבקשה שהגיש אתמול משרד ליפא מאיר בשמה של מגה, קשה להבין מה ההבדל בין מהות הבקשה הזו לבין בקשה רגילה להקפאת הליכים. עם זאת, ישנם שני הבדלים שנוטים לטובת מגה: הרשת דורשת להותיר את סמכויות הניהול שלה אצלה ולא להכניס נאמן חיצוני שינהל אותה ויקבל גישה למידע, וכן ביקשה שהדו"חות הכספיים שלה ישארו חסויים וייחשפו לעיניו של השופט בלבד.

 

מגה בעצם מבקשת מהשופט אילן שילה, שמחר יקיים דיון בעניין, להורות על שורת הוראות שחלקן מרחיקות לכת למדי - ראשית, שכל סמכויות הניהול והתפעול השוטף יישארו בידי הדירקטוריון בראשות אביגדור קפלן, המנכ"ל רביב ברוקמאייר ויתר נושאי המשרה (בהם פרופ' ירון זליכה, שהצטרף אתמול לצוות הניהול בתפקיד סגן היו"ר). שנית, מגה דורשת שבית המשפט יעניק לה סמכות להשתחרר מהסכמי שכירות של סניפים שלגביהם היא תגיע למסקנה שהמשך קיומם אינו כלכלי "והכל בהתאם לשיקול דעתה". זהו סעיף מאוד לא מקובל בהליך שלא התבקשה בו הקפאת הליכים.

 

מנכ"ל רבוע כחול ויו"ר מגה אביגדור קפלן. גם בהדסה ביקש שלא למנות נאמן מנכ"ל רבוע כחול ויו"ר מגה אביגדור קפלן. גם בהדסה ביקש שלא למנות נאמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

בנוסף דורשת מגה כי בתקופת הביניים לא ניתן יהיה לממש ערבויות אישיות או בנקאיות על מנת לאפשר את הליך גיבוש ההסדר – סעיף דומה מאוד לזה שמופיע בכל בקשה להקפאת הליכים קלאסית. כמו כן נדרש כי תינתן הוראה לכל הספקים החיוניים להמשיך לספק למגה סחורה וכל הבנקים יחויבו שלא להקטין את מסגרות האשראי ולא יקזזו כספים כלשהם מחשבונותיהן של מגה ושל בעלת השליטה לצורך פירעון החוב כלפיהם.

 

בהחלטת ביניים שנתן אתמול השופט שילה הוא הורה להעביר את הבקשה לכל נושה שהיקף החוב כלפיו עולה על 100 אלף שקל, וקבע שבשלב זה הדו"חות הכספיים יישארו חסויים ואין צורך לצרפם. בדרך כלל דו"חות כספיים מוגשים כחלק מבקשות הקפאת הליכים.

 

מקרה ייחודי אחר שבו סמכויות הניהול נותרו בידי החברה היה של בית החולים הדסה, שנקלע בפברואר 2014 להקפאת הליכים. גם בתיק הדסה הבקשה לבית המשפט הוכנה על ידי משרדו של עו"ד ליפא מאיר ובאמצעות צוות בראשותו של עו"ד אמיר בר טוב. אז התבקש צו הקפאת הליכים ומינוי נאמן ללא סמכויות ניהול, והשארתן בידי המנכ"ל אביגדור קפלן - כיום יו"ר מגה.

 

במקרה של הדסה הבקשה הוסברה בכך שבית החולים דורש מומחיות מיוחדת, והדברים שונים כשמדובר ברשת קמעונאית שאינה הראשונה מסוגה להגיע להליכים מסוג זה (המקרה המרכזי הוא כמובן של קלאבמרקט שקרסה לפני 10 שנים בדיוק).

 

הרווח של מגה מכך שלא יתמנה לה נאמן הוא בראש ובראשונה שלא תינתן לאף אדם חיצוני דריסת רגל בדו"חותיה ובסודותיה.

 

נאמן כזה יכול לבקש בהמשך לערוך חקירה מקיפה על נסיבות הקריסה שעלולה, לפחות לפי ניסיון העבר, להסתיים בתביעות גדולות נגד הבעלים - כמו התביעה הגדולה שהוגשה לאחרונה נגד המדינה בעניין אגרקסקו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x