• תפריט
מדיה

בלעדי ל"כלכליסט" - רשת מציגה: תשלום למפיק אחרי השידור

זכיינית ערוץ 2 הודיעה לחברות הפקה כי תשלם להן רק אחרי שהתוכנית עלתה לאוויר. גורם בשוק הטלוויזיה: "המשמעות היא דחייה של חצי שנה בתשלומים". רשת: "הידיעה שקרית"

שלי פריצקר 07:0409.08.12

זכיינית ערוץ 2 רשת מבקשת לשנות את תנאי התשלום לספקים. באחרונה הודיעה רשת לכמה חברות הפקה שאיתן היא עובדת כי היא עוברת לשיטת תשלום של "שוטף פלוס שידור" - כלומר לשלם לגופי ההפקה רק אחרי שהתוכנית עלתה לאוויר. עד כה נהגה רשת לשלם בשיטת ה"שוטף פלוס 75", כלומר לשלם לחברות במהלך ההפקה, כעבור 75 יום ממועד הגשת החשבונית לכל היותר.

 

במהלך החדש מבקשת רשת שחברות ההפקה יממנו את הפקת התוכניות - על ידי הלוואות או התחייבויות אחרות - כאשר היא עצמה תשלם להן רק אחרי שהתוכנית משודרת, כפי הנראה אחרי שהיא עצמה גבתה הכנסות מהמפרסמים ששיבצו פרסומות בתוכנית. אולם כאשר רשת, כמו שאר זכייני הטלוויזיה, רוכשת פורמט זר (כמו "הישרדות"), היא משלמת לממציאת הפורמט מקדמה.

 

כפי הנראה, רשת מנסה לנצל את מצבו הקשה של שוק הטלוויזיה המקומי ולכופף את ידיהן של חברות ההפקה. גורמים בשוק הביעו אתמול חשש כי מדיניות התשלומים של רשת עלולה ליצור נורמות חדשות שיחלחלו לשאר הענף - שממילא סובל ממוסר תשלומים נמוך. יש לציין כי חברות ההפקה עצמן משלמות למי שעובד עבורן לפי "שוטף פלוס 30", במקרה הטוב.

 

הישרדות הישרדות צילום: ורד אדיר

 

גם HOT הרעה תנאים

 

מפיק בכיר אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "ייתכן שחברות מבוססות יוכלו לעמוד בתנאי החדש, אבל בכל הקשור לחברות ההפקה הקטנות, הדבר מהווה איום ממשי על קיומן וייתכן שאף עלול להביא לסגירתן". גורם אחר הוסיף כי "המשמעות היא דחייה של חצי שנה בתשלומים. קיימת סכנה לצמצום משמעותי של שוק ההפקה מאחר שרק החברות הגדולות יוכלו לעמוד בצורת התשלומים הזו".

 

לאחרונה הודיעה גם חברת הכבלים HOT למפעילי הערוצים ולספקי התוכן שלה כי החליטה לשנות את תנאי התשלום - מ"שוטף פלוס 90" ל"שוטף פלוס 120".

 

הקרב עם ערוץ 10

 

רשת נחשבת לזכיינית החלשה יותר בערוץ 2. היא סוחבת על גבה חובות המוערכים ב־200 מיליון שקל (לבנקים ולמדינה. החוב למדינה עומד על כ־23 מיליון שקל על דמי זיכיון ותמלוגים), ולאחרונה נודע כי בעל השליטה אודי אנג'ל הזרים לקופתה עשרות מיליוני שקלים.

 

בתחילת השנה היא עברה לשדר ארבעה ימים בשבוע עם לוח שידורים יקר שכלל תוכניות כמו "דה וויס" ו"המירוץ למיליון" שהניבו לה רייטינג גבוה, אולם המשבר בענף הפרסום פגע בהכנסות שלה. אחרי שהתוכניות הללו ירדו, עלה ערוץ 10 עם לוח חזק שכלל את "הישרדות" ו"היפה והחנון", ושיבץ אותן מול תוכניות רשת. בקרב הזה הצליח ערוץ 10 להביס את רשת כמעט מדי ערב ולהצניח את הזכיינית לשפל ברייטינג. לפי הערכות, רשת הפסידה במחצית הראשונה של השנה 13 מיליון שקל.

 

דה וויס דה וויס צילום: ינאי יחיאל

 

רשת לא נותרה חייבת והשבוע הודיעה על רכישת זכויות השידור של המותג המוביל של ערוץ 10, "הישרדות". ערוץ 10
שילם על הפורמט 150 אלף יורו לעונה, וכרגע מתנהל מאבק זכויות בין רשת לערוץ 10 על שידור העונה הבאה. ערוץ 10 אף איים בתביעה נגד מפתחת הפורמט הבריטית, Castaway, בטענה כי יש לו הסכם מחייב לניהול מו"מ על הפקת עונות נוספות של "הישרדות".

 

רשת בתגובה: "הידיעה שקרית. עם זאת, שוק הטלוויזיה נמצא במשבר כלכלי חמור זה תקופה ארוכה. הירידה בפרסום עם העלייה בעלויות ההפקה יצרו מצב שבו זכייניות הטלוויזיה צריכות לממן במשך תקופות ארוכות מאוד סכומים משמעותיים. רשת פועלת בשנתיים האחרונות לשיפור ההסכמים שלה בשיתוף פעולה מלא עם חברות ההפקה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x