$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

מחירי הטונה בארץ בדרך להתייקרות

בענף הטונה נערכים לקראת עליות מחירים לקמעונאים שישפיעו על המחירים לצרכן, בשל זינוק של 18% במחירי הטונה הגולמית בעולם בחודשים האחרונים

אורנה יפת 09:3320.07.14

האם מחירי הטונה לצרכן יעלו בקרוב? לאחר חודשים ארוכים שבהם נשמרה יציבות מחירים בשוק הטונה זינקו מחירי הדגים מסוג סקיפג'ק (skipjack), המשמשים את יצרני הטונה המובילים בעולם, ב־18% בתוך שלושה חודשים. בין החודשים מרץ ויוני 2014 עלה מחיר הטונה הגולמית מ־3,750 דולר לטונה ל־4,425 דולר לטונה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בענף הטונה בארץ נערכים לקראת עליות מחירים לקמעונאים שישפיעו על המחירים לצרכן. גורמים בענף צופים כי מחירי דגי הטונה האיכותיים ימשיכו לעלות במשך חודשי הקיץ, וזאת לנוכח האיסור הרגולטורי של דיג על ידי הרשות לבקרת דיג האמריקאית (FAD) וכן בעקבות ירידה בתפוקת הדיג בחודשים האחרונים בעולם.

 

"ברגע שיש מחסור בדגי טונה ויש ביקוש גבוה, האיזון מופר ורשות הדיג אוסרת כליל על דיג כדי שלא לפגוע ביכולת של הדגים להתרבות", מסביר גורם בענף הטונה. "זה הליך מוכר בעונת הקיץ שלפעמים מתאזן, אך בקיץ הנוכחי צופים המשך מחסור בטונה מסוג סקיפג'ק שיביא לעליית מחירים של הטונה". לדבריו, "עליית מחירים מואצת כבר הובילה בעבר לקיפאון בענף, לעצירת סחורות ולריקון מלאים, מה שגרם לעיכובים ממושכים באספקה ולמחסור גלובלי בטונה איכותית".

 

טונה ויליגר טונה ויליגר

 

בענף מציינים כי אחת ההשלכות של עליית מחירי הטונה לשימורים היא השימוש בסוג דג זול יותר, הנחשב לנחות ביחס לסקיפג'ק. שימוש בדגים זולים יותר נעשה על ידי יבואני טונה קטנים או מותגים פרטיים, כדי להפחית את עלויות הייצור ואת המחיר הסופי לצרכן.

 

בספטמבר אשתקד חתם שר האוצר יאיר לפיד על צו המפחית את שיעורי המכס החלים על יבוא שימורי טונה בהדרגה ובכמה פעימות (שהאחרונה בהן צפויה בסוף שנת 2016) עד לשיעור של 12%. ההפחתה במכס נכנסה לתוקפה בנובמבר 2013 והובילה בזמנו להתנגדות של תעשיית הטונה ואף להפגנות של עובדי תעשיית הטונה המקומית שעובדים במפעלים של סטארקיסט, ויליגר, פילטונה, פרי הגליל ושימורי המרכז. אלה טענו כי הפחתת המכסים תוביל לסגירת מפעלים.

 

בענף טוענים כעת כי להורדת המכס לא תהיה משמעות לנוכח עליית מחיר חומר הגלם של הטונה. "אם מחיר הטונה יעלה עד סוף השנה באופן דרסטי, אז ההורדה של כמה אחוזים בשיעור המכס על היבוא תתבטל בשקלול המחיר הסופי של המוצר", אמר הגורם.

 

אם אכן יעלה מחיר הטונה, צפויה התגוששות מחדש בין רשתות השיווק ליבואני הטונה. בספטמבר 2012 הורידה שופרסל שניים מהמותגים המובילים בשוק הטונה: סטארקיסט בבעלות חברת דיפלומט וויליגר בבעלות קבוצת נטו. זאת לנוכח דרישתם להעלות את מחיר שימורי הטונה ב־10% בעקבות התייקרות חומר הגלם.

 

כמו בענף הקפה, כשמחירי הטונה הגולמית בבורסות הסחורות יורדים, היצרנים לא מתאימים את המחיר לצרכן כלפי מטה. היצרנים מסבירים זאת לא פעם כי בזמן עליות מחירי חומרי הגלם הם סופגים חלק מההתייקרויות, ולכן אין סיבה להוזיל בזמן ירידת מחירי חומרי הגלם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x