$
פרסום ושיווק

אחרי שני עשורים: פשרה בסכסוך על יומני גבע

האולפנים המאוחדים ואולפני הרצליה ישלמו 200 אלף שקל לבעלת יומני החדשות הנוסטלגיים עבור השימוש בהם בעבר. הצדדים סיכמו על חלוקת רווחים עתידית

זוהר שחר לוי 08:4414.12.14

סוף לסכסוך ארוך השנים על יומני גבע: האולפנים המאוחדים ואולפני הרצליה ישלמו 200 אלף שקל על השימוש שעשו ביומנים בשנים האחרונות. כמו כן, מדי שנה הם יעבירו לפחות 10% מההכנסות מהשימוש ביומני גבע וביומני כרמל לחברת ברקי, שרכשה את זכויות היוצרים מעיזבונו של המפיק מרדכי נבון. ההסכם נחתם במסגרת פשרה בין הצדדים, ואושר כפסק דין בשבוע שעבר על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב.

 

יומני גבע היו יומני קולנוע חדשותיים שהפיקה חברת סרטי גבע, והם שודרו בבתי הקולנוע בארץ כקדימונים לפני הסרט העיקרי בשנים 1952–1970. מי שהפיקו את הסרטים היו חלוצי הקולנוע הישראלי מרדכי נבון ויצחק אגדתי. ב־1967 רכשה חברת ההפקה ברקי פטה המפריס את אולפני גבע מעיזבונו של נבון, כולל ארכיון ובו כ־500 סרטונים של יומני גבע. ב־1978 הקימה חברת ברקי עם אולפני הרצליה את האולפנים המאוחדים. במהלך השנים עשו האולפנים המאוחדים שימוש מסחרי ביומני גבע וביומני כרמל.

 

בתביעה שהציתה את הסכסוך, אשר הוגשה ב־1993, טענה ברקי כי לא קיבלה את חלקה ברווחים מהשימוש ביומנים. תביעה זו הסתיימה בפשרה ולפיה מכרה ברקי את חלקה באולפנים המאוחדים. אולם הסכם זה לא פתר את הסוגיה מי הבעלים של היומנים ולמי הזכות לעשות בהם שימוש, והסכסוך המשיך להתגלגל בבתי המשפט. במהלך ההתדיינויות נקבע הן על ידי המחוזי והן על ידי העליון כי חברת ברקי היא הבעלים הבלעדיים של יומני גבע ובעלת זכות היוצרים הבלעדית בהם. זאת בעוד זכות השימוש, ההחזקה, השיווק והניהול הבלעדיים ביומני גבע היא של האולפנים, המחזיקים בבעלות מלאה גם ביומני כרמל. בעקבות זאת נדרשו הצדדים להגיע להסכמה על אופן התשלום עבור השימוש ביומנים.

 

מתוך ארכיון יומיני גבע. השחקנית מרלן דיטריך בישראל ב-1966 עם הנשיא דאז זלמן שז"ר מתוך ארכיון יומיני גבע. השחקנית מרלן דיטריך בישראל ב-1966 עם הנשיא דאז זלמן שז"ר צילום: מתוך ארכיון יומני גבע

 

בהסכם הפשרה נקבע כי האולפנים יעבירו לברקי תשלום של 200 אלף שקל עבור השימוש ביומנים בשנים 2010–2012 זאת בנוסף על 780 אלף שקל פיצוי לשנים עברו שנפסקו לפני שנה. כמו כן, נקבע מנגנון לחלוקת רווחים שיתקבלו במשותף מיומני כרמל ומיומני גבע בשנים הבאות, החל בשנת 2013. הצדדים הסכימו כי בכל שנה יועבר דו"ח מהאולפנים לחברת ברקי שיכלול את נתוני השימוש ביומנים. אם הרווחים באותה השנה פחותים מ־200 אלף שקל, תקבל ברקי 10% מהרווחים. אם הרווח יהיה גדול יותר - כך יגדלו האחוזים שתקבל ברקי עבור יתרת ההכנסות.

 

ברקי יוצגה בהליך על ידי עו"ד רקפת פלד, שותפה במשרד גילת ברקת ושות' מקבוצת ריינהולד כהן. האולפנים יוצגו על ידי עו"ד אורי פרימו ממשרד המבורגר עברון ושות'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x