$
מדיה

ירושלים של זהב: ערוץ 10 הקים אולפן חדשות זמני ב-20 מיליון שקל

חדשות 10 שודרו אתמול מאולפן זמני שהוקם בירושלים עד לסיום בנייתו של אולפן קבע בעוד יותר משנה. בערוץ מצדיקים את ההשקעה הכספית הגדולה באולפן, וטוענים כי רוב הסכום הושקע בציוד שניתן יהיה להעביר לאולפן הקבע

אופיר דור 08:3602.09.13

אתמול בערב שודרה לראשונה מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10 מהאולפן החדש שהוקם בבניין JCS בירושלים. חברת החדשות של ערוץ 10 מחויבת על פי חוק לשדר את המהדורה המרכזית מעיר הבירה. בתחילה חויב הערוץ להעביר את שידור המהדורה לירושלים עד תחילת 2012, אך בהמשך ולאור הקשיים הכלכליים שבהם היה נתון, קיבל הערוץ דחייה עד ל־1 בספטמבר 2013.

 

לדברי יו"ר ערוץ 10 אבי בלשניקוב, עלות המעבר של ערוץ 10 לאולפן החדש עמדה על 20 מיליון שקל, מתוכם 16 מיליון שקל הושקעו בציוד טכנולוגי חדש ו־4 מיליון שקל בעבודות בינוי. למרות ההשקעה הכספית הגדולה, האולפן החדש הנו אולפן זמני - או כמו שבחדשות הערוץ מעדיפים לכנות, "אולפן ביניים". האולפן הקבוע של הערוץ אמור להיבנות בקומה חדשה שתוקם על גג אולפני JCS, אך לפי הערכות בחדשות 10, ההקמה תימשך יותר משנה.

 האולפן הזמני בירושלים. תמונות רקע של גשר המיתרים ושל הכנסת האולפן הזמני בירושלים. תמונות רקע של גשר המיתרים ושל הכנסת

 

זכויות הבנייה שייכות לבעלים הקודם

 

מהדורת החדשות עברה לאולפן זמני, אף שלערוץ 10 היה די זמן להיערך למעבר. לערוץ ניתנה שהות של תשעה חודשים להתכונן, ואף החלו לתכנן אולפן קבע באולפני ג.ג. בנווה אילן. אולם באפריל החליטו אנשי הערוץ לבטל את החוזה עם האולפנים ולעבור לשדר באולפני JCS הנמצאים בבעלותו של רון לאודר, בעל המניות הדומיננטי בערוץ.

 

כמו כן נתקל ערוץ 10 בקשיים בבניית קומה נוספת באולפנים שבהם יוקם האולפן הקבוע. אף שהבניין שייך ל־JCS וללאודר, זכויות הבנייה הנוספות במבנה עדיין שייכות לבעלים קודם שלו, שאיתו טרם הושג הסכם בנוגע לאולפן החדש. כתוצאה מכך, העבודות להקמת אולפן הקבע טרם החלו, אף שעיריית ירושלים אישרה את הרחבת המבנה. בכל מקרה, בחדשות 10 הדגישו אתמול כי מרבית ההשקעה בוצעה, כאמור, ברכישת ציוד טכנולוגי חדש שישמש גם את אולפן הקבע ברגע שיוקם.

 

מהדורת חדשות 10 כבר שודרה במשך כשנה מבניין JCS בירושלים במהלך 2012. השידור הועבר אז מחדרון קטן וריק שזכה לכינוי הלא מחמיא "הצינוק", ואשר הוזכר כסיבה לעזיבתו של המגיש יעקב איילון את חדשות 10. האולפן הקודם כלל מקום רק למגיש מהדורה אחד ששידר לפני קיר ירוק, שעליו הוקרנה התפאורה של האולפנים מגבעתיים. הפעם מדובר באולפן "אמיתי", עם מקום למגיש ושלושה אורחים או פרשנים נוספים וגם עמדה לשידור בעמידה הכוללת תפאורה אמיתית, ולא כזו שמודבקת על גבי קיר ריק.

 

בערוץ 10 בחנו במהלך השנה את האפשרות של העברת כל דסק החדשות לירושלים, ואף נבחנה האפשרות כי הערוץ כולו יעבור לשבת בירושלים, אך שתי אפשרויות אלו התגלו כלא כלכליות ובסופו של דבר הוחלט לבחור להיצמד למחויבות בחוק ולהעביר רק את מהדורת החדשות המרכזית.

 

יוכפז. "חלק מתהליך ההתחדשות" יוכפז. "חלק מתהליך ההתחדשות"

 

"לא על עניין האולפן יקום וייפול דבר"

 

בדומה למתכונת הקיימת בחברת החדשות של ערוץ 2 המשדרת מנווה אילן, צוות המהדורה המרכזית הכולל את עורכי המשנה, עורכי הווידיאו וחדר הקונטרול יחל את יום עבודתו בגבעתיים, ובשעות אחר הצהריים יעבור לעבוד מירושלים. מנכ"ל חדשות 10 גולן יוכפז אמר ל"כלכליסט" כי המעבר לאולפן הוא "חלק מהעמידה הקפדנית שלנו בסעיפי החוק וחלק מתהליך ההתחדשות שהחברה תעבור בחודשים הקרובים".

 

אף שהאולפן החדש גדול ביחס לחדרון הירושלמי שממנו שידר הערוץ בעבר, עדיין מדובר בחלל קטן יחסית למקובל בעולם. לדברי מעצבי האולפן אבי פחימה ומאיה חנוך מסטודיו פורמה, אתגר נוסף היה להתמודד עם עמודים שניצבים במרכז החלל. "המשימה של הקמת אולפן שנראה חי נראתה בהתחלה בלתי אפשרית, וכמעט נאלצנו לחזור למתכונת של אולפן שיש בו רק מסך ירוק ועליו מושתל הרקע", אמרו השניים. "תחושת המקום והמרחב הושגה דרך השימוש במסכי וידיאו שמקרינים תמונות של הכנסת ושל גשר המיתרים. השימוש בווידיאו כבסיס האולפן זה דבר שנעשה בפעם הראשונה בישראל".

 

פחימה וחנוך נרתעים מלהסגיר את כל האשליות האופטיות ששימשו אותם כדי להתמודד עם המרחב הבעייתי באולפן. "העבודה שלנו היא לגרום לכך שהצופה לא ישים לב לרקע, וזאת מבחינתנו תהיה הצלחה. לכן אנחנו מעדיפים שהצופה לא ישים לב לאמצעים שבעזרתם יצרנו את תחושת העומק באולפן".

 

ב־2010 השיק ערוץ 10 ברעש גדול את אולפן החדשות הדינמי שהוקם בבית הוורד בגבעתיים. אז האמינו בערוץ כי המעבר לאולפן החדש יבוא לידי ביטוי גם בטבלאות הרייטינג ויצמצם את הפער מחברת החדשות המצליחה של ערוץ 2. הפעם שומרים בערוץ על גישה ריאלית במיוחד לאור הקיץ הקשה שעבר על הערוץ בכל הנוגע למיקומו בטבלאות הרייטינג. "לא על עניין האולפן יקום וייפול דבר בערוץ ובחברת החדשות", אמר גורם בכיר בערוץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x