$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

עדן טבע מרקט סגרה ארבעה סניפים, אך המנכ"ל נערך להתרחבות

תוכנית הקיצוצים של מגה אילצה את הרשת־הבת עדן טבע מרקט לבצע הליך של ארגון מחדש, שכלל סגירת סניפים שפעלו בחנויות מגה וסגירת שלוש חנויות עצמאיות, אך זה לא מונע מהמנכ"ל גיא פרוביזור להבטיח: "נפתח 50 סניפים בתוך שנתיים"

נורית קדוש 06:5704.01.15

תוכנית ההבראה של רשת מגה מקבוצת אלון רבוע כחול, שבמסגרתה נאלצה הרשת למכור חלק מסניפיה במהלך השנה החולפת, אילצה את עדן טבע מרקט (שאלון רבוע כחול מחזיקה ב־51% ממנה) לערוך רה־ארגון משמעותי. ל"כלכליסט" נודע כי בעקבות מכירתם של ארבעה מסניפי מגה סגרה עדן טבע מרקט בשבועות האחרונים סניפים שלה שפעלו בתוכם. במקביל נסגרו שלוש חנויות עצמאיות של הרשת, שפעלו ברמת השרון, פתח תקווה ואור יהודה.

 

"הסניף בפתח תקווה לא הצליח ולכן נסגר"

 

גיא פרוביזור, מייסד ומנכ"ל עדן טבע מרקט, המחזיק ב־49% ממנה, דוחה את ההערכות כי בכוונת הקבוצה לסגור את החנויות העצמאיות שלה ולהפעיל את הרשת רק בסניפי מגה. פרוביזור מספר כי בשבועות האחרונים פתחה הרשת חנות עצמאית ראשונה בירושלים, לצד ארבעה סניפים בחנויות מגה.

 

הוא חושף כי בכוונתה לפתוח בשנתיים הקרובות 50 סניפים בחנויות מגה. "נמשיך לאתר נכסים עצמאיים במרכזי ערים לפתיחת חנויות עצמאיות ובמקביל נאיץ את הרחבת הפריסה שלנו בסניפי מגה ונפתח בהם 50 חנויות בתוך שנתיים בפריסה ארצית רחבה".

 

עדן טבע מרקט חתמה את 2014 במחזור מכירות דומה לאשתקד, שהסתכם, על פי הערכות, ב־470 מיליון שקל. הרשת הושפעה השנה מהשינויים שחלו במגה, שאילצו אותה כאמור לפנות מתחמים שהחזיקה בתוך סניפים שפינתה מגה.

 

כך נאלצה עדן לפנות את החנויות שהפעילה בסניפי מגה במודיעין, רחובות, ירושלים וחולון ולמצוא להן חלופות.

 

במודיעין פתחה הרשת סניף בתוך חנות של מגה הפועלת בקניון עזריאלי בעיר, כך שלתושבי העיר נותרה גישה נוחה לרשת. בירושלים הקימה עדן חנות עצמאית בסמיכות לסניף מגה שנמכר, אשר לפני כן היתה לנו חנות בתוכו. ברחובות ובחולון לא נמצאו חלופות מתאימות והרשת הפסיקה לפעול בהן.

 

במקביל וללא קשר למגה, נאלצה הרשת לסגור כמה מהחנויות העצמאיות שהפעילה, ובהן זו בפתח תקווה. לדברי פרוביזור, החנות בעיר נכשלה, ולכן הוחלט לסגור אותה, ואילו שתי חנויות נוספות שנסגרו בערים אחרות למעשה שודרגו.

 

"החנות בפתח תקווה לא הצליחה והעדפנו לא להמשיך להפעיל אותה. ברמת השרון פעלנו בחנויות נפרדות בתוך מבנה שמשותף למגה ולנו, והחלטנו להכניס את החנות לתוך מגה ולהנגיש את המוצרים שלנו לקהל לקוחות רחב יותר. באור יהודה פעלנו 11 שנים בחנות שסבלה ממחסור בחניה צמודה. במקומה פתחנו חנות גדולה יותר בסניף You הצמוד".

 

סגירת כמה מהחנויות העצמאיות והחלפתן בסניפים הפועלים בתוך סניפי מגה הצליחה להרגיז כמה מלקוחות הרשת מסיבות שונות. כמה לקוחות, שהתרגלו למחירי החלב הנמוכים במסגרת מהפכת החלב של עדן טבע מרקט, טענו כי ההוזלות הופסקו כשהחנויות הוכנסו לסניפי מגה: "בחנות החדשה שפועלת בתוך מגה כבר לא נמכרים מוצרי חלב רגילים כמו קוטג', עמק וחלב, ויש רק מוצרים אורגניים או מוצרים מיוחדים כמו גבינות צאן", טוענת לקוחה בסניף באור יהודה, שהוכנס לתוך חנות You. "המוצרים הרגילים קיימים רק במקררים של מגה ומתומחרים ללא ההנחה שהורגלנו אליה בחנות העצמאית".

 

פרוביזור. "המהלך חיזק אותנו, הפדיונות יגדלו במהלך 2015" פרוביזור. "המהלך חיזק אותנו, הפדיונות יגדלו במהלך 2015" צילום: נמרוד גליקמן

 

טענה אחרת היא שבחנויות שהועברו למגה נדרשים הלקוחות לשקול את המוצרים בתפזורת (פירות יבשים, תבלינים, קטניות ועוד) בעמדה של עדן טבע מרקט. "צריך לעמוד בשני תורים נפרדים, ובקופה של מגה צריך להציג שני כרטיסי מועדון — האחד של מגה והשני של עדן טבע — כדי לקבל את ההטבות של חברי המועדונים השונים".

 

זאת ועוד, אחת מלקוחות הרשת גילתה במהלך עריכת החשבון במגה כי לא תוכל לשלם על מוצר קוסמטיקה שלקחה ממדפי עדן טבע מרקט, וכי עליה לשוב למתחם ולשלם על מוצר זה בקופה של עדן. כך מתברר כי על מוצרי קוסמטיקה וויטמינים חייבים הלקוחות לשלם בנפרד בקופת עדן טבע מרקט. לדברי פרוביזור, גם בחנויות העצמאיות של הרשת התשלום עבור ויטמינים וקוסמטיקה נעשה בקופה נפרדת באזור שבו מוצבים מוצרים אלה. פרוביזור אישר כי בחנויות הפועלות בתוך סניפי מגה מוצרי החלב הרגילים משויכים למגוון של מגה, ולכן לא ניתן להמשיך לרכוש אותם במחירים המופחתים שבהם נמכרו בעבר בחנויות העצמאיות.

 

"הפדיונות של החנויות שהיו עצמאיות רק עלו"

 

לדברי פרוביזור, "ביצענו לאחרונה מהלך של התארגנות מחדש בעקבות אילוצים של שותפות שלנו עם מגה. אנחנו יוצאים מהמהלך הזה מחוזקים ורואים בשבועות האחרונים שהפדיונות של החנויות שפתחנו בתוך סניפי מגה גבוהים מאלה שהיו בתקופה המקבילה אשתקד בחנויות העצמאיות שסגרנו. בחודשיים הקרובים נפתח שלושה סניפים בתוך חנויות מגה בחדרה ובחיפה, ותחזית הפדיונות שלנו ל־2015 גבוהה ב־3%–4% מתוצאות 2014, אף שאנו שומרים על מדיניות תמחור נמוכה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x