$
פרסום ושיווק

רשת טיב טעם נשחקה, מזרע עברה להפסד

הרשת הלא כשרה של חגי שלום הצליחה להחזיק את הראש מעל המים במחאה, אך רשמה הפסדים גדולים בתת־הרשת דומו ובמפעלי עמק חפר ומזרע. מנכ"ל טיב טעם: "אנחנו בניתוח לב פתוח, בעוד חצי שנה נראה את הקבוצה במלוא תפארתה"

גיל קליאן 09:1030.08.12

טיב טעם, אולי הקמעונאית הגדולה היחידה בארץ שאין לה קשר לחנויות מוזלות, צלחה את המחאה ללא פגיעה משמעותית במכירות. אתמול דיווחה הרשת לבורסה כי מכירותיה הסתכמו בין ינואר ליוני 2012 ב־415.3 מיליון שקל, ירידה של 0.1% לעומת המחצית המקבילה אשתקד. במקביל, עלו המכירות למ"ר ב־0.6%, ונבעו מהגדלת סל הקניות של כל לקוח. המכירות בחנויות הזהות עלו ב־1.4% מאותה סיבה.

 

טיב טעם היא אחת הרשתות היחידות בישראל שלא התרחבה השנה. הרשת הגדילה את מצבת סניפיה בסניף בודד וקטן של 110 מ"ר המהווה פיילוט לרשת מעדניות מבית המותג הלא כשר, ומספר סניפיה עמד ביוני אשתקד על 29.

עם זאת, גם טיב טעם תצטרף בקרוב למירוץ ההתרחבות האוחז ביתר הרשתות. בדו"חותיה מציינת החברה כי

מה דעתך על מניית טיב טעם:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בכוונתה לפתוח ארבע חנויות בין 2012 ל־2013: חנות אחת במודיעין, אחרת במתחם בזק בצומת רעננה צפון ועוד שני סניפים שמיקומם טרם נחשף. במקביל תסגור החברה כמה סניפים מפסידים של תת־הרשת דומו: סניף G כפר סבא ייסגר אחרי החגים, ובמקביל הרשת במו"מ על יציאה משני סניפים נוספים.

 

"דומו צריכה לקטון"

 

"ההפסד בדומו לא פרופורציונלי לגודלה", אמר ל"כלכליסט" עדי כהן, מנכ"ל טיב טעם. לדבריו, "הרשת צריכה לקטון, ובמקביל שינינו את הפורמט שלה והוספנו מזון גורמה". לדברי כהן, דומו רושמת הפסד תפעולי של 4.5 מיליון שקל בשנה.

 

לגבי פעילות הקבוצה כולה אמר כהן כי "אנחנו בתהליך הבראה שנמשך כבר שנתיים וחצי. נשמור על הרווח הגולמי ונגדיל את המכירות למ"ר. אנחנו משפרים תנאים מול הספקים ומתייעלים. אין עוד רשת שמציעה את מה שאנחנו מציעים, ובסוף הצרכנים יודעים להעריך את זה".

 

שמירה על המכירות בענף בתקופה זו באה עם תג מחיר, ובטיב טעם המחיר היה שחיקה ברווחיות הגולמית מ־33.2% ל־32.3%. בחברה הסבירו את השחיקה בהורדת מחירים כדי להתמודד עם התחרות. שחיקה זו התגלגלה גם לרווח התפעולי שירד ב־9.8% ל־11.1 מיליון שקל (2.7% מהמכירות, לעומת 3% אשתקד).

 

 

"השקעות עתק במזרע"

 

הרעה משמעותית יותר נרשמה בפעילות יבוא וייצור המזון, שם מפעילה טיב טעם את מפעלי עמק חפר ומזרע (שאוחדו

תחת מזרע), וכן מערך יבוא של דגים ופירות ים לרשת ולמסעדות. "היבוא וייצור המזון הוא כרגע המגזר המצליח פחות. אנחנו מבצעים השקעות עתק בעיקר במזרע, וכל התהליך יסתיים בחצי שנה־שנה הקרובה, ואז נוכל לראות את הקבוצה במלוא תפארתה ואת הסינרגיה בין יבוא, ייצור וקמעונאות. העסק בניתוח לב פתוח, וכשעסוקים באיחוד המפעלים פחות מתמקדים בלקוחות ובשוק".

 

מכירות מגזר המזון ירדו במחצית ב־4.5% ל־182.6 מיליון שקל, והפעילות עברה להפסד של 1.2 מיליון שקל, לעומת רווח תפעולי של 2.7 מיליון שקל אשתקד.

 

על ההתרחבות המתוכננת של הרשת והחששות מעודף שטחי מסחר אמר כהן כי "אנחנו פונים לקהל שונה ופותחים חנויות שונות". על פיילוט המעדניות אמר כהן כי "הוא נמשך. אחרי החג נעבד את התוצאות ונמשיך משם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x