$
מדיה

שעון החול אוזל: סלע המחלוקת בין ערוץ 10 לרשות השנייה - 15 מיליון שקל של ערבויות תוכן

הצדדים לא הגיעו להסכמה לגבי הערבויות שיעמיד הערוץ כתנאי להארכת זיכיונו. דווקא מול האוצר, בנושא התמלוגים ודמי הזיכיון, מסתמן פתרון, לפיו ישלם הערוץ בשני שלבים כ-12 מיליון שקל

אמיר טייג ומיטל זדה 15:4929.07.09

פחות מיממה מהמועד האחרון להצלת ערוץ 10 והצדדים עדיין מזגזגים בין תקווה לייאוש. נכון להערב (ד'), לא הצליחו הצדדים להגיע לפתרון סוגיית חובות הערוץ ולא נוצר עדיין המצב המשפטי, שמאפשר הארכת זיכיונו בשנתיים נוספות. אם לא יימצא פיתרון עד מחר בבוקר תפרסם הרשות השנייה מכרז חדש,

וערוץ 10 במתכונתו הנוכחית יירד מהאוויר.

 

בשלב הנוכחי, הערוץ נדרש לספק לרשות השנייה ערבות של 30 מיליון שקל בגין חובות התוכן שלו. סך חובות התוכן שלו נאמדים בכ-67 מיליון שקל, אך ברשות מצאו פיתרון משפטי שמאפשר העמדת ערבות של 30 מיליון שקל בלבד.

 

עם זאת, הערוץ הסכים להעמיד רק 15 מיליון שקל כערבות שלו ולא של בעלי המניות. גורמים ברשות טוענים כי שלשום נוצרה הסכמה לא כתובה, לפיה משרד האוצר יהיה זה שיישא ביתר סכום הערבות, כלומר ב-15 מיליון שקל.

 

מנגד, באוצר טוענים כי הסוגיה עכשיו היא משפטית בעיקרה ונמצאת בזירה של הרשות השנייה, כלומר פתרון בעיית חובות התוכן הנותרים. עוד מציינים כי לא ברור האם הערבות אותה דורשת הרשות השנייה תעמוד במבחן החוק ותאפשר הארכת זיכיונות של הערוץ. יש לציין כי נושא חובות התוכן של ערוץ 10 נמצא בסמכות הרשות השנייה. בשל חוסר יכולתה לפתור את הבעיה, וחוסר נכונות של ערוץ 10 להעמיד את מלוא הערבויות הנדרשות, שוב גלגלה הרשות את הבעיה לפתחו של האוצר.

 

כפי המסתמן, שר האוצר, יובל שטייניץ, הציע לבחון אפשרות כי משרדו ישא בערבות של 15 מיליון שקל מתוך 30 מיליון שקל שדורשת הרשות מהערוץ. שטייניץ ביקש מפקידיו לבדוק את האפשרות להקדים את הקמת הקרן לתמיכה ביצירה מקומית, אשר מהווה חלק מהרפורמה בשידורים, שעדיין לא עברה בחקיקה. קרן זו הייתה אמורה לקום רק בשנת 2012 עם המעבר מזיכיונות לרישיונות. מאוחר יותר הבין שטייניץ, כי הדבר אינו אפשרי מבחינה משפטית, ועל כן נגנז בשלב הנוכחי כיוון התקדמות זה.

 

כמו כן, סוגיית חובות ההשקעה של הערוץ בקולנוע, גם היא רחוקה מפיתרון. מדובר בחוב של הערוץ בהיקף של 24 עד 36 מיליון שקל, אותם לא העביר ליצירה קולנועית, בהתאם לחובות הזיכיון שלו. סוגיה זו גולגלה אתמול לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על ידי יוצרי הקולנוע, אשר חוששים כי הרשות השנייה תמהר לוותר לערוץ על חוב זה.

 

מנגד, דווקא בנושא התמלוגים ודמי הזיכיון הצדדים קרובים להסכמה. הערוץ צפוי לשלם למדינה 12 מיליון שקל, כאשר 6 מיליון שקל ישולמו מיד ו-6 מיליון נוספים בתום השנה. יתר חובו של הערוץ למדינה בגין תמלוגים ודמי זיכיון בהיקף של 28 מיליון שקל יידחה וישולם החל משנת 2012.

 

בשעות אחר הצהריים אתמול נפגשו מנשה סמירה, מנכ"ל הרשות השנייה, עם ערן פולק, סמנכ"ל באגף התקציבים באוצר. במסגרת ישיבה זו הציג סמירה את מצב המשא ומתן עם ערוץ 10. גורמים המקורבים למשא ומתן מציינים, כי חלון הזמן הולך ונסגר, שכן מחר בבוקר צפויה יו"ר מועצת הרשות השנייה, נורית דאבוש, לשלוח לעיתונים נוסח סופי של המודעה, בה יוזמנו גופים עסקיים להתמודד במכרז חליפי לערוץ 10.

 

לאחר פרסום המודעה, לא ניתן יהיה להאריך ל'ישראל 10', הזכיין אשר מפעיל כיום את הערוץ, את הזיכיון בשנתיים נוספות. הגורם מציין, כי יש התקדמות במשא ומתן, אך עדיין נותרו פערים שלא קל לגשר עליהם.

 

לאחר שבימים האחרונים עיקר המשא ומתן היה בין הערוץ לאוצר, עבר הדגש לזירה שבין הערוץ ובין הנהלת הרשות השנייה, אשר מנסה יחד עם היועץ המשפטי שלה, דורון אבני, להגיע להסדר, שיאפשר משפטית את הארכת זיכיונו של הערוץ. הסכם זה כולל פיתרון סוגיית חובות התוכן של הערוץ בגין השנים 2003 עד 2006.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x