$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

מוטי קרן יסיים את תפקידו כמנכ"ל מגה

ל"כלכליסט" נודע כי קרן ביקש לעזוב את התפקיד, ומנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן נפגש עם מועמדים להחליפו. במקביל, מייסד עדן טבע מרקט גיא פרוביזור סירב להצעת קפלן למכור 49% מהרשת תמורת 5 מיליון שקל

נורית קדוש 07:0613.05.15

פחות משנתיים וחצי מאז מינויו צפוי מוטי קרן לסיים את תפקידו כמנכ"ל מגה קמעונאות. ל"כלכליסט" נודע כי קרן ביקש לעזוב את תפקידו. מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן נפגש לאחרונה עם כמה גורמים בענף ובהם אורי פלח, לשעבר סמנכ"ל הסחר של הרשת, והציע לו את כיסא המנכ"ל ושורת תפקידי ניהול נוספים. הערכות בענף הן כי קפלן מתכוון להבריא את מגה ורק לאחר מכן למכור אותה.

 

"קפלן מבין שמכירת מגה במתכונתה הנוכחית היא צעד מורכב שלא יניב לאלון רבוע כחול תמורה הולמת, ולכן הוא נערך להביא צוות ניהולי חדש שישקם את הרשת ויעלה את שווייה", טוען גורם שנפגש עם בעלי השליטה. גורם אחר ציין כי קרן אמר בפני גורמים שונים כי הוא חש תחושת מיצוי מהתפקיד ושברצונו לסיים את תפקידו. "מעורבותו הרבה של קפלן היא בניגוד לחופש הניהולי שקיבל מויסמן ולכן הוא לא רוצה להמשיך בתפקיד", חושף אותו גורם.

 

מוטי קרן מוטי קרן צילום: שאול גולן

 

הבראה שכשלה ומנכ"לים שעזבו

 

את מגה, שהיתה מותג הקמעונאות החזק בישראל לפני עשור, קיבל לידיו קרן כשכבר סבלה מהרעה מתמשכת בתוצאותיה. בראיון ל"כלכליסט" חצי שנה אחרי כניסתו לתפקיד אמר קרן: "ידעתי שהמצב במגה קשה, אבל רק כשנכנסתי לתפקיד, ראיתי עד כמה עמוק הבור". קרן שהגיע מעולםה שיווק העריך כי יוכל להבריא את מגה למרות שהוא נעדר כל ניסיון קמעונאי. במהלך ששת החודשים הראשונים לכהונתו, עסק קרן בגיבוש התכנית האסטרטגית, אותה הציג רק ביולי 2013. התוכנית התבססה על השקת רשת דיסקאונט חדשה תחת מותג YOU, מכירת סניפים הפסדיים וצמצום פערי המחיר בין חנויות הדיסקאונט לחנויות העירוניות. מכירת הסניפים ההפסדיים אמנם הניבה תרומה, אך ארכה זמן ממושך שבמהלכו הרשת המשיכה לדמם.

 

מגה, שמלכתחילה לא היתה במצב איתן, חתמה את 2014 בירידה של 9% בהכנסות שהסתכמו ב־5.75 מיליארד שקל. בכך רשמה הרשת שפל של עשור וירדה לראשונה מתחת לרף 6 מיליארד השקלים. הירידה במכירות באה לידי ביטוי גם ברווח הגולמי שירד ב־11.25% ביחס ל־2013 והסתכם ב־1.42 מיליון שקל. את השנה חתמה הרשת במעבר להפסד תפעולי של 29.6 מיליון שקל, לעומת רווח תפעולי של 43.9 מיליון שקל ב־2013. ההערכות בענף הן כי גם תוצאות הרבעון הראשון של 2015 שידווחו בשבועיים הקרובים, יהיו קשות, אך בסביבתו של קרן טוענים כי מגה תחזור לרווחיות. "אין תנועה בחנויות של מגה, יש חוסרים של מוצרים במדפים, וספקים שלא רצו להגדיל את החשיפה לרשת צמצמו את היקף המבצעים במגה, כך שהיא הפכה פחות אטרקטיבית ביחס למתחרים", טוען גורם בכיר בענף.

 

אביגדור קפלן וגיא פרוביזור אביגדור קפלן וגיא פרוביזור צילום: איל פישר

 

בנוסף לקושי לנהל את הרשת ההפסדית, התמודד קרן עם קשיים נוספים ובראשם התאמת מבנה ההוצאות של הרשת להתכווצות במכירות. עיקר הבעיה היתה הוצאות השכר של עובדי מגה הוותיקים, אשר זוכים לתנאים מפליגים. בנוסף, הפרדת נכסי הנדל"ן מהפעילות הקמעונאית הותירה את קרן עם תשלום דמי שכירות גבוהים לרבוע כחול נדל"ן.

 

עזיבתו הצפויה של קרן הינה חוליה נוספת בשרשרת המנכ"לים של מגה שהתחלפו בשנים האחרונות. קודמו בתפקיד היה זאב וורמברנד שהגיע לשוק הקמעונאות מעולם הבריאות. לפני כן כיהן זאב קלימי, שהגיע מהחברה המרכזית למשקאות ועזב במפתיע אחרי שלושה חודשים. "כיוון שדודי הגיע מלמטה, הוא לא רצה לקדם לתפקיד המנכ"ל אדם שצמח מתוך המערכת וכל הזמן חיפש בעלי שם שיעריכו אותם בשוק ההון", טוען בכיר לשעבר בחברה בקשר לדודי ויסמן, לשעבר נשיא אלון רבוע כחול שהודח מתפקידו לפני ארבעה חודשים. "זה גרם לכך שמנהלים מתוך הארגון פרשו ולא היתה לרשת שגרה ניהולית יציבה שאפשר למצוא ברוב החברות הגדולות דוגמת שטראוס, אסם וקוקה־קולה". הדבר הוביל גם לכך שהרשת עברה אחת לכמה שנים מיתוג מחדש, תוך החלפת שמות ופורמטים שפגעו במותג. בראיון ל"כלכליסט" התייחס קרן גם לחוסר היציבות ואמר כי "מגה סובלת מחוסר עקביות במיתוג וממבנה עלויות לא תחרותי, וכל אלו יטופלו".

 

פרוביזור סירב למכור את חלקו לקפלן

 

ל"כלכליסט" נודע עוד כי שמונה שנים לאחר שרכשו ממנו 51% מעדן טבע מרקט בתמורה ל־22.5 מיליון שקל, הציע קפלן למייסד רשת המזון האורגנית גיא פרוביזור 5 מיליון שקל על יתרת 49% שבידיו. סירובו של פרוביזור למכור את חלקו, ועל אחת כמה וכמה בסכום המשקף לרשת שווי הנמוך ב־77.3% מזה שזה שעל בסיסו נעשתה העסקה הראשונית בין הצדדים, הוביל לעצירת הזרמת הכספים לרשת המזון האורגנית. בהמשך החליט דירקטוריון עדן טבע מרקט על הדחתו של פרוביזור מניהולה ועל מינוי מולי טימור למנכ"ל זמני.

 

ההערכות הן כי קפלן ביקש, בניגוד להסכם בין הצדדים, לייחס לפרוביזור אחריות על 49% מהחובות של עדן טבע המסתכמים ב־130 מיליון שקל לבנקים וב־100 מיליון שקל שהזרימה מגה לעדן במהלך השנים, ובתוספת 5 מיליוני השקלים שהציע לשלם לו על יתרת אחזקותיו לשקף לחלקו של פרוביזור שווי של 120 מיליון שקל.

 

רמי לוי מגייס לקראת רכישה אפשרית

 

במקביל, ימים ספורים לאחר רשת ויקטורי, רשת שיווק השקמה שבשליטת רמי לוי פרסמה אתמול תשקיף מדף. בשיחה עם "כלכליסט" מסר לוי כי להערכתו יוכל לגייס כל סכום שנע בין 100 מיליון שקל למיליארד שקל, אך בשלב זה לא גיבש החלטה סופית. הערכות הן כי שתי רשתות המזון הפרטיות נערכות לקראת רכישת מגה או חלקים ממנה וצופות כי יוכלו להשלים עסקה בתקופה הקרובה.

 

עדן טבע מרקט התחילה השבוע לשוב לשגרת עבודה אחרי שלושה שבועות שבמהלכם התנהל הסכסוך בין פרוביזור לקפלן, ומדפי הסחורה הטרייה החלו להתמלא. יחד עם זאת, עובדים ברשת טוענים כי ספקים קטנים שלהם לא שילמה החברה אספו מהמדפים את מוצריהם, וכי מגה החלה במהלכי צמצום הוצאות לרשת המזון האורגני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x