$
פרסום ושיווק

הקניונים נערכים להעלות את דמי הניהול ל־2015

לכלכליסט נודע כי קניונים רבים צפויים להגדיל את דמי הניהול שהם גובים מסוחרים, בין היתר כדי לפצות על העלייה בשכר עובדי השמירה והניקיון. בין הקניונים שכבר הודיעו על ההעלאה: קניוני רחובות וסירקין של מליסרון, קניון עיר ימים של שיכון ובינוי והראל וקניון הדר של רבוע כחול וכלל ביטוח

אורנה יפת 08:5021.12.14

קניונים רבים בישראל נערכים לקראת העלאה של דמי הניהול שיגבו ב־2015, זאת כדי לפצות על העלייה בשכר עובדי השמירה והניקיון שחלה השנה ועל רקע העלייה הצפויה בשכר המינימום. ל"כלכליסט" נודע כי כמה מהקניונים, ובהם קניוני רחובות וסירקין של מליסרון, קניון עיר ימים בנתניה של שיכון ובינוי והראל וקניון הדר בירושלים של רבוע כחול וכלל ביטוח, כבר הודיעו לסוחרים בהם על הכוונה להעלות את דמי הניהול.

 

בקניון רחובות הודיעה ההנהלה כי דמי הניהול ב־2015 יהיו גבוהים ב־5% מהמחיר כיום – 82 שקל למ"ר במקום 78 שקל למ"ר. בקניון סירקין בפתח תקווה דמי הניהול, שעומדים כיום על 84 שקל למ"ר, יועלו ב־10 שקלים למ"ר. דמי הניהול בקניון הדר - 70 שקל למ"ר - יועלו ב־4 שקלים למ"ר, ובקניון עיר ימים יועלו דמי הניהול ב־3.5%.

 

אבי לוי. "העלאת דמי הניהול לא מכסה את כל העלויות שלנו" אבי לוי. "העלאת דמי הניהול לא מכסה את כל העלויות שלנו" צילום: עינת לברון

 

"העלאת השכר של עובדי השמירה והניקיון מבורכת, אך העלות שלה גבוהה ביותר", ציין אייל סקוזה, מנכ"ל קניון הדר, במכתב שהעביר לסוחרים. סקוזה ציין כי בעלי הקניון השקיעו בהרחבה ובשדרוג שלו והפדיונות בחנויות עלו.

 

במכתב שהפנה לסוחרים מנכ"ל קניון רחובות יהודה אורן הוא ציין כי "יש עלייה מתמדת בתשומות, בתעריפי השמירה והניקיון ובשכר המינימום. בעקבות כך גדלות ההוצאות בסעיף זה". עוד כותב אורן לסוחרים כי הקניון משקיע רבות בתחום השיווק והפרסום לנוכח התחרות, ומזכיר כי הקניון שופץ והורחב בהשקעה של מיליוני שקלים וכי גם במהלך שנת 2015 יעבור שיפוץ נוסף.

 

הסוחרים, כצפוי, לא מקבלים בהבנה את ההתייקרות ומלינים על שכר הדירה בקניונים, שאליו נלווים דמי ניהול גבוהים. "דווקא בימים אלה, שבהם לפני שצרכן מוציא שקל מכיסו הוא הופך אותו שבע פעמים, שער הדולר עולה ומתח הרווחים נשחק, לא ציפיתי שהנהלת הקניון תעמיס עלינו עוד ועוד עלויות", אומר אחד הסוחרים בקניון רחובות. "כל מה שאני מייבא מתייקר בגלל שער הדולר, וגם אם יש עלייה בשכר המינימום או בשכר עובדי הניקיון, היא לא מצדיקה גבייה של עשרות אלפי שקלים נוספים בחודש מצד הקניון".

 

קניון רחובות של מליסרון קניון רחובות של מליסרון צילום: יריב כץ

 

דמי הניהול משולמים בידי בעלי העסקים ששוכרים שטחים לפי שטח בית העסק נטו בתוספת העמסת שטחים ציבוריים. כלומר, דמי הניהול בקניונים משולמים על פי גובה ההוצאות השוטפות של החנות (שמירה, ניקיון, חשמל וכו') בתוספת 15% מאותן הוצאות. לדברי תמיר בן שחר מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, "מדובר בשיטה אבסורדית, כי במצב כזה אין לחברת הניהול תמריץ לחסוך בעלויות. הסוחרים משלמים דמי ניהול גבוהים בשיטה פסולה מבלי לבדוק את מרכיביה, ומשלמים גם על הוצאות שאינן שייכות לחברת הניהול ולשירותים שהם צורכים. אלה מממנות הוצאות של בעלי הקניונים עצמם".

 

לדברי מנכ"ל מליסרון אבי לוי, "אנחנו בוחנים כל קניון בפני עצמו. אם בקניונים מסוימים הפדיונות עלו משמעותית והפגיעה בסוחרים לא משמעותית, אנחנו מפצים את עצמנו על שספגנו את ההתייקרויות לאורך השנים, כמו בקניון רחובות. מדובר בהעלאה מתונה מאוד, שלא נעשית בכל הקניונים, וגם היא לא מכסה את כל העלויות. חברות הניהול שלנו לא רווחיות ולא צריך להתנפל עלינו משום שאנו מצמצמים את הגירעון בחברת הניהול".

 

מקניון עיר ימים נמסר כי "לנוכח עלייה משמעותית בהוצאות התפעול, האבטחה והניקיון ושינויים בתשומות שאינן בשליטתנו, הותאם שיעורם של דמי הניהול והחל מינואר 2015 הם יועלו בכ־3.5%. אנו ממשיכים לפעול ולהשקיע על מנת לקדם ולפתח את מעמדו המוביל של הקניון".

 

מקניון הדר נמסר: "בשנת 2014 לא העלתה הנהלת הקניון את דמי הניהול. בעלי קניון הדר ספגו את רוב עלות חוק שכר עובדי הניקיון ועובדי השמירה וכן את עלות שכר המינימום. דמי הניהול יגדלו בשנת 2015".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x