$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

קפה ב־5 שקלים? לא לסטודנטים בבר־אילן

זכיין המפעיל מסעדה באוניברסיטת בר־אילן ביקש להסב חלק משטחה לטובת סניף קופיקס, אך נענה בשלילה. בעלי קופיקס: "הם חששו משבירת המחירים". האוניברסיטה: "פתיחת הסניף מנוגדת למכרז שבו זכה הזכיין"

אורנה יפת 08:3004.08.14

אוניברסיטת בר־אילן סירבה לבקשתו של זכיין לפתוח סניף של רשת קופיקס ברחבי הקמפוס ולמכור בו קפה ב־5 שקלים. הזכיין, ישי רכטמן, המפעיל באוניברסיטה את מסעדת רוזמרין השוכנת בבניין הסגל אך פתוחה גם למכירה עבור הסטודנטים, ביקש להסב חלק משטח המסעדה לסניף של קופיקס במטרה להגדיל את הכנסותיו בשעות הבוקר, שבהן מספר הלקוחות במסעדה נמוך.  

 

רכטמן הגיע להסכמות שבעל פה עם הנהלת קופיקס בנוגע להקמת הסניף, ובקופיקס ניאותו לשאת עבורו בעלויות השיפוץ של הסניף, מתוך רצון לפתוח סניף ראשון בקמפוס של אוניברסיטה, מהלך שנחשב לאסטרטגי בהליך ההתפתחות של הרשת. בשלב זה פנה רכטמן לסמנכ"ל הלוגיסטיקה בבר־אילן, עופר שרגאי, וביקש את אישורו לפתוח בשטח שהוא שוכר עבור המסעדה סניף של רשת קופיקס שהוא עצמו יפעיל. שרגאי דחה על הסף את בקשתו של רכטמן. לדברי אבי כץ, מייסד קופיקס, הסיבה לסירוב של בר־אילן היא חשש משבירת המחירים ברחבי האוניברסיטה ופגיעה ברשתות הפעילות כיום בקמפוס.

 

המתחרות בקמפוס היו עלולות להפגע

 

בקמפוס של אוניברסיטת בר־אילן פועלות רשתות מתחרות שמוכרות קפה במחיר גבוה בהרבה מ־5 שקלים, ובהן קפה גרג, דוכנים של Coffee Time, קפה קרנף, אינטרנט קפה וכן מסעדות חלביות ובשריות. במקומות שבהם נפתחו עד היום סניפים של קופיקס התחוללה תחרות מקומית שאילצה את בתי הקפה שמסביב להוריד מחירים לצרכן, לרוב בניגוד לאסטרטגיה העסקית שלהם תוך הקטנת פדיונות הרשת. אפשר להעריך שבבר־אילן חששו מתגובת נגד של רשתות הקפה המתחרות שפועלות ברחבי הקמפוס, אשר הפדיונות שלהן היו נפגעים עם כניסת קופיקס לאוניברסיטה.

 

אוניברסיטת בר-אילן אוניברסיטת בר-אילן צילום: יריב כץ

 

בבר־אילן דוחים את הטענה כאילו חששו מהורדת מחירים ומתגובת הרשתות האחרות הפועלות במקום, וטוענים כי פתיחה של קופיקס מחייבת מכרז כחוק ולא ניתן לתת העדפה לזכיין אחד על פני אחרים שהתמודדו במכרז. לטענתם, מהלך זה מנוגד למכרז שבו זכה הזכיין.

 

אלא שבמקרה זה הזכיין רכטמן לא ביקש שטח נוסף לצורך הפתיחה של קופיקס, אלא ביקש להסב חלק מהשטח שבו כבר זכה במכרז לצורך הקמת הסניף הייעודי ולהפעיל אותו בעצמו. מסעדת רוזמרין כוללת כ־100 מקומות ישיבה על שטח ממוצע של כ־120 מ"ר. סניפי קופיקס נעים על שטח ממוצע של 25 מ"ר בלבד.

 

"פתיחה של קופיקס מחייבת מכרז כחוק"

 

מאוניברסיטת בר־אילן נמסר בתגובה: "האוניברסיטה מצויה בימים אלה במהלך נרחב להוזלת מחירי המוצרים הנמכרים במסעדות שבקמפוס למחיר תחרותי ושווה לכל נפש. זכיין מסעדת הסגל פנה לסמנכ"ל הלוגיסטיקה לפני זמן מה וביקש לפתוח סניף של רשת קופיקס בתוך מסעדת הסגל. במענה נאמר לזכיין כי בקשתו היא בניגוד למכרז שבו זכה לפתיחת מסעדה חלבית עבור הסגל.

 

"היות שהאוניברסיטה מחויבת לחוק חובת המכרזים שהושת על כלל האוניברסיטאות לפני כמה שנים, העדפת זכיין אחד על פני אחרים, שהתמודדו במכרז על הפעלת המסעדה על בסיס כלכלי נתון, פוגעת בשוויון ובחופש התחרות, ולכן פתיחה של קופיקס מחייבת מכרז כחוק. אנו מזמינים את רכטמן וכן את רשת קופיקס להתמודד במכרזים לבתי קפה ומסעדות, המתפרסמים מעת לעת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x