• תפריט
פרסום ושיווק

קומיסר התקשורת

דוד שרן, ליכודניק שהפך בחטף לממונה על תחום התקשורת, יבטיח שיישמרו האינטרסים של ראש הממשלה

אופיר דור 08:5926.11.14

החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את ראש לשכתו הנכנס דוד שרן לממונה על תחום התקשורת רומזת כי הוא מתכוון להחזיק בתואר שר התקשורת לאורך זמן. נתניהו, כך נראה, לא חושב שלציבור בישראל מגיע נבחר ציבור במשרה מלאה שינהל את משרד התקשורת, ומעדיף להעמיד את הפקיד החדש שלו בראש התחום.

 

ברור שלנתניהו, העסוק עד מעל לראשו בנושאים ביטחוניים ומדיניים, לא יהיה פנאי לתחום התקשורת. איש לא מצפה שיהיה לו. לכן לא מפתיע שבשבוע שחלף מאז שהחליף את גלעד ארדן כשר התקשורת, נתניהו טרם מצא זמן אפילו כדי להיפגש עם אנשי המשרד והרשות השנייה. הפקידים כבר מבינים שבתקופה הקרובה לא יהיה להם שר לעבוד מולו, ומנסים לקדם מה שאפשר בלי חקיקה.

 

אחרי בולמוס העשייה שאפיין את כהונתו של ארדן, נתניהו צפוי כעת להרדים את ענף התקשורת. על ההחלטות שקיבל ארדן אפשר להתווכח, אבל האנשים שבאו איתו במגע דיווחו בדרך כלל כי הוא חתר לטובת מה שהוא האמין שהנו טובת הציבור. כעת אין מי שימשיך, וחבל. קידום הרפורמה בתחום התקשורת הקווית שאמורה להוזיל את תעריפי השימוש באינטרנט ובעתיד גם בטלוויזיה הרב־ערוצית; בקרה על יישום תוכנית ההבראה שתציל את דואר ישראל מקריסה; או הבטחה כי בישראל יתקיים פלורליזם תקשורתי עם לפחות שני ערוצים מסחריים ושתי חברות חדשות — כל אלה מחייבים שר במשרה מלאה, לא פקיד נטול השפעה.

 

דוד שרן דוד שרן

 

במקרה של נתניהו, החשש הוא שדאגתו הראשונה תהיה נתונה לאינטרסים הפוליטיים וההישרדותיים שלו. שהוא מבקש להימצא בעמדת שליטה על הערוצים 2 ו־10 לקראת בחירות אפשריות, ושהוא מבקש להבטיח מחויבות כלפיו מצד חברי כנסת מהליכוד הלוטשים עיניהם לכיסא שר התקשורת. אחרת קשה למצוא הסבר רציונלי לכך שאינו ממנה שר תקשורת במשרה מלאה.

 

נתניהו מודל 2014 גם לא משתדל להסתיר את מניעיו. עוד טרם נכנס לתפקיד, הוא בלם את הצעת החוק לפיצול ערוץ 2 ומתן הקלות רגולטוריות לערוץ 10, תוך הסבר שהוא "צריך ללמוד את החומר". האיש שמכיר את "החומר" טוב מכולם השאיר את כל השחקנים בענף באי־ודאות, נתונים לחסדיו.

 

מינויו של שרן, ליכודניק בכל רמ"ח איבריו, שהיה יד ימינו של יובל שטייניץ במשרד האוצר והתכוון להתמודד ברשימת הליכוד לכנסת, עלול לשרת את האינטרסים של הבוס בנושא החשוב לו ביותר — המשך החזקת הערוצים כבני ערובה, לטובת סיקור אוהד יותר, או לפחות נשכני פחות. טובת הציבור תחכה. החשב הכללי באוצר שוקי אורן, שעבד בעבר מול שרן, טען שהוא השתמש בכוחו באופן ציני כדי לקדם אינטרסים אישיים ופוליטיים. מינויו כעת מסמן לכל השחקנים בענף מי קומיסר התקשורת החדש.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x