$
מדיה

יורם גלובוס ישקיע 100 מיליון שקל בהקמת מתחם בילוי בחיפה

הכשלונות הקודמים של יורם גלובוס בתחום בתי הקולנוע בחיפה לא מונעים ממנו להמשיך להאמין בעיר. אתמול הכריזה קבוצת גלובוס על הקמת מתחם חדש של 25 אולמות קולנוע ואזורי בילוי שצפוי להתחרות בשלושה מתחמים נוספים באזור

אורנה יפת 12:0518.01.11

מתחמי הקולנוע והבידור שמחליפים בהדרגה את בתי הקולנוע הישנים כבר אינם תופעה חדשה, אך נדמה שחיפה תיהפך למקרה המבחן של הענף בשנים הקרובות. בעיר עומדים לקום 50 אולמות קולנוע חדשים בשנים הקרובות נוסף על עשרות הקיימים, ולצדם מתחמי בילוי ובידור. השאלה כעת היא לא האם חיפה והערים הסמוכות יכולות להכיל את כל אלה, אלא מי מבעלי בתי הקולנוע, החדשים והישנים, ישרוד בעיר.

 

אפילו בתל אביב, מרכז התרבות של ישראל, בתי הקולנוע רבים לא שרדו את גל מתחמי הבידור מצפון ומדרום. הקמת הסינמה סיטי בצומת גלילות, יחד עם ההעדפה של בעלי הקניונים לוותר על אולמות הקולנוע, הובילה לסגירת בתי קולנוע במרכז העיר. במקביל, הקמת הסינמה סיטי בראשון לציון הביאה לסגירת בתי הקולנוע בקניון הזהב בעיר.

 

גלובוס: "הקהל רוצה מקומות חדשים"

 

אתמול הודיעה קבוצת גלובוס, שבשליטת יורם גלובוס, כי בשנה הקרובה תקים קומפלקס בתי קולנוע בחיפה תחת השם "גלובוס סיטי", בהשקעה של 100 מיליון שקל. המתחם יוקם בגרנד קניון בחיפה על שטחו של הלונה גרנד – פארק שעשועים שפועל במתחם. גלובוס סיטי ישתרע על שטח של 10,000 מ"ר ויכלול 25 אולמות קולנוע, אזורי בילוי ומרכז כנסים, על פני שתי קומות.

 

 

 

לפני שבועיים היתה זו חברת ניאו לינאו, בעלת סינמה סיטי, שהודיעה כי תקים בשנת 2013 קומפלקס של 25 בתי קולנוע חדש במפרץ חיפה, משולב בפארק שעשועים, אך זאת בהשקעה של 600 מיליון שקל ועל פני שטח של כ־50 אלף מ"ר.

 

במקרה של הסינמה סיטי בחיפה עוד מוקדם לדעת מה יהיה גודלו האמיתי של הפרויקט, שכן הקבוצה עדיין לא הגישה בקשה לעירייה לאישורו. שני הקומפלקסים החדשים אמורים להתווסף למתחם במרחק מאות מטרים, קניון לב המפרץ, שהפך לפני כשנתיים לקניון "סינמול" ובו מתחם "יס פלנט" המכיל 23 אולמות קולנוע. מניאו לינאו נמסר בתגובה כי "התוכניות יוגשו בחודשים הקרובים לאישור העירייה".

 

לדברי יורם גלובוס, שהפעיל בגרנד קניון 6 אולמות קולנוע שנסגרו לפני כשנה, סקרים שעשתה הקבוצה מלמדים כי הקהל צמא לבתי קולנוע. "בשנת 2009 נמכרו 10.5 מיליון כרטיסים בבתי קולנוע בארץ ובשנת 2010 עלה המספר לכ־12 מיליון. הקהל רוצה מקומות חדשים ומפוארים לבלות בהם". ששת בתי הקולנוע שסגר גלובוס בקניון לא היו הכישלון הראשון שלו בעיר. קדם לו "גלובוס סיטי", קומפלקס בתי קולנוע במרכז הקונגרסים בחיפה, שהקים לפני כ־20 שנה, ושלדבריו "הקדים את זמנו".

 

גורמים בענף הקניונים טוענים כי אין מקום לקומפלקסים בהשקעה של מאות מיליוני שקלים מכיוון שהם אינם מחזירים את ההשקעה. "פרויקט בהשקעה של 600 מיליון שקל לא יכולה לתת את התשואות המינימליות, כאשר באזור פועלים כבר שני קומפלקסים בלב המפרץ ובגרנד קניון", טען גורם בכיר בענף.

 

גורם נוסף אמר כי לעומת ראשון לציון, שם פועל סינמה סיטי ועומד לקום קומפלקס נוסף של תיאטראות ישראל, בחיפה אין הצדקה כלכלית למספר מתחמים באותו האזור. "תרבות הצריכה בחיפה היא משהו שעדיין לא פוענחו. צריך להשקיע 80% מאמץ שיווקי כדי לקבל 5% אפקט".

 

"מוסיף עניין ואווירה, אבל לא רווחיות"

 

בקבוצת עזריאלי אמנם מפעילים קומפלקס של יס פלאנט בקניון איילון, אבל אין בכוונת הקבוצה להקים קומפלקס נוסף באותו סדר גודל בקניונים שיקימו בעתיד. באופן כללי, באף קניון של הקבוצה אין כיום קולנוע. "כלכלית, מרכז כזה לא מחזיק את עצמו לבד, אלא טוב בתור תמיכה לקניון", מסביר פאר נדיר, מנכ"ל קניוני עזריאלי. "מצד שני, הקומפלקסים האלה עובדים מעבר לשעות של זמני הפתיחה של הקניון ולכן אין חפיפה של הקהל. זה מוסיף אווירה ועניין אבל זה לא משהו שהופך את הקניון לרווחי. בתי הקולנוע וסופרמרקטים הם עוגנים שלא מרוויחים, ובכל זאת צריכים להיות בקניונים".

 

העובדות מלמדות כי מתחמי הבידור והקולנוע שקמו בשנים האחרונות גרמו לעלייה במכירת הכרטיסים. כאשר הוקם הסינמה סיטי בצומת גלילות הוא מכר 2 מיליון כרטיסים בשנה, בתקופה שבכל בתי הקולנוע יחד מכרו 9 מיליון כרטיסים. רוב בתי הקולנוע בארץ מוכרים בין 200 ל־300 אלף כרטיסים בשנה לכל בית קולנוע. על פי ההערכות, "יס פלנט" בסינמול בחיפה מוכר כיום קרוב ל־1.5 מיליון כרטיסים בשנה.

 

"באזור חיפה יש מספר בתי קולנוע שעתידים להיסגר או שכבר נסגרו, בין היתר, במרכז חורב, במרכז הקונגרסים, בהדר, וגם בערים הסמוכות", אומר גורם בענף. "במקום בתי הקולנוע בשכונה שלא מצדיקים את עצמם, הקהל ייסע קצת יותר רחוק, אבל הבילוי יהיה יותר משמעותי. כיום, גם הקומפלקס של גלובוס בקריון שבקריית ביאליק וגם הסינמול, עובדים טוב ומוכרים למעלה מ־2 מיליון כרטיסים בשנה ביחד, אז כנראה שגם בחיפה יש הצדקה לזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x