$
פרסום ושיווק

פרסום קבוצתי: קבוצה מנצחת (בוואטסאפ) לא מחליפים

שני קמפיינים מבריקים מדגימים איך לנצל נכון את האופי הקבוצתי של וואטסאפ. אז מה אם מייסדי האפליקציה מתנגדים בכלל לפרסומות

רמי יהודיחה 08:3012.09.13

"קבוצה מנצחת לא מחליפים" - כולנו מכירים את חוק הברזל הזה ושומרים עליו כאילו היה חלק מעשרת הדיברות. גם אני. מהיום שבו התחברתי לקבוצה שלי, הלכתי איתה. באש, במים, בניצחונות ובהפסדים. לא משנה מה קרה, שום כוח בעולם לא יכול היה לגרום לי להחליף קבוצה. כל זה היה נכון עד לפני שנה, אבל בזמן האחרון אני מוצא את עצמי מחליף קבוצות, מצטרף לקבוצות, פורש מקבוצות וכשיש צורך מגייס חברים ופותח קבוצה חדשה.

 

מאז הופיע האייקון הירקרק של אפליקציית וואטסאפ על מסך הסמארטפון שלי אני פעיל בלא פחות מאשר 20 קבוצות בו־זמנית, ונראה לי שזו ממש רק ההתחלה. כמעט בכל רגע מתקבלת הודעה חדשה. החברים שואלים איפה נאכל בסוף השבוע, השותפים לטניס רוצים לקבוע בערב, ללקוחות יש שאלות, לעובדים יש תשובות, פורום ההנהלה מגבש סדר יום לישיבה של מחר והבן שלי וחבריו לכיתה יורים הודעות כאילו אין מחר.

 

סניף של קפה קפה סניף של קפה קפה

 

היא לא חברתית, לא יותר מדי צבעונית, ובינינו, העברה של מסרים, תמונות וסרטי וידאו באמצעות הטלפון היא לא קונספט חדשני מדי. ובכל זאת, וואטסאפ הצליחה לתפוס חלק חשוב מאוד לא רק בחיים שלי ושל לא מעט אנשים סביבי, אלא גם בקרב יותר מ־250 מיליון משתמשי טלפונים חכמים ברחבי העולם.

 

איך היא הצליחה לעשות את זה? בזכות משלוח וקבלה של מסרים ללא תשלום, בזכות העובדה שלא משנה מי ייצר את הטלפון או את מערכת ההפעלה שלו, היא כנראה תעבוד, ובזכות הקבוצות. האפשרות ליצור קבוצות של אנשי קשר ולשתף אותם במסרים היא הסיפור האמיתי של וואטסאפ. זה דומה קצת לשיתוף ברשת חברתית, אך כאן אתה יודע בדיוק מי נחשף למסרים שאתה משתף, והסיכוי שהם ידלפו ויגיעו לעיניים הלא נכונות נמוך כמו הסיכוי שמייל שנשלח לכמה מכותבים יהפוך לסטטוס ויראלי.

 

הסיבה הבאה להצלחה של האפליקציה הזאת הופכת אותה לאתגר משמעותי. וואטסאפ נקייה לחלוטין מפרסומות, ואם זה לא מספיק, המייסדים שלה מתייחסים לפרסומות כאל "עלבון לאינטליגנציה". "אנשים לא מתרגשים מלראות עוד ועוד פרסומות", אומר יאן קאום, אחד המייסדים של האפליקציה הפופולרית. "הם מתרגשים מהשיחות שהיו להם במשך היום עם אנשים אחרים".

 

מבחינתי, פרסום בוואטסאפ הוא אתגר משמעותי שדורש פיצוח, ולכן שמחתי למצוא שתי דוגמאות לקמפיינים שהצליחו לעשות את זה לא רע בכלל.

 

צווגיגראי צווגיגראי צילום: איי פי

 

רשת קפה קפה

ערכה תחרות מי תהיה הקבוצה השווה בוואטסאפ

 

אחד הקמפיינים החלוציים בתחום הגיע מרשת קפה קפה הישראלית, שהשיקה השנה את קמפיין Better Together. מטרת הקמפיין היתה למצוא את קבוצת הוואטסאפ הטובה ביותר. גולשי הרשתות החברתיות הוזמנו לצרף את קבוצות הוואטסאפ שלהם לפעילות באמצעות אתר ייעודי. פעילות הקבוצות השונות נותחה על פי כמה פרמטרים, רמת ההומור למשל. כמו כן נוספו לקבוצות מלצריות וירטואליות שיצרו קשר עם החברים. על פי הנתונים של קפה קפה, כ־2,500 קבוצות וואטסאפ הצטרפו לפעילות. נראה שכדי לעקוף את המדיניות הנוקשה של המייסדים, כל שצריך זו קצת חוצפה ישראלית.

 

ובינתיים באפריקה

יו"ר האופוזיציה בזימבבואה שולח מסרים בסמארטפון

 

האווירה הפוליטית בזימבבואה לא קלה. למורגן צווגינראי, מנהיג תנועת האופוזיציה, ולחבריו לתנועה אין שום דרך להגיע לציבור באמצעות המדיה המסורתית. את המסרים שלו על השלום ועל הצורך בשינוי הוא נאלץ להעביר לתושבי המדינה בסרטון וידיאו בן 32 שניות בוואטסאפ. כמה אנליסטים טענו כי מדובר בטכנולוגיה חדשנית מכדי לעורר שיחה אמיתית בזימבבואה, אולם לדעת מומחים אחרים, הקמפיין השפיע מאוד על השיח הפוליטי במדינה.

 

הייתי שמח להציג כאן דוגמאות נוספות, אך האמת שאין הרבה כאלה. במה שנוגע לפרסום בוואטסאפ אנחנו רק בתחילת הדרך. חשבו מה יכול לעשות לקמפיין הבא שלכם שילוב של וואטסאפ עם אפליקציות וידיאו כמו Vine או Mixbit.

 

הכותב הוא מנכ"ל ומייסד משרד הפרסום Lead

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x