$
פרסום ושיווק

בלעדי ל"כלכליסט": דירקטוריון ערוץ 10 יפטר 150 עובדים

מחר יתכנס הדירקטוריון לאשר קיצוץ של 50 מיליון שקל ורבע מכוח האדם. סגן היו"ר בלשניקוב: "ממשלת ישראל מראה לבעל המניות רון לאודר את הדלת החוצה"

שלי פריצקר 06:5320.08.12

דירקטוריון ערוץ 10 צפוי להורות מחר על פיטוריהם המיידיים של 150 מתוך 600 עובדי ערוץ 10 ונענע 10, כך נודע ל"כלכליסט". זאת כחלק מתוכנית חירום שנועדה לקצץ 50 מיליון שקל מתקציב הערוץ. מחר צפוי הדירקטוריון להתכנס לישיבת חירום כדי לאשר את התוכנית שבאה בתגובה להחלטת הרשות השנייה מהשבוע שעבר, לחלט את ערבויות ערוץ 10 עד 2 בספטמבר בגלל חוב של 64 מיליון שקל שצבר הערוץ על דמי זיכיון ותמלוגים.

 

מתווה פריסת החוב: החל בדצמבר 2014

בערוץ 10 מפנים אצבע מאשימה כלפי שר האוצר יובל שטייניץ המסרב, לטענתם, להיפגש עמם בעניין הסדר חוב זה כשנה. לפני כמה שבועות שלח הערוץ מתווה לפריסת חוב, אשר מוסכם על בעלי המניות. לפי ההצעה, החוב ישולם בחמישה תשלומים שנתיים החל מדצמבר 2014. בערוץ 10 מעריכים כי עד התשלום הראשון יהיו להם מקורות מימון לתשלום החוב.

 

"חבל מאוד שעד לרגע הזה משרד האוצר אינו מתערב כדי לפתור את המשבר", אמר אתמול סגן היו"ר אבי בלשניקוב, המשמש גם נציגו של בעל המניות הדומיננטי (25%) רון לאודר בישראל. "נוצר מצב אבסורדי שבו משקיע מן החוץ (יעקב אגם - ש"פ) מוכן להשקיע עשרות מיליוני שקלים בערוץ באופן מיידי, אך ממשלת ישראל מעדיפה לסגור את הערוץ, לשלוח 600 עובדים הביתה ולשלם להם דמי אבטלה".

 

עובדי ערוץ 10 מפגינים מול ביתו של שר התקשורת משה כחלון עובדי ערוץ 10 מפגינים מול ביתו של שר התקשורת משה כחלון צילום: ליעד דרך

 

בלשניקוב המשיך ואמר כי "זהו תיאטרון אבסורד שמונע ממניעים אישיים ושלא קיים באף מדינה מתוקנת שמנסה להתמודד עם משברים. על ממשלת ישראל להבין אחת ולתמיד שמדובר בתעשייה לכל דבר, ששניים מהמשקיעים בה (יוסי מימן וארנון מילצ'ן - ש"פ) הפסיקו לתמוך בערוץ בשל סיבות כאלו ואחרות, שנשאר רק רון לאודר, שבשל היותו יהודי וציוני מוכן להמשיך ולהשקיע, ולתת פרנסה לעובדים. אלא שממשלת ישראל מראה לו את הדלת החוצה".

 

לפי הערכות, אם יפוטרו 600 עובדי ערוץ 10, המדינה תצטרך לשלם למעלה מ־40 מיליון שקל על דמי אבטלה.

 

במוצאי שבת פתחו עובדי הערוץ בפעולות מחאה מול ביתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התקשורת משה כחלון ושר האוצר יובל שטייניץ. מטרתם להשיג תמיכה ציבורית וליצור לחץ על מקבלי ההחלטות שימנע את סגירת הערוץ. לאודר עצמו מתכנן להגיע בסוף שבוע הקרוב לישראל. מלבד ההפגנות, מנהלי הערוץ שוקלים גם שימוש במסך כדי להגביר את הלחץ על מקבלי ההחלטות, ושוקדים על הפקת תשדירים נגד ראש הממשלה ושר האוצר.

 

הקיץ המוצלח של ערוץ 10

בערוץ 10 מעריכים כי למרות המשבר הקשה שבו הוא מצוי בשנה האחרונה, ההפסד ב־2012 יסתכם ב־20 מיליון שקל בלבד. לשם השוואה, ב־2011 הפסיד הערוץ 90 מיליון שקל, לפי הערכות.

 

ערוץ 10 מסיים תקופה מוצלחת מבחינת הכנסות, בעזרת לוח שידורי הקיץ הכולל את "הישרדות VIP" ו"היפה והחנון" שהניבו רייטינג גבוה. תקופת הזיכיון של הערוץ מסתיימת בסוף השנה אך בגלל החוב הוא אינו זכאי לרישיון שידורים לתקופה שאחר כך. בערוץ מעריכים כי אם יידחה החוב ואם הערוץ יקבל רישיון עם מחויבויות רגולטריות מופחתות, הוא יהיה אטרקטיבי עבור משקיעים חדשים וכך הוא יוכל להבריא. לאודר אף התחייב להזרים 60 מיליון שקל להפקות אם יידחה החוב.

 

מערוץ 10 נמסר: "הדבר היחיד שיכול להציל את הערוץ הוא הסדר תשלומים לפירעון החוב לרשות השנייה ולאוצר. חובות צריך לשלם ואנחנו בוודאי לא מבקשים מחיקה או ויתור, אלא הסדר תשלומים. זה הוגן, מקובל ופשוט". ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x