פרסום ושיווק

לקראת חוק המזון: הממונה על ההגבלים מציג את רשימת הספקים הגדולים שיוגבלו

דיויד גילה הכריז על אילו ספקים יוטלו איסורים בהתקשרות עם רשתות השיווק, כמו איסור על סידור מצרכים על מדפים והתערבות במיקומם בחנויות של קמעונאי גדול, כדי למנוע מהם לדחוק ספקים קטנים מהמדפים

נורית קדוש 12:0414.08.14

חמישה חודשים לפני כניסת חוק המזון לתוקף, מפרסם הממונה על הגבלים עסקיים פרופ' דיויד גילה, את רשימת הספקים הגדולים ואת רשימת הספקים הגדולים מאד, עליהם יוטלו איסורים והגבלות בכל הנוגע למערכת היחסים העסקית עם רשתות השיווק.

על פי ההגדרות בחוק, ספק גדול הוא ספק שמחזור המכירות שלו לקמעונאים או באמצעות קמעונאים בישראל עולה על 300 מיליון שקל בשנה. בנוסף, ספק שהוכרז כבעל מונופולין - נחשב לספק גדול לגבי מצרך מסוים שבשלו הוכרז מונופולין.

 

קניות בסופרמרקט. מטרת ההגבלות לעודד את הספקים הקטנים קניות בסופרמרקט. מטרת ההגבלות לעודד את הספקים הקטנים צילום: אוראל כהן

 

בין הספקים עליהם הכריז הממונה הבוקר כספקים גדולים ניתן למנות את דיפלומט, סוגת, נור יצרנית הגפרורים, ויטה פרי גליל, חוגלה, טמפו כולל ברקן, יפאורה, מילו עוף, מלח הארץ, זוגלובק, עוף טוב, פיליפ מוריס, שסטוביץ ומאפיות אנג'ל. רשימת הספקים הגדולים נועדה לאפשר לקמעונאים לדעת מיהם הספקים העונים להגדרה, שעל היחסים איתם יוטלו הגבלות על פי חוק המזון.

 

בין ההגבלות שיחולו על ספקים גדולים לפי החוק, יחול איסור על סידור מצרכים על מדפים והתערבות במיקומם בחנויות של קמעונאי גדול. זאת כדי למנוע מספקים גדולים לדחוק ספקים אחרים מהמדפים. כמו כן, יחול איסור על התערבות או המלצה של מחיר המצרכים לצרכן הסופי. זאת כדי למנוע מצב שספקים גדולים פוגעים בתחרות בין הקמעונאים לבין עצמם.

 

איסורים נוספים הם על התערבות או המלצה לגבי הקצאת שטח מדף או כמות מוצרים שתירכש מאותו ספק או ממתחרה שלו. עוד קובע החוק איסור על הסדרי תמחור במסגרתם הספק הגדול מדרבן קמעונאים לא לרכוש מספקים מתחרים.

 

בפרט אסורים הסדרי תמחור של הספק הגדול שבהם למעשה חלק מהמצרכים יימכרו לקמעונאי גדול במחיר הנמוך מעלות הייצור של אספקת מוצרים ואיסור להתנות מכירה של מוצר של ספק גדול ברכישה של מוצר אחר של אותו ספק גדול.

 

ברשימת הספקים הגדולים מאד, מצויים ספקים שמחזור המכירות שלו לקמעונאים או באמצעות קמעונאים בישראל עולה על מיליארד שקל בשנה ובהם, אסם, שטראוס, תנובה, החברה המרכזית למשקאות, יוניליוור וחברת נטו שבשליטת דודי עזרא.

 

בהתאם להוראות חוק המזון, קמעונאי גדול לא יהיה רשאי להקצות למצרכים שמספקים לו ספקים גדולים מאד,הנכללים ברשימה, שטח מדף בשיעור העולה על 50% משטחי המדף בכל אחת מחנויותיו הגדולות.

 

הוראות סעיף זה ייכנסו לתוקף ביום 15 בינואר 2015 למשך שנה. שר הכלכלה יהיה רשאי להאריך את התקופה בשנה אחת נוספת כל פעם למשך ארבע שנים. ברשות מסבירים כי המטרה של ההוראה היא לעודד הכנסת מוצרים של ספקים קטנים יותר למדפים.

 

כתוצאה מהוראה זו, ספקים גדולים מאוד יתחרו זה עם זה על הגעה למדפי הרשת לא רק בקטגוריות מסוימות, אלא גם בקטגוריות שונות. למשל תיווצר תחרות בין הפסטה של ספק גדול מאוד אחד לבין השוקולד של ספק גדול מאוד אחר, על הגעה למדפים של רשת השיווק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x