$
פרסום ושיווק

מנכ"ל צומת ספרים מזהיר: "החוק הצרפתי ימוטט את ענף הספרים"

אבי שומר: "אם מחיר ספר חדש יישמר קבוע למשך שנה, ענף הספרים יהיה במצב של תעשיית המוזיקה, שהתעקשה למכור דיסקים ביוקר והתמוטטה". ח"כ ניצן הורוביץ כבר מתכנן להגיש הצעת חוק בנושא

גלי ברגר 08:4109.06.09

"החוק הצרפתי יפגע אנושות בצרכן ויחזיר את ענף הספרים חמש שנים אחורה". כך אומר אבי שומר, מנכ"ל ומבעלי צומת ספרים, בתגובה לכוונת התאחדות המו"לים לקדם חוק שקובע כי מחיר ספר חדש יישאר קבוע מבלי שניתן יהיה לעשות עליו הנחות של יותר מ־10% בשנה הראשונה. "החוק ימוטט את הענף וייטיב

עם כמה הוצאות בלבד. באנגליה, כשיישמו את החוק, מספר הספרים שהוצאו ירד משמעותית וזה משפיע על כל העוסקים במלאכה: לא רק על הסופרים אלא גם על העורכים, המגיהים והמתרגמים שלא תהיה להם עבודה".

 

שומר מטיל ספק בטענה כי אם מחיר ספר יישמר קבוע, הוא מראש יהיה נמוך יותר. לדבריו, "גם אם ספר יעלה 60 שקל, הוא יימכר בפחות עותקים והסופר יקבל פחות. בכל מקרה, אני סקפטי אם ההוצאות יסכימו למכור במחיר כזה. כיום התעשייה פורחת והצרכנים קונים יותר ספרים. מה שיקרה עם החוק הצרפתי זה מה שקרה עם תעשיית המוזיקה, שהתעקשה למכור דיסקים ביוקר והתמוטטה".

 

את החוק הצרפתי שעליו מדברת מנכ"לית סטימצקי איריס בראל זמן רב, החליטו המו"לים לאמץ. ירון סדן, יו"ר התאחדות המו"לים, סיפר כי ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ גויס לטובת העניין. אתמול הודיע הורוביץ על כוונתו להניח על שולחן הכנסת הצעת חוק בנושא שלוקחת את הצעות המו"לים כמה צעדים קדימה: ההצעה כוללת מחיר מינימום לספר למשך שנתיים שממנו אי אפשר יהיה לרדת ביותר מ־10%. נוסף על כך יציע הורוביץ מבנה תגמול בענף לפיו 8% ממכירות הספר יועברו ישירות לסופר, בניגוד לנהוג כיום — כשהוצאת הספרים משלמת לסופר לפי ההסכם איתו. עוד תבקש הצעת החוק ש־50% מהתגמולים יועברו להוצאת הספרים, וכן תאסור בעלות צולבת על חנות ספרים והוצאת ספרים, בדומה למצב היום שבו מחזיקות כנרת זמורה ביתן ומודן בצומת ספרים.

 

תמונה יציבה מדן אנד ברדסטריט

 

ובעוד ההוצאות מזדעקות, מציגה דן אנד ברדסטריט דווקא תמונה יציבה של ענף הספרים. לטענת כלכלני החברה, ב־2009 יצמחו מכירות הספרים (חנויות והוצאות) ב־6% ויסתכמו ב-2.5 מיליארד שקל. למשבר הכלכלי, לפי דן אנד ברדסטריט, לא היתה השפעה שלילית על הצריכה ועל המכירות בענף הספרים. מנתונים שנאספו בחברה עולה עוד כי למרות המיתון, בענף הספרים לא נרשמו פיטורים משמעותיים, לא נעשו צמצומים ולא נסגרו סניפים. מי שכן סובל הן החנויות הקטנות. "בעלי עסקים קטנים לא מצליחים להתמודד ונאלצים לצאת מהעסק", אומרים בחברה.

 

נוסף על כך, מדובר בענף שהסיכון בו אינו גבוה. מהנתונים עולה כי רק 7.8% מהעסקים הפועלים בענף הספרים מצויים בסיכון גבוה, לעומת הממוצע הכלל־משקי שעומד על 15.2%. גם מנתונים על מוסר התשלומים בענף עולה תמונה דומה: שיעור העסקאות המתבצעות בפיגור בענף הספרים (מתוך סך העסקאות בענף) עומד על 11.8% בלבד. זאת, לעומת הממוצע בכלל המשק לפיו כ־30% מהעסקאות מתבצעות תוך פיגור בתשלום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x