$
פרסום ושיווק

"מינוי שי באב"ד למנכ"ל הרשות השנייה תמוה"

גורמים בענף התקשורת מתחו ביקורת על החלטת שר התקשורת משה כחלון למנות אדם חסר ניסיון בתקשורת לתפקיד הרגולטור על הערוצים 2 ו־10

שלי פריצקר 08:2309.09.12

ביום חמישי הפתיע שר התקשורת משה כחלון כשהודיע על בחירתו בשי באב"ד (36), עד לאחרונה מנהל בכיר בצים, למנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו המפקחת על ערוצים 2 ו־10. המינוי טעון אישור של הוועדה לבחינת מינויים בשירות הציבורי.

 

בענף התקשורת מיהרו להביע ביקורת על המינוי לנוכח היעדר הרקע שלו בתחום, ולאור חשש לכאורה לניגוד עניינים שכן צים נמצאת בבעלות משפחת עופר השולטת בזכיינית ערוץ 2 רשת. ועדת האיתור לתפקיד בראשות מנכ"ל משרד התקשורת עדן בר־טל המליצה לשר על שלושה מועמדים לתפקיד, שניים מהם בעלי רקע בענף התקשורת: מנכ"לית הוועדה למדרוג ד"ר יפעת בן חי־שגב ומנכ"ל טלעד לשעבר דן תדמור. בענף הביעו תמיהה על הבחירה באדם שאינו מגיע מהתחום, במיוחד בתקופה כה סוערת בשוק של משבר בטלוויזיה המסחרית, ובתוכו גם סוגיית החובות של ערוץ 10 ורשת.

 

שי באב"ד מנכ"ל הרשות השנייה החדש שי באב"ד מנכ"ל הרשות השנייה החדש

 

בנוסף, המנכ"ל החדש אמור להוביל את המיזוג שמוביל השר כחלון בין הרשות השנייה לבין מועצת הכבלים והלוויין המפקחת על שידורי yes ו־HOT. בסוף תהליך חקיקה אמור לקום גוף פיקוח ממשלתי שיהיה כפוף למשרד התקשורת. "כל הסוגיות הללו", טוענים גורמים, "דורשות הסתכלות עמוקה מתוך הבנה על מבנה השוק". גורמים בקרב הזכייניות האחרות, קשת וערוץ 10, גם ציינו שבאב"ד עבד בעבר בצים שנמצאת בבעלות משפחת עופר, והזכירו שמשפחת עופר, באמצעות עופר מדיה שבראשה עומד אודי אנג'ל מחזיקה ב־51% ממניות זכיינית ערוץ 2 רשת. לדברי גורם בכיר במשרד התקשורת, ועדת האיתור פנתה אל באב"ד, שהיה מועמד גם למנכ"ל רשות החברות. חברי הוועדה התרשמו כי "מדובר באדם מבריק שהיה לו יתרון מובהק מבחינת האישיות על פני האחרים". בנוגע לסוגיית חוסר הניסיון בתקשורת, אותו גורם טוען כי לא הכרחי רקע כזה. "האתגר הגדול כיום של שוק השידורים מול הרגולציה הוא שצריך לבסס אותו על רציונלים כלכליים ולא רק על חזיונות. ההתרשמות היתה שיש לו ראש אנליטי מאוד שיכול להביא בחשבון עולם מורכב ומשתנה ולהוציא דברים לפועל". עוד נטען כי "כדי לנהל גוף בסדר גודל של הרשות השנייה, נדרש מישהו שעמד בראש גוף בעל פעילות בהיקף משמעותי ולא זניח".

 

באב"ד, יליד הרצליה, רב סרן במיל', עו"ד, בעל תואר ראשון בכלכלה וניהול מהאוניברסיטה העברית, תואר שני בכלכלה ומימון מ־LSE ובוגר קורס מנהלים בכירים מאוניברסיטת הרווארד.

 

הוא הגיע לצים ב־2005 ומילא תפקידים בכירים, ובהם ראש אגף תקציבים וכלכלה, עוזר בכיר למנכ"ל ונשיא צים העולמית. לפני ארבע שנים מונה למנהל אזור ישראל והמזרח הרחוק. בנוסף כיהן כסגן נשיא לשכת הספנות בישראל. בעבר גם עבד בקרן אייפקס בלונדון. גורם בכיר בצים מתאר אותו כ"בחור מוכשר ומבריק מאוד שניהל אופרציה מורכבת ומסובכת".

 

ביום חמישי הוארכה בחודש כהונתה של איילת מצגר כמנכ"לית הרשות השנייה, המשמשת בתפקיד זה כארבעה חודשים, מאז פרישתו של מנשה סמירה. מצגר גם התמודדה על תפקיד מנכ"לית קבועה.

 

באב"ד שוהה בחו"ל ולא ניתן היה להשיג את תגובתו. ממשרד התקשורת נמסר כי "מינויו ייקבע בוועדת המינויים במגזר הציבורי בראשות השופט (בדימוס) שלום ברנר, ושם גם ייבחנו כל הטענות". מטעמו של אנג'ל נמסר: "אנג'ל לא מכהן בשום תפקיד בצים זה כמה שנים, ואין לו כל קשר למינוי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x