$
פרסום ושיווק

הלכה שבדיה, נשארה נתניה

מתחם פולג נבנה בעשר השנים האחרונות על גבה של חנות איקאה, שנשרפה בסוף השבוע עד היסוד. מאז הגעת איקאה למתחם, יותר ויותר רשתות פתחו נציגות ליד מוקד המשיכה של הרשת השבדית, ושטחי המסחר כמעט הכפילו את עצמם. כעת ייאלצו העסקים בסביבה להסתפק בצרכני נתניה והסביבה

גיל קליאן 09:5607.02.11

אלה שהגיעו אתמול בבוקר למחלף פולג ראו עדיין את השלט הגדול של איקאה ואת הדגלים בכניסה למתחם - אך מהחנות הגדולה לא נשאר זכר, פרט לקירות החיצוניים. מחוץ למבנה השרוף התקבצו עובדים וסקרנים. מנכ"ל הרשת בישראל שלומי גבאי ליווה צוותים שהמשיכו לבדוק את הסיבה לשריפה - גורם שעדיין נמצא בסימן שאלה.

 

שאלת הנזקים לרשת נשארה פתוחה. אתמול היו אלה רק החברות המחזיקות במבנה, ישראלום ובריטיש ישראל, שדיווחו למשקיעים כי הן מעריכות את שווי המבנה שנשרף ב־200 מיליון שקל. החברות דיווחו כי עדיין אין בידן הערכה להיקף הנזקים, אך פוליסות הביטוח שלהן מכסות גם אובדן הכנסות מדמי שכירות.

 

אבל את הנזקים הגדולים תספוג לא רק הרשת השבדית. איקאה, מותג בינלאומי ששיווק עיצוב עדכני במחירים שווים לכל נפש, משכה 7,000 מבקרים ביום, ש־70%–80% מהם הגיעו לא מסביבתו הקרובה של המתחם. כעת, ביום שאחרי השריפה, לאלו כבר אין סיבה לבוא למתחם ולהוציא בו כסף. עמוד העשן שמיתמר מאיקאה מטיל, לפיכך, צל כבד על מתחם פולג כולו.

  

חנות איקאה השרופה בנתניה חנות איקאה השרופה בנתניה צילום: תומריקו

 

"יש פה עוגני מסחר שחיים בזכות עצמם"

 

השאלה שהטרידה את העסקים במתחם פולג הבוקר היתה אם הטרגדיה של הרשת השבדית תהפוך לטרגדיה של המתחם כולו, שצמח בעשר השנים האחרונות על גבה של חנות הרהיטים הפופולרית. מאז פתיחת איקאה, שטחי המסחר במתחם פולג כמעט הכפילו את עצמם, וכיום ניתן למצוא שם מתחמים נרחבים של רשתות כמו טיב טעם, שופרסל ועדן טבע מרקט, רשתות אופנה כמו ML ,TNT ,JUMP והוניגמן, בתי קפה כמו קפה ג'ו וארקפה, חנויות רהיטים כמו 5 נגרים ושמרת הזורע, ורבים אחרים.

 

אם, כפי שמעריכים באיקאה, תימשך הקמת החנות החדשה בין חצי שנה לשנה, ייאלץ מתחם פולג להסתדר ללא העוגן המרכזי שלו לאורך כל התקופה הלא קצרה הזו.

 

חי גאליס, סמנכ"ל ביג מרכזי קניות, משדר ביטחון שהתקופה הזו תעבור בשלום. ביג מפעילה מרכז גדול סמוך לחנות איקאה (ביג פולג), ולדברי גאליס, המרכז משך תנועה זניחה ביותר מאיקאה. "במקור היה מעבר של כלי רכב בין ביג פולג ואיקאה, כיוון שהיזמים המקוריים חשבו שתהיה תנועה של לקוחות בין שני המוקדים הללו. כשהתברר שזה לא ממש קורה, ושתנועת הלקוחות זניחה ביותר, סגרנו את המעבר הזה. כשאנשים באים לאיקאה, אפילו אוכל יש להם שם. הם לא ממש צריכים אותנו".

 

זה נשמע כמו דיבור מפוזיציה. איקאה בנתה את פולג.

"האזור פותח על הגב של איקאה, אבל היום הוא חזק ומבוסס. יש פה כמה עוגני מסחר שחיים בזכות עצמם. יש לנו קהל יעד אזורי של מאות אלפים שצריכים מקום לבלות ולצרוך. אף אחד לא יכול לדעת מה יקרה בחודשים הקרובים, אבל אני חושב שלאזור עצמו יש הכוח להמשיך קדימה - גם עם כמה חודשי פסק זמן של איקאה".

 

לא בטוח שזה אכן המצב: גורמים במתחם מציינים כי פתיחת חנות איקאה בראשון לציון, שהפחיתה את תנועת הלקוחות בנתניה, גררה גם ירידה של כ־20% בפדיון.

 

"הפדיון נותר יציב גם כשאיקאה פתחו סניף"

 

גם בטיב טעם, המפעילה סניף גדול במתחם, מעריכים כי התנועה לא תיפגע. ברשת אמנם איבדו מכירות של כמה מאות אלפי שקלים ביום השריפה עצמה (שבת הוא אחד מימי המכירות החזקים של הסניף), אך מעריכים כי תנועת הלקוחות לסניף לא תיפגע, כיוון שהיא מתבססת ברובה על חברי מועדון הלקוחות של הרשת, המגיעים במיוחד לסניף פולג.

 

"כשפתחו את סניף איקאה בראשון לציון והמכירות ירדו בנתניה - זה לא הזיז לפדיון של החנות שלנו", אומר עמית זאב, מנהל המכירות של טיב טעם. "זה מבחינתי המבחן. המתחם מספיק חזק ומבוסס כדי לא להיפגע מהותית".

 

זאב מעריך כי מי שייפגע מהחודשים ללא איקאה יהיו בתי הקפה והמסעדות במתחם. מנגד, הוא מאמין כי ההיעדרות של איקאה במתחם מספקת הזדמנות גדולה לחנויות הרהיטים הפועלות במתחם, וכן לרשת הרהיטים האוסטרית קיקה, שמתכננת בקיץ הקרוב לפתוח סניף במתחם, מול משרדי סלקום. "אם קיקה יאיצו את הפתיחה, זה יהיה רווח נקי שלהם", אומר זאב.

 

ברשת קיקה לא הגיבו לדברים, אך נראה כי לא יוכלו שם להקדים את פתיחת החנות.

 

העובדים יקבלו את משכורות פברואר

 

העובדים, חלקם בוכים, חלקם מתחבקים, לא יודעים מה יעלה בגורלם. "זאת היתה עבודת חלום", אמר אחד מהם. ברשת הבטיחו לדאוג לכל העובדים, וכפי שנחשף לראשונה באתר "כלכליסט", גם ישלמו להם את משכורות פברואר ואת הבונוסים לשנת 2010 כולה, שסכומם הכולל מגיע ל־4 מיליון שקל (לכלל העובדים ברשת).

 

פרט לעובדים ולצוותי הסיקור השונים מגיעים למתחם גם מחפשי ההזדמנויות - קבלני שיפוצים ושמאים שמציעים את שירותיהם לבכירי הרשת שמסתובבים בין ההריסות. "השמאים התחילו להגיע כבר בסוף השבוע, כשהמבנה עוד היה אחוז בלהבות", מספר גבאי.

 

גם הרבה הומור שחור מסתובב במתחם, כשעובדי סניף ארקפה הסמוך מחפשים "מי זרק את הגפרור", ושני סקרנים המביטים במבנה מתפעלים "מהשבדים האלה: ישר מפנים הכל ותיק־תק בונים מחדש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x