$
פרסום ושיווק

השרים אישרו להכניס את הבננה והמלפפון תחת פיקוח

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של ח"כ זבולון כלפה מהבית היהודי לפיקוח על רווחיות רשתות השיווק ממכירת פירות וירקות. סגן הממונה על התקציבים: "החקלאי מרוויח מעט והצרכן משלם ביוקר"

נורית קדוש 09:2717.11.14

ועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול (א') את הצעת החוק לפיקוח על רווחיות רשתות השיווק ממכירת ירקות ופירות. על פי ההצעה, שיזם ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) בשיתוף התאחדות האיכרים והמועצה לצרכנות, שרי האוצר והחקלאות יוכלו לקבוע שיעור רווחיות מרבי לכל סוג של תוצרת חקלאית בהתאם לחוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים.

הצעת החוק מתייחסת לסל ירקות ופירות שנמצאו כחיוניים בכל משק בית, ובהם עגבנייה, מלפפון, פלפל, בצל, כרוב, חציל, מלון, אבטיח, קישוא, תפוח אדמה, אפרסק, נקטרינה, בננה, תפוח עץ, אגס, אבוקדו וענבים. ההצעה קובעת כי ברשתות ובחנויות הירקות יפורסמו באופן בולט המחיר שבו מכר החקלאי את תוצרתו לקמעונאי, הרווח ומחירה הכולל של התוצרת. הצעת החוק צפויה לעבור כעת לוועדת הכלכלה להכנה לקריאה ראשונה.

 

ח"כ זבולון כלפה. "הצרכן משלם מחיר מופקע" ח"כ זבולון כלפה. "הצרכן משלם מחיר מופקע" צילום: שוקה כהן

 

לפני כחצי שנה נחשף ב"כלכליסט" כי במשרד האוצר שוקלים להרחיב את בחינת המרווח הקמעונאי על מוצרים מפוקחים הנהוג כיום ולהחיל אותו גם על תחום הפירות והירקות. במכתב שהעביר סגן הממונה על התקציבים באוצר אהוד אדירי להתאחדות האיכרים הוא כתב כי "משרד האוצר מסכים שיש כשלים בפערי התיווך, ביחסים בין ספק לקמעונאי ובהתנהלות הרשתות. אנו רואים כבעיה את המקרים העולים בפנינו, שבהם החקלאי מרוויח מעט והצרכן משלם ביוקר".

 

הצעת החוק נותנת מענה לחקלאים הטוענים כי הרשתות רוכשות מהם את התוצרת במחירים נמוכים משמעותית מהמחיר הנגבה מהצרכנים. לדברי ח"כ כלפה, בשש השנים האחרונות זינקו מחירי הירקות בישראל ב־30% לעומת עלייה של 12% בלבד במדינות גוש היורו. "הצרכן שנדרש לשלם מחירים מופקעים בעקבות כשל שוק זה ניזוק הן בכיסו והן בבריאותו, מאחר שבשל מחירם הגבוה הוא אינו יכול לצרוך פירות וירקות בכמות מספקת". להערכת אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, הפיקוח על רווחיות הקמעונאים ממכירת פירות וירקות צפוי להניב חיסכון חודשי של 300–600 שקל למשפחה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x