• תפריט
פרסום ושיווק

"כחלון לא יכול לשתוק גם בנושא רשות השידור"

ועדת הכלכלה תדון היום בסגירת רשות השידור. היו"ר איתן כבל יתמוך, בלית ברירה לטענתו, בהחלטת ראש הממשלה לדחות את סגירתה. "אני חושש שנתניהו רוצה להחזיר את הפוליטיקה לשידור הציבורי ולזה לא אסכים"

אופיר דור 08:4329.06.15

"אם לא נאשר דחייה, רשות השידור תקרוס על כל יושביה. לכן אין באמת ברירה", אמר ל"כלכליסט" ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה. היום תתכנס הוועדה כדי לאשר את החלטת ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו, לדחות בשלושה חודשים את סגירת רשות השידור והקמת תאגיד שידור ציבורי חדש במקומה. כבל (המחנה הציוני) מתכוון לתמוך בדחייה, אך יעשה זאת לדבריו בלב כבד.

 

בשבועות האחרונים התנהל קרב בין השר אופיר אקוניס שהמליץ לנתניהו לדחות את יישום החוק, לבין פקידי משרד האוצר שרצו לראות יישום מהיר שלו. באוצר ביקשו לפנות לבית המשפט המחוזי המפקח על פירוק רשות השידור, ולבקש ממנו סמכויות שיאפשרו להתחיל בסגירת הרשות באופן הדרגתי. "אני מכיר את הרעיונות של האוצר אבל לא הרגשתי שהם מבוססים מספיק", אומר כבל. "חוץ מזה שר האוצר משה כחלון החליט לחתום על הדחייה עם ראש הממשלה, ועם כל הכבוד לפקידים - שר האוצר הוא שקובע".

 

אז ממה אתה חושש?

"החשש שלי הוא שראש הממשלה רוצה לשנות את החוק ולהחזיר את השפעת הדרג הפוליטי על השידור הציבורי. לזה אין סיכוי שאסכים, אחרי שקיימנו כל כך הרבה דיונים והתעמקנו בנושא. תמוה בעיניי שעד עכשיו נתניהו לא חתם על אישור חברי הדירקטוריון לתאגיד השידור החדש שבחרה ועדת האיתור. מבחינתי צריך רק להכניס תיקון שיאריך את תקופת המעבר לתאגיד החדש ב־9–12 חודשים ולא לשנות דבר מעבר".

 

זהבה גלאון ואיתן כבל בוועדת הכלכלה. "אם לא נאשר, רשות השידור תקרוס" זהבה גלאון ואיתן כבל בוועדת הכלכלה. "אם לא נאשר, רשות השידור תקרוס" צילום: אוהד צויגנברג

 

ברשות השידור הממשלה אישרה ישירות את מינוי יו"ר הרשות והמנכ"ל. אולם על פי החוק שיזם גלעד ארדן ואושר בשנה שעברה בכנסת, לשר התקשורת יש סמכות מוגבלת במינוי בעלי תפקידים אלו, והוא צריך רק לחתום על הבחירות של ועדת מינויים בלתי תלויה.

 

אני שומע שנתניהו לא רוצה להיות חותמת גומי ולאשר את מי שמכתיבים לו. אולי הוא צודק?

"עם כל הכבוד, זאת בדיוק כוונת המחוקק. החוק המקורי שאני הנחתי על שולחן הכנסת בעבר היה חריף עוד יותר, והמינויים לא היו צריכים בכלל לקבל אישור של השרים".

 

כבל, שתמך בחוק השידור הציבורי של ארדן מספסלי האופוזיציה, מודה שאם נתניהו ישתמש ברוב שלו בכנסת הוא יוכל להכניס תיקונים לחוק. כבל מסמן את כחלון כמי שיכול לעצור זאת. "כמו שבעניין הגז הדברים הונחו לפתחו של שר הכלכלה, כך כרגע הדברים מונחים לפתחו של שר האוצר. הוא איש המפתח. בנושא הגז כחלון אמר שיש לו ניגוד עניינים, כאן הוא לא יוכל להתחבא. אני מעריך את שר האוצר, אבל אם הוא יעשה מה שראש הממשלה יבקש בענייני תקשורת, זאת תהיה פעולה אחת יותר מדי מצדו. אני תובע מכחלון להגן על החוק".

 

גם גלעד ארדן צריך לעשות יותר?

"הזמנתי את ארדן לדיון בוועדה ואני מקווה שיגיע. לדעתי הוא חייב לבוא ולהגן על החוק שלו מול ההתקפות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x