$
פרסום ושיווק

ראיון "כלכליסט" - כחלון: "המיזוג בין yes לבזק חשוב לתחרות"

שר התקשורת מתכוון להאריך את מועד הבקשה לרישיונות: "אין קיום לטלוויזיה ללא שינוי השיטה הקיימת. אנחנו חייבים לעשות הכל כדי שהזכייניות יעברו לרישיון"

שלי פריצקר 07:1008.02.12

שר התקשורת משה כחלון מביע לראשונה תמיכה במיזוג בין בזק לחברת הלוויין yes. בראיון ל"כלכליסט" הוא אמר אתמול כי "אני חושב ש־yes צריכה גב כלכלי חזק. המיזוג יכול להיות מרכיב חשוב בתחרות, כי אם חס וחלילה ל־yes לא יהיה גב חזק, עלולה להישאר רק חברה אחת בשוק (HOT - ש"פ) וזה יכול לגרום לפגיעה בתחרות".

 

כיום מוחזקת yes בידי בזק (49.8%) ויורוקום (50.2%). שתי החברות הן בשליטת שאול אלוביץ', אבל האחזקה של יורוקום נמצאת בידי נאמן. בעת האחרונה מנסה אלוביץ' לשכנע את רשות ההגבלים העסקיים לאפשר לבזק לרכוש את אחזקת יורוקום ב־yes, על רקע המיזוגים האחרונים בשוק התקשורת ובעיקר המיזוג בין HOT, המתחרה של yes, למירס.

 

רפורמת רישיונות השידור תקועה

 

גם בתחום הטלוויזיה אחראי משרד התקשורת בראשות כחלון על רפורמה הנמצאת בהתהוות. על פי הרפורמה המתוכננת, שוק הטלוויזיה המסחרית אמור בתוך פחות משנה לעבור משיטת הזיכיונות לשיטת הרישיונות, אולם המהלך נתקל בקשיים על רקע ההאטה בשוק הפרסום, הדרישות להקלות ולהטבות מצד זכייניות ערוץ 2 וקשיי ההישרדות של ערוץ 10. בשלב זה, ערוץ 10 הוא היחיד שהגיש בקשה לרישיון אף שאינו עומד בתנאים; זכיינית ערוץ 2 קשת, שהיתה מועמדת מובילה לעבור לרישיון, לא הגישה בקשה במועד שנקבע (1 בינואר 2012); ואילו הזכיינית רשת מתבצרת בזיכיון בערוץ 2 עד תום תקופת הזיכיון ב־2015.

 

 

רישיון שידור הוא נכס שניתן לתקופה של 15 שנה, ונועד לתת לזכיינים הקיימים אופק כלכלי וכן לפתוח את השוק לשחקנים חדשים. כחלון הוא תומך נלהב של רפורמת הרישיונות, ומנסה לקדם אותה בכל כוחו כדי שתתבצע עוד בתקופתו. למרות הקשיים, שר התקשורת אינו ממהר לקבור את הרפורמה: "אני מאמין שבמהלך 2013 השחקנים בשוק יעברו לרישיון", הוא אומר.

 

משרד התקשורת מתכוון לתת עוד תמריצים כדי לעודד יציאה לרישיון?

"אנחנו חייבים לעשות הכל כדי שהזכייניות יעברו לרישיון. משרד התקשורת העמיד רישיון על המדף, ועכשיו שכל חברה תבנה את התוכניות שלה".

 

מה לגבי ערוץ 10, שאינו עומד בתנאי המעבר לרישיון?

"הוא קיבל באחרונה אפשרות לשדר שנה נוספת. גם לגביו, אם ירצה להמשיך לשדר, הוא יצטרך להגיש שוב בקשה לרישיון ולעמוד בתנאים".

 

תומך בקשת גם אם ערוץ 10 ייפגע

 

לפני שבועיים, בדיון בנושא בוועדת הכלכלה, נאלץ ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) למשוך את הצעת החוק שהגיש שלפיה, רשת וקשת יוכלו להחזיק בחדשות ערוץ 2 גם אם רק אחת מהן תצא לרישיון כבר בעוד שנה והשנייה תישאר בזיכיון. כיום קובע החוק כי אם אחת הזכייניות עוברת לרישיון, היא מחויבת למכור את חלקה בחברת החדשות - כאשר לזכיינית הנותרת שמורה האופציה לקנות את אותו חלק ראשונה. אלא שקשת דורשת להמשיך להחזיק בחדשות ערוץ 2 גם אם היא תצא לרישיון ורשת תישאר בזיכיון. הצעת החוק נועדה לעודד את קשת להגיש בקשה לרישיון כבר עתה, שלוש שנים לפני תום הזיכיון שלה בערוץ 2.

 

כחלון תומך בהצעת החוק של אילטוב, אף שהיא עלולה לפגוע אנושות בחברת החדשות של ערוץ 10 - ודרכה בערוץ כולו - מאחר שהיא מחזקת את חדשות ערוץ 2 שישדרו בשני ערוצים נפרדים, לעומת ערוץ 10. גם רשת מתנגדת להצעה ורואה בה הטבה לא סבירה לקשת. "תמכנו באחזקה משותפת של קשת ורשת בחברת החדשות למשך שלוש שנים, גם אם רק אחת מהן תצא לרישיון, ואנחנו עדיין תומכים בכך", מדגיש כחלון.

 

מי יגיש את הצעת החוק עכשיו?

"אם יהיה צורך, משרד התקשורת יגיש הצעת חוק לוועדת שרים לענייני חקיקה".

 

כאמור, מועד הגשת הבקשות לרישיון עבור הזכייניות הקיימות כבר עבר, אבל שר התקשורת מגלה גמישות. "אנחנו מתכוונים לשנות את המועדים של הגשת הבקשה לרישיונות ואין לי ספק שהזכייניות יגישו בקשה, כי אין קיום לטלוויזיה ללא שינוי השיטה הקיימת. ללא מעבר לרישיונות, אני לא רואה כדאיות כלכלית בשוק הטלוויזיה. לכן אני מרשה לעצמי לנחש שבקשות לרישיון יוגשו - מסיבות כלכליות מובנות".

 

ובקפיצה לכובעך כשר הרווחה, האם זה היה הכרחי לאשר אתמול את העלאת שכר הח"כים ביותר מ־1,000 שקל?

"אולי היה אפשר לוותר על זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x