• תפריט
פרסום ושיווק

לרגולטור צולע דרושים מועמדים אפרוריים

שר התקשורת העביר אתמול את רשימת המועמדים שלו למועצת הרשות השנייה הבאה. הרשימה, הכוללת שבעה מתוך 11 החברים המכהנים, לא מבשרת על שינוי כלשהו במועצה, שהעבירה את הקדנציה האחרונה בעיקר במאבקים פנימיים

אופיר דור 08:5426.06.14

שר התקשורת גלעד ארדן פרסם אתמול רשימה של 24 מועמדים המיועדים לכהן כחברים במועצת הרשות השנייה הבאה – הגוף המתווה את מדיניות הפיקוח על ערוץ 2, 10 והרדיו האזורי. ארדן מחויב, על פי חוק, להעביר את מועמדיו להתייעצות עם גופים ציבוריים (ובהם המועצה להשכלה גבוהה והאקדמיה ללשון העברית), בטרם הוא מעלה לאישור הממשלה 15 חברים חדשים, כולל יו"ר למועצה. הרשימה נקבעה מתוך כ־150 מועמדים.

 

הרשימה כוללת שבעה מתוך 11 חברי מועצת הרשות המכהנים כיום במועצה, ובהם היו"ר ד"ר אילן אבישר ויו"ר ועדת הטלוויזיה יעקב שחם. מועמדים בולטים שאינם מכהנים כיום כחברי מועצה הם מנכ"לית הבימה אודליה פרידמן, ונפתלי זאבי - יו"ר מינהל קהילתי בשכונת שמואל הנביא בירושלים ונכדו של רחבעם זאבי.

 

 צילום: ישראל הדרי, דנה קופל, יריב כץ

 

עימותים מתוקשרים וחוסר מנהיגות

 

על מועצת הרשות הנוכחית נמתחה ביקורת חריפה לאורך כהונתה, והיא הואשמה בחוסר יכולת להנהיג ולקדם מדיניות סדורה, בחוסר מקצועיות ובהיעדר פיקוח ממשי על הנהלת הרשות. המועצה גם התאפיינה בסכסוכים אישיים בין חלק מהחברים. לאחרונה פרץ עימות מתוקשר בין היו"ר אבישר למנכ"ל שי באב"ד, שבמהלכו ניסה אבישר להוביל מהלך להדחתו של באב"ד. מאוחר יותר אבישר חזר בו מכוונתו זו.

 

עם זאת, ההערכות הן שרק חלק קטן מחברי המועצה הנוכחית ימשיכו בפועל לכהונה שנייה, וכי הסיכויים שאבישר ימשיך לכהן בתפקיד היו"ר אינם גבוהים במיוחד, בין השאר לאור המאבק שלו מול באב"ד שנהנה מתמיכת ארדן.

 

"מבחינת השר, בשלב ראשון עדיף להכליל ברשימה כמה שיותר שמות מהמועצה הקיימת כדי לשמור על שקט תעשייתי עד לבחירה הסופית", אמר גורם המקורב לנושא. "בפועל אפשר להמר שרק שלושה חברי מועצה ימשיכו לכהונה נוספת ושהיו"ר יתחלף".

 

מתוך השמות החדשים ברשימה ניתן לסמן כמה מועמדים בעלי עמדות ימניות ברורות, ובהם פרופ' טליה איינהורן מהמחלקה לכלכלה ומינהל עסקים באוניברסיטת אריאל בשומרון; מנהלת מחלקת התקשורת במועצה האזורית מטה בנימין מאירה דולב (שהיא גם בתו של בני קצובר, ממנהיגי גוש אמונים); המזרחן ד"ר גיא בכור; והסופרת והעיתונאית אמילי עמרוסי, לשעבר דוברת מועצת יש"ע.

 

מועמדים נוספים ברשימה הם עו"ד דורלי אלמגור, ששימשה בעבר כיועצת המשפטית של מועצת הכבלים והלוויין בעקבות מתיחות עם היו"ר דאז ניצן חן; יו"ר איגוד התאגידים העירוניים ברשויות המקומיות יצחק בורבא; מנכ"לית תיאטרון הבימה אודליה פרידמן; הבמאי והתסריטאי אורי ענבר; ומנכ"לית "מעריב" ורדיו תל אביב לשעבר אווה מדז'יבוז'.

 

בשוק התקשורת היו מי שהגדירו את הרשימה כמאכזבת, מכיוון שאינה כוללת דמויות בולטות שיכלו להוביל את המועצה לאחר ארבע שנים מאכזבות.

 

מועצת הרשות השנייה הנוכחית היתה צריכה לסיים את כהונתה בסוף חודש פברואר, אולם ארדן החל בתהליכי מינוי למועצה חדשה רק בחודשים האחרונים. בימים אלו נידונה בוועדת הכלכלה בכנסת הצעת החוק לאיחוד בין מועצת הכבלים והלוויין, המפקחת על שידורי HOT ו־yes, לבין מועצת הרשות השנייה, שמפקחת על ערוצים 2 ו־10 והרדיו האזורי.

המחשבה הראשונה של ארדן היתה להמתין עם מינוי מועצה עד לכניסת החוק החדש לתוקף, אך מכיוון שהליכי החקיקה בנושא זה נמשכים מעל המשוער, לא היתה ברירה אלא להתקדם עם מינוי מועצה חדשה.

 

חוסר ודאות והמשך הירידה בהשפעה

 

שוק הטלוויזיה המסחרית, שנמצא תחת פיקוח מועצת הרשות, נמצא בימים של חוסר ודאות ולא ברור כמה ערוצים יפעלו בו. עתידו של ערוץ 10, המחפש נואשות אחר משקיע, אינו ברור. הערוץ צריך לעבור מזיכיון לרישיון שידורים מתחילת 2015, אך ללא כניסה של בעל מניות דומיננטי שיגבה אותו כלכלית לא יוכל לעשות זאת.

 

על רקע התפקוד הבעייתי של המועצה הנוכחית, היא גם ספגה ירידה משמעותית בהשפעתה על השוק שבפיקוחה. כך למשל מקדמים ארדן ובאב"ד הצעת חוק שצפויה להיות מוגשת בימים אלו לכנסת, שלפיה שתי זכייניות ערוץ 2 - קשת ורשת - יעברו לשדר בערוצים נפרדים, אם ערוץ 10 לא יקבל רישיון וייסגר בסוף השנה. ארדן ובאב"ד מקדמים את ההצעה מעל הראש של מועצת הרשות ומבלי להתייעץ בה, בין השאר לאור חוסר האמון שיש להנהלת הרשות השנייה במועצה ובעומד בראשה.

 

בתחילת השנה מינה ארדן ועדה ציבורית לבחינת הרגולציה העתידית בתקשורת, שטרם הגישה את המלצותיה. ארדן מינה את הוועדה, אף שבסוף 2013 הגישה ועדה בראשות שחם המלצות בנושא הרגולציה בטלוויזיה שלא קודמו עדיין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x