$
פרסום ושיווק

החקלאים חוששים מתיאום מחירים; רמי לוי: "נציב מחיצה בין המחסנים"

הממונה על הגבלים שוקל לאשר לרמי לוי ויינות ביתן להפעיל את זרועות רכש התוצרת החקלאית שלהם מאותו מחסן לוגיסטי השייך לחברת ביכורי השדה

אמיתי גזית 09:5530.04.15

החקלאים חוששים מתיאום מחירים: ל"כלכליסט" נודע כי הממונה על הגבלים עסקיים שוקל לאשר לרמי לוי וליינות ביתן להפעיל את זרועות רכש התוצרת החקלאית שלהם מאותו מחסן לוגיסטי ואותם משרדים באזור התעשייה תימורים. במבנים אלה שוכנת גם חברת ביכורי השדה דרום, שאף היא עוסקת ברכישה ושיווק של תוצרת חקלאית, ובין היתר מוכרת לשופרסל.  

 

המבקר החל לבדוק את הנושא בפברואר השנה, וזאת בעקבות תלונה של חקלאים כי במחסן הלוגיסטי בתימורים מתקיים קרטל. על פי התלונה, המרכז הלוגיסטי שייך לחברת ביכורי השדה דרום (49% נטו, 49% האחים אילן וששון שבע), המשווקת תוצרת חקלאית. ב־2006 הקימה החברה עם רמי לוי שיווק השקמה את חברת ביכורי השקמה (הבעלות מתחלקת 50%–50%), אשר משמשת זרוע לרכש פירות וירקות בבלעדיות לרמי לוי. בהמשך הקימה עם יינות ביתן את ביכורי ביתן במתכונת דומה, ובהמשך גם את ביכורי שוק העיר עם חברת גוטמן ובניו שבבעלותה רשת הדיסקאונט שוק העיר. האחים שבע מכהנים כדירקטורים ומנהלים בחברות, והעובדים יושבים באותו בניין.

 

 צילום: אוראל כהן

 

על פי המתווה שמתגבש במשרדי הממונה על הגבלים עסקיים, רמי לוי ויינות ביתן ירכשו מביכורי השדה דרום את הנתח שלה בחברות המשותפות. כך לרמי לוי יהיו 100% ממניות ביכורי השקמה, וליינות ביתן 100% בביכורי ביתן. כתוצאה מכך תיווצר הפרדה בין הזרועות השונות, ומנהלים מביכורי השדה לא יכהנו בשדרת ההנהלה שלהן.

 

אלא שחקלאים בארץ חוששים כי אם החברות ימשיכו לפעול מאותו מחסן, הן יוכלו לכפות עליהם תנאי סחר לא הוגנים ולא רווחיים. תיאום ברכש התוצרת החקלאית עלול לפגום בתחרות ברשתות השיווק, שכן הרשתות יידעו מה מחיר הקנייה ששילמו המתחרות.

 

רמי לוי מאשר את קיומו של המתווה, ולדבריו, "אם המחוקק ידרוש זאת, נקנה את החלק של ביכורי השדה דרום בביכורי השקמה. בנוסף, נציב מחיצה שתפריד בין המחסנים, ונעביר את המשרדים שלנו למבנה סמוך באותו מתחם".

 

מהממונה על הגבלים עסקיים נמסר: "הרשות טרם קיבלה כל החלטה בנושא, לכאן או לכאן. כאשר תתקבל החלטה היא תקבל ביטוי פומבי".

 

מיינות ביתן, נטו וביכורי השדה דרום לא התקבלה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x