$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

בעקבות הקמת ועדת רגב: המו"לים מתנגדים לביטול חוק הספרים

יו”ר התאחדות המו”לים שלחה מכתב להוצאות לאור בבקשה שיפנו לשרת התרבות ויביעו את תמיכתן בחוק ובמקביל ידרשו להגביל את ההנחות לרשתות הספרים

נורית קדוש 08:3825.06.15

המו”לים בישראל לא נשארו אדישים להודעתה של שרת התרבות מירי רגב על הקמת ועדה לבחינת חוק הספרים, שעשויה להמליץ על ביטולו. ל"כלכליסט" נודע כי רחלי אידלמן, מו"ל הוצאת שוקן המכהנת גם כיו"ר התאחדות המו"לים, פנתה במכתב להוצאות לאור וביקשה מהן שני דברים: להתנגד לביטול חוק הספרים ולדרוש להגביל את ההנחות לרשתות הספרים.

 

 

המכתב של אידלמן נשלח למו”לים לאחר שמשרד התרבות והספורט פנה לציבור בבקשה שיעביר לוועדת רגב את עמדותיו בנוגע לחוק הספרים.

 

במכתב, שהגיע לידי "כלכליסט", הציגה אידלמן את עמדת ההתאחדות בנוגע לחוק: “חשוב מאוד שאתם, ובעיקר הסופרים שלכם, תפנו לוועדה להביע את תמיכתם בהמשך קיומו של החוק וחשיבותו הרבה לתרבות הספרות בישראל. הדגשים חשובים שיש לתת עליהם את הדעת הם שביטול החוק יבטל את הסעיף בחוק המגביל את היקף תצוגת הספרים ברשתות ההפצה לבעלים, שותפים ברשת או כל בעלי עניין אחרים. בנוסף לכך ביטול החוק יאפשר לרשתות לחזור לנוהג שהיה בעבר לתת תמריצים כספיים או שווי כסף למוכרים בחנויות לקדם ספרים של הבעלים/ שותפים ברשת”.

 

כמו כן היא התייחסה לגובה ההנחה הקמעונאית שעל ההוצאות לתת לרשתות הספרים, והבהירה שאם המו”ל לא יצטרך לתת הנחה גדולה מדי לקמעונאי, הוא יוכל לתמחר את הספר במחיר נמוך יותר. "יש צורך לתקן את החוק שיגביל את גובה ההנחה שמו"ל יוכל לתת לרשתות ההפצה (לידיעתכם בעולם ההנחה המקובלת בענף הספרים נעה בין 40 ל־45 אחוז). הדבר יביא להוזלת מחירי הספרים, וזו היתה אחת המטרות שעמדה בפנינו כשפעלנו לחקיקת החוק", כתבה אידלמן.

אידלמן ציינה עוד כי הנתונים המתפרסמים על ידי המתנגדים לחוק, ולפיהם יש ירידה במכירות ספרי ילדים וירידה בפרסום

ספרי ביכורים, הם מוטים ומוטעים. "בתקופה האחרונה אנחנו עדים לעליה בקניית ספרים מוגנים, ומו"לים רבים דיווחו על עלייה במכירת ספרים אלה בירידי שבוע הספר וברשתות הפצת הספרים. חייבים לזכור כי חזרה לתקופת ארבעה במאה תמיט אסון על הענף".

 

במכתבה ביקשה אידלמן מההוצאות כי יגייסו את כל הגורמים בסביבתם לתמיכה בחוק: "אנו מציעים שכל מו"ל יכתוב בעצמו לוועדה ויבקש מכל אחד מסופריו לכתוב אף הוא לוועדה. אנא בקשו גם מן המתרגמים, העורכים, המגיהים, בתי הדפוס והכריכיות לכתוב מכתבים אישיים לוועדה בתמיכה בחוק".

 

לשאלת “כלכליסט” אם אין בציון שיעור ההנחה הקמעונאית המועדפת על התאחדות המו"לים משום תיאום אסור בין ההוצאות לאור, השיבה אידלמן: "אין בדברים שכתבתי משום תיאום. לא המצאתי את הנתונים, אלא חזרתי על מה שפרסם הממונה על חוק הספרים בדו"ח שפרסם. הורדת ההנחה הקמעונאית תוביל להוזלת הספרים לציבור".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x