$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

המדינה מתקנת את חוק הפיקוח: תוכל לדרוש מיצרני מזון מידע מסחרי סודי

יו"ר ועדת המחירים יוכל לחשוף לציבור מידע שקיבל מהחברות, אם אינו פוגע בסודות מסחריים. בענף המזון חוששים: המפקח יוכל להחליט שאפשר לגלות לציבור גם מידע שמבחינתנו נחשב כסודי, זה צעד בעייתי

נורית קדוש 07:0408.09.14

המדינה תוכל לדרוש מיצרני מזון מידע מסחרי סודי גם בנוגע למוצרים שאינם בפיקוח, תגדיר מוצרים דומים למוצרים שבפיקוח על פי עלות הייצור שלהם ותגביר את הענישה באמצעות קנסות מינהליים בגובה של עד 2 מיליון שקל להפרה. כך עולה מתזכיר לתיקון חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים שצפוי לעלות להצבעה בקבינט החברתי־כלכלי והגיע לידי "כלכליסט".

 

העיצומים הכספיים יוטלו על הפרות דוגמת הפקעת מחירים או אי העברת נתונים שדרש המפקח על המחירים.

 

יעל אנדורן יעל אנדורן צילום: עומר מסינגר

 

מתזכיר החוק עולה עוד כי יו"ר ועדת המחירים יהיה רשאי להורות על גילוי מידע שקיבל מהחברות לציבור. בחברות המזון חוששים כי סודות מסחריים שלהם ידלפו, אף שנקבע כי "לא יהיה בגילוי מידע זה כל אלמנט מסחרי שיש בו פגיעה בסודות המסחריים של המפוקח ועלול לשמש את מתחריו או כל גורם אחר בשוק שלא היה יכול לקבל מידע זה באמצעים גלויים או ישירות מהמפוקח".

 

לדברי גורם בענף המזון, "הממשלה מגבירה את מאמציה לשאוב מחברות פרטיות וציבוריות מידע סודי הנוגע לרווחיותן. אין ערובה שמידע שמבחינתנו נחשב סודי יימצא על ידי המפקח ככזה שניתן לחשוף אותו לציבור וזה צעד בעייתי מאוד". לפני כחצי שנה פרסם הממונה על הגבלים עסקיים גילוי דעת הנוגע לרווחיות מוצרי מונופול, ולפיו יוכל להתערב במחירים של מוצרים המסופקים על ידי מונופולים ושאינם נכללים ברשימת המוצרים הנתונים לפיקוח.

 

תזכיר החוק עוסק עוד בהרחבת הגדרת "מצרך דומה", כך שזו תכלול גם נתונים הנוגעים לעלות ייצורו של המוצר ולנתח השוק של היצרן שמייצר אותו. התיקון נדרש נוכח היותה של ההגדרה בחוק ל"מוצרים דומים" רחבה ביותר ולמעשה לא איפשרה אכיפה אפקטיבית של הפיקוח על מוצרים אלו. לפני 4 חודשים נערך המפקח על המחירים להכריז על חלב מועשר הנמכר בכ־9 שקלים לליטר כעל מוצר דומה לחלב הרגיל שנמכר בפיקוח ב־6.3 שקלים, אולם לפני כחודש הוא חזר בו מכוונתו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x