שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

העלאת שיעור המס הובילה לירידה חדה בצריכת האלכוהול והסיגריות

ל"כלכליסט" נודע כי רפורמת המס הביאה לירידה בצריכת האלכוהול והסיגריות בשלישון הראשון של 2014, בשיעור של 35% ו־16% בהתאמה, בעוד שהביקוש לשמנת מתוקה עלה. הירידה בהכנסות הענף אמנם נבלמה בפסח, אך המכירות עדיין נמוכות ביחס לעבר

נורית קדוש 07:0211.05.14

השינויים הרגולטוריים בשנה החולפת, שכללו את העלאת המס על סיגריות ואלכוהול לצד הוזלת השמנת המתוקה, הובילו לירידה במכירת סיגריות ומשקאות אלכוהוליים לצד עלייה בביקוש לשמנת מתוקה. כך עולה מנתוני סטורנקסט לסיכום השלישון הראשון של שנת 2014 בשוק מוצרי הצריכה שהגיעו לידי "כלכליסט". 

הרפורמה במיסוי משקאות אלכוהוליים לפי שיעור האלכוהול במשקה, שנכנסה לתוקף בחודש יולי הובילה לעלייה בשיעור 48% במדד מחירי סטורנקסט בשלישון הראשון של השנה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. הרפורמה גרמה לירידה כמותית בשיעור 35.3% ולירידה במכר הכספי של היצרניות והמשווקות של אותם המשקאות בשיעור של 12.7% שהסתכמה ב־14.7 מיליון שקל.

 

גבינת לבנה ושמנת מתוקה. הוכנסו לפיקוח גבינת לבנה ושמנת מתוקה. הוכנסו לפיקוח צילום: עמית מגל

 

גם העלאת המס על הסיגריות בחודש מאי האחרון הובילה לצמצום הצריכה בשיעור של 16.6% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. העלאת המס גרמה לעליה בשיעור של 19.6% במדד מחירי סטורנקסט ולאבדן הכנסות בגובה 7.8 מליון שקל.

 

בינואר 2014 הוריד האוצר את מחירי השמנת המתוקה ב־20% והפך את מחירה למפוקח. מהלך זה הוביל לעליה בשיעור של 9.4% במכירות הכמותיות, אך הסב אובדן הכנסות בגובה 3.1 מליון שקל למחלבות. להוזלת הגבינה הלבנה באותה עת הצרכנים לא הגיבו ומכירות הקטגוריה ירדו ב־0.7% כמותית והסבו למחלבות ירידה בשיעור 10.8% שהם 18.5 מיליון שקל.

 

הירידה הכמותית והכספית שספג שוק מוצרי הצריכה במהלך הרבעון הראשון של השנה נבלמה באפריל בזכות חג הפסח. יחד עם זאת, המכירות לפסח לא הצליחו להתגבר על הירידות החדות שספג הענף והשלישון הראשון הסתכם בירידה כספית בשיעור 0.3% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x